שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הקנס על ביטול ההרשמה לגן: 10,000 שקל
  הורים רבים שביקשו לרשום את ילדיהם לגן פרטי לשנה הבאה הופתעו לגלות כי דמי הביטול זינקו, ועומדים על אלפי שקלים. הסיבה: חשש של הגננות מביטולים ברגע האחרון, בעקבות הקבלה לגנים העירוניים. "זה סכום מטורף שאין הורה במדינה שיכול לעמוד בו", אומרים ההורים. ארגון גני הילדים הפרטיים: "הבעיה נובעת מכך שהרשויות המקומיות מתמהמהות עם מתן הודעה להורים"

  הגננות חוששות מביטולים - הקנסות על ההורים עומדים על אלפי שקלים: הורים רבים שביקשו לרשום את ילדיהם לגנים פרטיים לשנה הבאה הופתעו לגלות כי דמי הביטול האמירו - ומגיעים גם ל-10,000 שקלים. הסיבה: הגננות סובלות מ"מכת ביטולים" ברגע האחרון, מהורים שמחליטים לבסוף לשלוח את ילדיהם לגני עירייה, שאינם עולים כסף. "הן יודעות שאין לנו ברירה אחרת ומנצלות את זה", אומרים ההורים.

   

  עוד על חינוך חינם מגיל 3 בערוץ הורים :

  חינוך חינם מגיל 3: חוסכים כסף - פוגעים בילדים

  "לילד בן 3 שעדיין לא גמול מחיתולים נגרם נזק"

  "הילד עשה בתחתונים בגן - בואו להחליף לו"

   

  ביטלתם? שלמו על 4 חודשים

  בעקבות יישום חוק חינוך חינם מגיל שלוש התמודדו בשנה שעברה גננות רבות בגנים הפרטיים עם בעיה חדשה: ביטולי הרשמה ברגע האחרון. הסיבה: הורים רבים שחששו שילדיהם לא יתקבלו לגן העירוני ליד ביתם או שלא יימצא להם מקום בשל גילם הצעיר, רשמו אותם גם לגן פרטי כדי להיות בטוחים שתהיה להם מסגרת חינוכית.

   

  בעוד שעבור ההורים מדובר היה בפתרון נוח, עבור הגננות מדובר היה בבעיה קשה.

  הפתרון שנמצא: קנסות כבדים על ביטולי הרשמה. "הבת שלי בת שנתיים ונמצאת בגן פרטי", מספרת עינב, אם מהצפון. "לפי השנתון היא יכולה ללכת לגן עירוני בשנה הבאה, אבל בגלל שיש קדימות לגילאי חובה וטרום חובה אנחנו לא יכולים לדעת אם יימצא לה מקום ליד הבית, או בכלל. זו הסיבה שהחלטנו לרשום אותה בינתיים גם לגן הפרטי שבו היא לומדת, כדי להבטיח שיהיה לה מקום לשנה הבאה".

   

  אך עינב ובעלה הופתעו לגלות כי בניגוד לשנים קודמות, בהרשמה לשנה הבאה ישנם דמי ביטול אסטרונומיים. "בשנה שעברה עמדו דמי הביטול על 1,000 שקלים, סכום גבוה מאוד, אבל מקובל", היא מספרת. "השנה הופתענו לגלות בחוזה שדמי ההרשמה יכללו, מלבד דמי הביטול, גם תשלום על ארבעת החודשים הראשונים של הגן. מדובר בסכום לא הגיוני, של יותר מ-10,000 שקלים".

   

  גם שני, המתגוררת בגבעתיים, נתקלה בבעיה דומה. "הבת שלי רק בת שנתיים היום ואני לא יכולה להיות בטוחה אם היא תתאים בשנה הבאה לגן עירוני", היא מסבירה. "היום היא לומדת בגן פרטי שאנחנו מאוד אוהבים, ואנחנו מתלבטים מאוד לגבי ההמשך. זו הסיבה שרציתי לרשום אותה גם לגן העירוני וגם לפרטי".

   

  אך כשקיבלה שני את טופסי ההרשמה היא הופתעה לגלות שבמקרה של ביטול ההרשמה אחרי חודש מאי היא תיאלץ לשלם דמי ביטול, שגם במקרה זה עומדים על כמעט 10,000 שקלים. "בטופס ההרשמה הודגש שביטול אחרי חודש אפריל ייאלץ אותנו לשלם עבור החודש הראשון, כלומר ספטמבר, סכום שעומד על קצת יותר מ-3,000 שקלים. אם הביטול ייעשה אחרי חודש מאי כבר ניאלץ לשלם קנס של שלושה חודשים, כלומר כמעט 10,000 שקלים. לכל זה מתווספים גם דמי ההרשמה ששילמנו, שעומדים על כ-1,800 שקלים, עליהם אין החזר.

   

  "זה סכום מטורף שאין הורה במדינה שיכול לעמוד בו. אני מבינה את החשש של הגננות ואת העובדה שהן רוצות להגן על עצמן מהפסדים בגלל הורים שעוזבים ברגע האחרון, אבל צריך גם להיות היגיון בעניין. אני לא יכולה לדעת היום, תשעה חודשים לפני תחילת השנה, אם הבת שלי תתאים או לא לגן עירייה. מה גם שבגן שלנו יש רשימת המתנה ארוכה ואני בטוחה שהגננת לא תישאר בלי ילדים, כך שהיא תרוויח פעמיים - גם את דמי הביטול העצומים שלי וגם את התשלום הרגיל על הילד שייכנס במקום הבת שלי".

   

  "כמו בעניין החופשה של הגנים הפרטיים באוגוסט, גם במקרה הזה הגננות הפרטיות יודעות שאין לנו ברירה אחרת ומנצלות את זה", מוסיף ירון, שבגן הפרטי של בנו דמי הביטול עומדים "רק" על 4,000 שקלים. "אנחנו גרים בתל אביב ובמחלקת החינוך אמרו לי שהם לא יכולים להבטיח לי שנקבל גן ליד הבית, אז החלטנו לרשום את הבן שלי גם לגן הפרטי, שממנו אנחנו מאוד מרוצים. אך בעוד שבשנה שעברה דמי הביטול עמדו רק על 500 שקלים, השנה גילינו שמדובר גם בתשלום על החודש הראשון, כלומר ב-3,500 שקלים נוספים".

   

  ירון פנה אל בעלת הגן, על מנת לברר איתה מדוע הסכום "קפץ". "היא אמרה שבשנה שעברה היו לה המון ביטולים בסוף יוני, כשההורים קיבלו את השיבוצים לגני העירייה. לדבריה זה יצר לה בלגן גדול, והיא רוצה להימנע ממנו השנה. כשאמרתי לה שהגן מלא, כלומר כל המקומות של הילדים שביטלו נתפסו על ידי אחרים, ולכן לא היה לה למעשה הפסד כספי, היא ענתה שלא מדובר רק על כסף, אלא על כל הבלבול שזה יוצר אצלה".

   

  ארגון הגנים: הבעיה - ברשויות המקומיות

  "אנו מוצאות את עצמנו בבעיה קשה בשל הרישום הכפול"מסבירה ל-ynet בעלת גן פרטי. "הרשויות המקומיות נותנות תשובה לגבי השיבוצים הסופיים בין החודשים מאי ליולי, כאשר ההרשמה המאוחרת ביותר בגנים הפרטיים נסגרת בחודש אפריל. לכן הסיכוי שיגיעו בין אפריל ליולי ילדים נוספים לגן הפרטי הוא קלוש. אז מה תעשה גננת שבונה את התקציב שלה והתוכנית שלה לשנת הלימודים על מספר מסוים של ילדים, ובחודש יולי פתאום מבטלים לה 10 או 20 ילדים את ההרשמה, כי קיבלו ברגע האחרון תשובה חיובית מהגן העירוני?

   

  "מעבר לכך ילד שנרשם ברישום כפול בתחילת השנה ומבטל בסוף השנה תופס מקום של ילד אחר, שיכול היה להירשם לגן הפרטי. מאחר וברשות המקומית אין דמי ביטול, להורים אין בעיה לבצע רישום כפול ומי שנפגע בסופו של דבר זה אנחנו. גן פרטי הוא עסק עם רמת סיכון גבוהה, וכמו במוסדות לימוד פרטיים אחרים הגובים דמי הרשמה או דמי ביטול, גם הגן הפרטי עושה זאת על מנת למנוע רישומים פיקטיביים וכל גננת נאלצת לעשות את השיקולים הכלכליים שלה".

   

  בארגון גני הילדים הפרטיים בישראל מאשרים כי התופעה מוכרת להם ומסרו בתגובה: "על פי הוראה של הממונה על ההגבלים העסקיים, לארגון גני הילדים הפרטיים בישראל אין סמכות לקבוע החלטות גורפות עבור כל גני הילדים הפרטיים, מאחר וגן פרטי מוגדר משפטית כעסק לכל דבר. על כן החלטות של גן כזה או אחר בדבר תנאי הרשמה או גובה דמי ביטול מתקבלים באופן פרטני מגן לגן. לארגון אין זכות חוקית להתערב בכך.

   

  "מאז כניסתו לתוקף של חוק חינוך חינם לגילאי שלוש ומעלה, ומכיוון שהרשויות המקומיות מתמהמהות עם מתן הודעה להורים בדבר קבלת הילד שלהם לגן העירוני עד למועד מאוחר מאוד, נוטים הורים רבים לבצע הרשמה כפולה הן לגן העירוני והן לגן הפרטי, על מנת להבטיח לילדם מסגרת חינוכית לשנה הבאה. יש לזכור כי הגננת בגן הפרטי קובעת את היקף העסקת כוח האדם המטפל בילדים על פי מכסת הילדים הנרשמים לגן, ויחד עם תשלום לצוות גדול בהרבה יותר מהצוות בגן העירוני נאלצת הגננת בגן הפרטי לשאת בתשלומי מסים נוספים, מהם פטורים גנים עירוניים. לכן כל ביטול של הרגע האחרון פוגע בהכנסתה וכפועל יוצא פוגע גם בילדי הגן האחרים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מ-500 ל-4,000 שקלים. דמי הביטול בגנים הפרטיים
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים