שתף קטע נבחר

צילום: AP

בוש: "היה לי הכבוד לקרוא לשרון חבר"

נשיאי ארצות הברית בעבר ובהווה הגיבו למות ראש הממשלה הישראלי לשעבר בהודעות אבל מיוחדות. "הוא היה מנהיג שהקדיש את חייו למען מדינת ישראל", ספד אובמה, בעוד קודמו בתפקיד אמר כי שרון יחסר מאוד לו ולרעייתו. קלינטון: "הוא הקריב את חייו למען מדינת ישראל"

מנהיגים בעולם משתתפים באבל הישראלי בעקבות פטירתו של אריאל שרון : נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש הבן הביע צער על מותו והוסיף כי "הוא היה גיבור לדורות ושותף בחיפוש אחר ביטחון לארץ הקדושה ומזרח תיכון טוב יותר של שלום". בהודעה מיוחדת שפרסם, הוסיף בוש כי הוא ורעייתו לורה "מצטרפים לידידינו בישראל וברחבי העולם באבל על מותו של שרון. היה לי הכבוד להכיר את האיש האמיץ הזה ולקרוא לו חבר. הוא יחסר לנו מאוד".

 

אריאל שרון הלך לעולמו - עוד כתבות ב-ynet:

מהאשפוז הראשון עד המוות / שמונה שנים בתרדמת

ישראל של שרון: האיש שעיצב היסטוריה / תמונות מחייו

פקודיו של שרון: "כולם רצו להיות כמוהו" / הלוחמים נזכרים

כך נראו חייו של "אריק מלך ישראל" / כתבתו של רועי מנדל

 

זמן קצר קודם לכן, פרסם גם נשיא ארה"ב ברק אובמה הודעת אבל. "בשם העם האמריקני, מישל ואני שולחים את תנחומינו העמוקים ביותר למשפחתו של אריאל שרון ולאזרחי ישראל על אובדן של מנהיג, שהקדיש את חייו למען מדינת ישראל", אמר.

 

הנשיא האמריקני הוסיף כי "ישראל וארה"ב אישררו את המחויבות הבלתי מעוררת שלנו לביטחון ישראל ואת ההערכה שלנו לידידות התמידית בין שתי הארצות שלנו ושני עמנו". אובמה ניצל את הודעת האבל כדי לדבר על השאיפה לשלום, "אנחנו ממשיכים לשאוף לשלום בר קיימא וביטחון לאזרחי ישראל ובכלל זה באמצעות המחויבות שלנו למטרה של שני עמים, שיחיו זה לצד זה בשלום ובביטחון. בשעה שישראל אומרת שלום לראש הממשלה שרון, אנחנו מצטרפים לעם הישראלי ומכבדים את המחויבות שלו לארצו".

בוש ושרון, 2004 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בוש ושרון, 2004(צילום: רויטרס)

שרון, בוש ואבו מאזן, 2003 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שרון, בוש ואבו מאזן, 2003(צילום: EPA)

שרון וקונדליסה רייס, 2005 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
שרון וקונדליסה רייס, 2005(צילום: MCT)
מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, פרסם גם כן הודעת אבל: "המסע של אריאל שרון היה המסע של ישראל. החלום של ישראל היה מטרת חייו והוא סיכן הכול כדי לחיות את החלום הזה", כך קרי.

 

מזכיר המדינה האמריקני סיפר איך קרא על שרון בעיתונאים כשהיה עורך דין צעיר בבוסטון. "נפעמתי מהמחויבות שלו למען ארצו. לעולם לא אשכח פגישה עם הדוב האנושי הגדול הזה כשהוא הפך לראש ממשלה וביקש לשנות את מסלול ההיסטוריה לכיוון השלום, אפילו שפירושו היה לבחון את הסבלנות של תומכיו לאורך השנים ואת הגבולות של עצמו", נזכר קרי.

 

קרי התייחס גם לחילוקי הדעות שהיו בין ארה"ב לישראל בזמן ששרון היה ראש הממשלה. "זה לא סוד שארה"ב הייתה חלוקה עליו, אבל בין אם אתה מסכים או לא עם עמדותיו, תמיד היה ברור לחלוטין איפה אריק עומד", הסביר קרי וסיים את דבריו: "המדינה שלנו שותפה לאובדן ומכבדת את זכרו של אריאל שרון. כולנו בארה"ב מתפללים עם בניו גלעד ועומרי וכל אזרחי ישראל".

 

עוד על שרון:

שרון ייטמן לצד אשתו לילי בגבעת הכלניות

"חיים של מלחמה". הכותרות בעולם

אובמה: הקדיש חייו למען ישראל

הפלסטינים: "שרון פושע מלחמה, יגיע לגיהנום"

 

גם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, הביע תנחומים בשמו ובשם אשתו, מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון, למדינת ישראל ולמשפחתו של ראש הממשלה לשעבר. "הוא הקריב את חייו למען מדינת ישראל", אמר קלינטון, וגם הוא הזכיר את מורשת השלום שהותיר שרון: "לקראת סוף הקריירה הפוליטית של שרון הוא הקים מפלגה חדשה, שמטרתה היחידה הייתה להשיג שלום עם הפלסטינים וביטחון במדינת ישראל".  

 (צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP) (צילום: gettyimages, דובר צה
(צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP)

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, פרסם הודעת תנחומים: "הוא היה מהדמויות המשמעותיות ביותר על חיינו", ספד קמרון. "שרון לקח החלטות אמיצות ומעוררות מחלוקת במרדף אחר השלום, עד שאיבדנו אותו למחלתו. ישראל איבדה מנהיג חשוב".

 

גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד שלח תנחומים: "שרון היה שחקן משמעותי בהיסטוריה של מדינתו", ספד הולנד. "אחרי קריירה ארוכה בצבא ופוליטיקה, הוא החליט לשנות את הדיאלוג עם הפלסטינים. אני שולח מארמון האליזה תנחומים למשפחתו ולכל עם ישראל".

 

הקרמלין פרסם הודעה בשמו של הנשיא ולדימיר פוטין ששיבח את פעילותו של שרון כדי להגן את ישראל. "תמיד חלקתי לו כבוד גדול והייתה לו סמכות גדולה להביע את דעתו בזירה הבינלאומית", נמסר מפי הנשיא הרוסי.

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה: "אני מתאבלת יחד עם האזרחים בישראל. ההחלטה האמיצה שלו לסגת מעזה הייתה צעד היסטורי לעבר הסכם שלום של שתי מדינות בין ישראל לפלסטינים".

 

בין הסופדים בעולם היה גם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון: "הוא היה אמיץ ומסור לתהליך השלום. על ישראל להתבסס על המורשת שהשאיר אחריו שרון ולדחוף לעבר תהליך שלום עם הפלסטינים", נמסר בהודעת האו"ם מפי באן. בהודעה נאמר גם כי "שרון הקדיש את כל חייו למען מדינת ישראל. הוא היה גיבור עבור עמו, קודם כל כחייל ואז כמדינאי. שרון ייזכר לנצח גם כאיש שאחראי להוצאת חיילי צה"ל מרצועת עזה".

 

יו"ר בית הנבחרים בקונגרס האמריקני, ג'ון ביינר, פרסם הודעת אבל שבה נכתב: "לא ניתן להביע במספרים את התרומה הגדולה של שרון לבנייה עצמאותה של ישראל. לא ניתן לערער ע המסירות שלו לשלום במזרח התיכון. בין ישראל וארה"ב יש חברות שמתבססת על אהבה הדדית. זו מערכת יחסים שהתחזקה מאוד בזכות מנהיגים כמו אריאל שרון". 

 

גם ארגונים יהודים בארה"ב הגיבו לפטירתו של שרון. "אנו מכבדים את זכרו של שרון, חייל ומדינאי, שהותיר חותם בל ימחה על ישראל והמזרח התיכון", כך נכתב בהודעת ארגון ג'יי סטריט, שדולת השמאל הפרו-ישראלית.

 

בפדרציה היהודית, ארגון הגג של הארגונים היהודים בצפון אמריקה, פרסמו גם כן הודעת אבל: "אנו אבלים על האובדן של מנהיג ישראלי גדול. הוא היה נחשב למנהיג צבאי חשוב, אבל גם עושה שלום. הוא היה אדם שמסוגל לנקוט צעדים נועזים בתקווה להשיג שלום", נכתב.

 

שמונה שנים לאחר שלקה בשבץ ושקע בתרדמת, הלך לעולמו ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, והוא בן 85. שרון, ראש ממשלת ישראל בשנים 2006-2001, היה מהמצביאים הבולטים בתולדות המדינה והשתחרר מצה"ל בדרגת אלוף. לאחר מכן היה ממייסדי תנועת הליכוד וכיהן במספר רב של תפקידים בממשלה.

 

"לפני 20 דקות זה נגמר", אמר בשעה 14:19 רוני סחייק, בנו המאומץ של שרון, בעת שיצא מהמחלקה בבית החולים שיבא בתל השומר. בשעה 14:45, שעה לאחר מותו של שרון, התייצב בנו גלעד מול המצלמות והודה לאנשי הצוות בשיבא ובהדסה עין כרם, שטיפלו באביו במשך שמונה שנים. "אנחנו חייבים תודה להמונים בארץ ובעולם שהתפללו לשלומו. הוא הלך כשהוא החליט ללכת", אמר גלעד שרון. מיד לאחר הדיווח על מותו הגיעו חולים רבים ובני משפחותיהם למחלקה שבה אושפז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
אריאל שרון
צילום: דוד רובינגר
מומלצים