שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: שיא חדש בהשתלות איברים בישראל

  סיכום נתוני ההשתלות בישראל בשנה החולפת מגלה שחלה עלייה בשיעור המשפחות המסכימות לתרומת איברי יקירן שנפטר. 90 אלף איש נוספים חתמו השנה על כרטיס אדי, וקרוב ל-50% מהמושתלים קודמו בתור להשתלה בזכות חתימתם על הכרטיס מבעוד מועד

  הישראלים חותמים - ותורמים: בשנה האחרונה נרשמה עלייה במספר האנשים בישראל שחתמו על כרטיס אדי, וכן עלייה במספר משפחות הנפטרים שנתנו הסכמה לתרום את איברי יקיריהן. קרוב למחצית המושתלים קודמו בתור להשתלה בזכות החתימה על כרטיס אדי. 

   

  מהדו"ח המסכם השנתי של פעילות אדי עולה כי מתוך 143 פניות למשפחות שנקבע ליקירן מוות מוחי נשימתי התקבלו 80 הסכמות לתרומת איברים - כלומר כ-56% הסכמה. לשם השוואה, בשנת 2012 עמד שיעור ההסכמה לתרומת איברים על כ-50%

   

  אחת הסיבות העיקריות להסכמה הייתה כדי להציל חיים של אחרים, דבר שהעניק תחושת משמעות למשפחה הנמצאת במצב נפשי קשה. סיבה נוספת הייתה תחושת המשפחה שההחלטה לתרום היא הדבר הנכון לעשות ושעל הדבר להיות מובן מאליו. בין הסיבות להימנע מתרומה: מניעים דתיים וחשש מפגיעה בשלמות הנפטר.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון   או לאנדרואיד

   

  עוד על השתלות איברים:

   

  שיא נרשם גם במספר המושתלים, שהגיע השנה ל-392 חולים שזכו בחיים חדשים בזכות איברים מהמת או מתורם חי. עיקר הגידול נבע מהשתלות כליה מתורמים חיים: מתוך 134 השתלות 104 היו מתורמים חיים - בני משפחה ותורמים אלטרואיסטים המבקשים להציל את חייהם של אנשים זרים שאינם מכירים.

    

  כמחצית המושתלים קודמו כאמור בתור בזכות החתימה על כרטיס אדי: מתוך 248 השתלות מתורמים מתים, 109 קודמו בתור להשתלה בזכות היותם חתומים על כרטיס אדי.

    

  העלייה בהשתלות הביאה גם לירידה ברשימת הממתינים להשתלה מ-1,114 אנשים ל-1,075. הצלחה נרשמה גם בהשתלות קרנית, כשסך הכל בוצעו 637 השתלות. כיום ממתינים להשתלת קרנית כ-769 איש נוספים.

    

  עלייה משמעותית נרשמה במספר החתומים על כרטיס אדי השנה: 90,224 איש חתמו על הכרטיס, ובסך הכל רשומים במאגר 787,087 ישראלים.

   

  "הציבור מבין כיום יותר מתמיד כי מוות מוחי נשימתי הוא בלתי הפיך", מסבירה ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות. "צוות חיצוני של מומחים, שאינו קשור למערך ההשתלות, קובע את המוות על סמך מבחנים קפדניים. אנשי מערך הבקרה שמונו על פי חוק לא מצאו טעויות בקביעת המוות המוחי".

    

  "העלייה במספר תורמי האיברים היא תוצאה של עבודה מאומצת בימים, בלילות, בשבתות ובחגים, בשיתוף אנשי צוות רבים כולל הנהלות בתי החולים", אומר הפרופ' רפי ביאר, יו"ר המרכז הלאומי להשתלות, "אבל בראש וראשונה אני מבקש להודות למשפחות התורמים ולתורמים שהחליטו לתרום איבר מגופם כדי להציל חיים. הערבות ההדדית של תושבי ישראל למתן חיים היא ערך עליון, ואנו רואים היענות גבוהה יותר בשנה החולפת של תושבי ישראל להשתלות איברים. יש לנו מערך השתלות מפואר בישראל, שאנו יכולים להיות גאים בו".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יותר מ-100 אנשים קודמו בתור להשתלה בזכות החתימה על אדי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים