שתף קטע נבחר

מע"צ הפקיעה 2 דונם מדייר מוגן. מה הפיצוי?

במהלך 1995, במטרה לסלול כביש, הפקיעה מע"צ את זכויותיו של דייר מוגן בשטח שעליו ניצב ביתו. המחוזי קבע שיש לפצותו ב-308 אלף שקל, אבל ערעור לעליון הביא להגדלת הסכום: 580 אלף שקל נכון ליום ההפקעה

בית המשפט המחוזי פסק 308 אלף שקל לדייר מוגן ביישוב אזור שנפגע עקב החלטת מע"צ להפקיע שטח סביב ביתו. בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נקבע כי סכום הפיצוי צריך להיות גבוה בהרבה ופסק לו 580 אלף שקל. כיצד חושבו הסכומים?

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ביוני 1995, לשם סלילת כביש, הפקיעה מע"צ את זכויותיו של דייר מוגן בכ-2,000 מ"ר שעליהם ניצב ביתו. בעקבות זאת הגיש הדייר תביעה לפיצויי הפקעה. רק בשנת 2010 חייב בית המשפט המחוזי בתל אביב את מע"צ לפצות אותו בסכום כולל של כ-308 אלף שקל, בניכוי הסכומים ששולמו לו ברבות השנים עבור אותה הפקעה.

 

הדייר, שסבר כי הפיצוי שנפסק לו אינו הולם את מידת הפגיעה שנגרמה לו, ערער לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד זאב ולנר. לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה בקשר לזהות שמאי שיקבע את שווי זכויות המערער בקרקע, נחלץ בית המשפט לעזרתם ומינה שמאי מכריע מטעמו.

ארכיון. בין השמאי, הרשות והערעור (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ארכיון. בין השמאי, הרשות והערעור(צילום: עידו ארז)

השמאי המכריע בחן את המקרקעין המופקעים ועמד על מאפייניהם הייחודיים נכון למועד ההפקעה, בכלל זה גודלם, מיקומם והעובדה שהדייר הינו דייר מוגן. השמאי העריך את זכויותיו של המערער וקבע כי מגיע לו פיצוי מוגדל בסך 580 אלף שקל, נכון ליום ההפקעה.

 

סכסוך העבר אינו רלוונטי

בדיון שהתקיים בתחילת החודש ביקש המערער לפסול את חוות הדעת מאחר שנודע לו כי רשות מקרקעי ישראל נמנית על לקוחותיו של השמאי המכריע, ועמה היה לו בעבר סכסוך בנוגע למקרקעין. לטענתו, שמאי העובד עם הרשות יימנע מלהעיד ולקבוע כנגדה.

 

מנגד טענו באי כוחה של מע"צ, עורכי הדין שוהם קרן ועודד בקרמן, כי הסכסוך בין הרשות למערער הסתיים לאחר שזה קיבל פיצוי בסך 69 אלף דולר, ובכל מקרה, הקשרים שהוא מקיים עם הרשות אינם מהווים סיבה לפסילת חוות דעתו. השמאי, שנדרש גם הוא לסוגיה, ציין כי הוא נוהג לעבוד עם הרשות אולם באזורים שונים מאלו שנדונו בערעור.

 

השופטת אסתר חיות קבעה כי מחלוקות העבר בין המערער לרשות מקרקעי ישראל, שאינה צד להליך, אינן רלוונטיות, וכך גם העובדה שהיא נמנית על לקוחות השמאי. היא ציינה שחוות דעתו של השמאי מפורטת ומקצועית, וקבעה כי יש לאמצה.

 

השופטים עוזי פוגלמן ויצחק עמית הסכימו עם עמדה זו. משכך נקבע כי על מע"צ לפצות את המערער בסך של כ-580 שקל בגין ההפקעה, בניכוי הסכומים ששולמו לו זה מכבר על ידי רשות מקרקעי ישראל בשל סכסוך עבר בנוגע למתחם.

 

עוד נפסק כי מע"צ תישא בחלקו של המערער בשכר טרחת השמאי המכריע וכן בהוצאות שמאות נוספות בסך של כ-34 אלף שקל. כמו כן, תשלם מע"צ למערער שכר טרחת עו"ד בערעור בסך 15 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים