שתף קטע נבחר

איתות ישראלי: ניסוג מהניטרליות כלפי סוריה

בכיר מודיעיני אמר ל-AP כי ישראל שוקלת מחדש את מדיניות האי התערבות בגלל התחזקות אל-קאעידה מעבר לגבול. "בסוריה יש 30 אלף לוחמי ג'יהאד"

עלייה משמעותית במספר הלוחמים המזוהים עם אל-קאעידה בשטחי סוריה מאיימת להוביל את הלחימה לתוך גבולות ישראל - סיכון שמעמיד בסימן שאלה את מדיניות הניטרליות הישראליות בנוגע למלחמת האזרחים מעבר לגבול. כך הזהיר הלילה (שבת) בכיר בקהיליית המודיעין של ישראל בראיון לסוכנות הידיעות AP.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בשל היעדר בעל ברית פוטנציאלי, הדעה בישראל הייתה שעדיף שהמצב ימשיך כך שהצדדים יטבחו זה בזה במקום לשים לב לישראל. אך לפי הגורם הביטחוני, ייתכן שצריך לשקול מחדש את האסטרטגיה. "ככל שהלחימה בסוריה נמשכת, יותר ג'יהאדיסטים ורדיקלים מגיעים לשטח", אמר הבכיר הישראלי.


צופים מהצד. שר הביטחון בסיור בגולן (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
צופים מהצד. שר הביטחון בסיור בגולן(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

פרט לתקיפות ממוקדות (לפי גורמים זרים) - מדיניות הממשלה בירושלים באשר ללחימה מעבר לגבול היא אי התערבות. לאורך המלחמה הממושכת קראו גורמים ישראלים להדחת הנשיא אסד, בפרט לאחר הדיווחים על טבח כימי, אך נמנעו ממעשים מחשש שאת מקומו יתפוס אדם או ארגון מסוכן יותר. "באופן רשמי זה לא השתנה", אמר הקצין הישראלי, אבל הוסיף כי מאחורי הקלעים מתנהלים דיונים בנוגע לאפשרות לשינוי אסטרטגיית הניטרליות.

 

הקצין מסר לסוכנות הזרה כי לפי הערכות פועלים בסוריה 30 אלף לוחמים הקשורים לאל-קאעידה, זינוק ביחס למצב לפני שנתיים אז לקחו חלק בלחימה כאלפיים לוחמי ג'יהאד. "אחרי אסד, ואחרי שהם יבססו את שליטם בסוריה, הם (ארגוני הג'יהאד העולמיים) יפנו את מאמצים לתקיפת ישראל", הזהיר הבכיר הישראלי.

 

מעבר לגבול: לוחמים איסלאמיסטים באזור דמשק (רויטרס) (רויטרס)
מעבר לגבול: לוחמים איסלאמיסטים באזור דמשק(רויטרס)

 

בכתבה נכתב שלפי גורמי צבא בישראל מאחורי שני מקרי ירי הטילים האחרונים מלבנון לשטח ישראל עומדים ארגונים המזוהים עם אל-קאעידה.

אך כתב סוכנות הידיעות ציין כי "הערכות עצמאיות גרסו שהירי היה ניסיון של קיצונים לדחוף את ישראל לתקוף בדרום לבנון, במטרה להחליש את בת בריתה של אסד - ארגון חיזבאללה".

 

אנשי ג'יהאד שולטים כרגע במרבית השטח הסורי שגובל ישירות עם ישראל, אך עד כה לא הפנו את הטילים לכיוון השטח הישראלי. שני ארגונים מרכזיים המזוהים עם אל-קאעידה נלחמים בסוריה – ג'הבהת אל-נוסרא והמדינה האיסאלמית של עיראק והלבנט. שני הארגונים, שכלולים ברשימת הטרור של הממשל האמריקני, זוכים לחיזוק מצד אלפי לוחמים איסלאמיסטים זרים שמגיעים לסוריה ממדינות ערב, אירופה וצפון אמריקה. בישראל מעריכים שכ-1,200 לוחמים המשויכים לארגונים איסלאמיסטים כבר הסתננו לרצועת עזה ולקחו חלק בירי טילים לעבר ישראל.

 

נציגי חלק מהצדדים הנלחמים בסוריה התכנסו השבוע בשוויץ בניסיון להסדיר הפסקת אש. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שלקח חלק מרכזי בשיחות אמר אתמול בכינוס הכלכלי בדאבוס כי המסלול הדיפלומטי הוא הפתרון הטוב ביותר לסיום המשבר הסורי. קרי חזר והדגיש את העמדה האמריקנית שבשאר אסד לא יכול לקחת חלק בשלטון עתידי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מורדים בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים