שתף קטע נבחר

דעו זכויותיכם: יום השואה הבינ"ל

מאות אלפי ניצולי שואה חיים כיום בישראל ועל אף שהנושא עומד כחלק בלתי נפרד מהמורשת של עם ישראל, רבים מהם לא מודעים לזכויות שיש להם. לרגל ציון יום השואה הבינלאומי, הנה רשימת הזכויות ואופן תביעתן

"בישראל חיים כיום כ-180,000 ניצולי שואה, כרבע מהם חיים בעוני ורבים מהם כלל לא מודעים לזכויות שמגיעות להם על פי חוק, ושיכולות לסייע למי שסבל בחייו מפשעי הנאצים לחיות ברווחה ובכבוד", אומרת אביבה סילברמן, מנכ"לית עמותת אביב לניצולי השואה, ערב יום השואה הבינלאומי.

 

קושי מרכזי בכל הנוגע למימוש זכויות ניצולי השואה נובע מכך שקיימים גופים שונים הנותנים הטבות שונות ופעמים רבות הן ניצול השואה והן הגורם המסייע אינו יודע כיצד ולמי לפנות. כמו כן, תחום זכויות ניצולי השואה הינו דינמי וקריטריונים ותוכניות סיוע שונות משתנות מעת לעת, דבר המצריך התעדכנות ובקיאות בתחום.

 

ניצולי שואה רבים זכאים לקבל רנטה (קצבה לניצולי שואה), בין אם לפי חוק נכי רדיפת הנאצים (אז הסכום משולם ממשרד האוצר ותלוי באחוזי הנכות שנקבעו לניצול), או מתוקף קרן סעיף 2 של ועידת התביעות (סכום קבוע ואחיד של כ-930 אירו אחת לשלושה חודשים, נכון ל-1.14) או קצבה מתוקף חוק יוצאי מחנות וגטאות (סכום חודשי קבוע של 1238 ש"ח בתוספת כרטיס מגנטי לקניות שנטען ב-600 ש"ח מידי חודש, נכון ל1.14).

 

לעיתים ניצולי השואה כלל אינם מודעים שהם זכאים לקבל רנטה בתור ניצולי שואה. במקרים שניצולי השואה שמקבלים את הרנטה קיים לעיתים חוסר מודעות לכך שלצד התגמול הכספי של הרנטה, הם זכאים לעיתים קרובות להטבות רבות נוספות. נפרט בקצרה על הרנטות ועל ההטבות הנלוות להן. יש לשים לב שניתן לקבל רק רנטה אחת מארבעת הרנטות המפורטות:

 

רנטה ממשרד האוצר

רנטה זו נוגעת לניצולי שואה שעלו לארץ עד ל-1.10.1953. ההטבות הנלוות לרנטה כוללות: פטור מהוצאות רפואיות שנוגעות למחלות שהוכרו במסגרת הרנטה, פטור מאגרת הטלוויזיה, הנחה ברכישת תרופות שבסל הבריאות ובארנונה, דמי הבראה והחזר נסיעות להבראה, קבלת מענק כספי של 350 ש"ח כהחזר מס קניה ומע"מ אחת לשנה.

 

בני זוג של הניצולים שקיבלו את הרנטה ושנפטרו זכאים לסיוע כספי לתקופה מסוימת לאחר פטירת הניצול. מעבר לכך ניתן לנסות להגדיל את אחוזי הנכות ואת התגמול החודשי: ניתן להגיש אחת לשנה בקשה להגדלת אחוזי הנכות בשל החמרה במחלה מוכרת או להגיש בקשה להכרה במחלות נוספות. לבעלי הכנסות נמוכות ניתן להגיש בקשה לתגמול נוסף אשר עשוי להגיע לכדי תוספת של אלפי שקלים.

 

מקבלי רנטת בריאות מגרמניה (BEG)

כיום כבר לא ניתן להגיש בקשות על מנת לקבל רנטה זו, אך גם מי שכבר מקבל רנטה זו זכאי להטבות נוספות, כגון הנחה ברכישת תרופות, החזר על הוצאות רפואיות במחלות המוכרת במסגרת הרנטה, הבראה בפועל, והנחה בארנונה.

 

מקבלי רנטה מקרן סעיף 2 של וועידת התביעות

רנטה זו נוגעת לניצולי שואה שהיו במחנות, גטאות, מסתור או זהות בדויה. במסגרת הרנטה מתקבל תגמול של 930 אירו אחת לשלושה חודשים. מעבר לכך ישנן הטבות נלוות נוספות כמו הנחה על תרופות שבסל הבריאות, מענק של 350 ש"ח כהחזר מס קניה ומע"מ אחת לשנה, הנחה בארנונה, פטור מאגרת טלוויזיה ודמי הבראה אחת לשנה. ניצולים שמקבלים רנטה הזו והשלמת הכנסה מהביטוח הלאומי זכאים גם למכלול של הטבות נוספות מגופים שונים.

 

מקבלי קצבה ליוצאי מחנות וגטאות

רנטה זו נוגעת לניצולי שואה שהיו במחנות וגטאות. מקבלי קצבה זו זכאים לקבל תגמול חודשי בסך של 1,238 ש"ח וכרטיס מגנטי נטען בסך של 600 ש"ח. בנוסף זכאי מקבלי הרנטה לאותן הטבות נלוות נוספות שמקבלים הזכאים לקצבה מוועידת התביעות. ניצולים שמקבלים רנטה הזו והשלמת הכנסה מהביטוח הלאומי זכאים גם הם למכלול של הטבות נוספות מגופים שונים.

 

הטבות נוספות שאינן קשורות לקבלת רנטה

לצד ההטבות הנוספות המוענקות למקבלי הרנטות השונות, זכאים ניצולי השואה להטבות נוספות. להטבות המפורטות זכאים ברוב המקרים הן לניצול שואה המקבל רנטה חודשית והן לניצול שואה שאינו מקבל רנטה חודשית:

 

 • החזר על הוצאות רפואיות, המוענק על ידי הקרן לרווחה לנפגעי השואה. אפיק סיוע זה נפתח ונסגר לעיתים ולכן יש להתעדכן אם אפיק ההטבה פתוח בעת הגשת הבקשה.
 • מענק של עד 15,000 ש"ח לניצולי שואה יוצאי הונגריה המורחבת עבור רכישת תרופות, ציוד רפואי, מוצרי חשמל ואפילו עבור שיפוץ האמבטיה. אפיק סיוע זה ייסגר ב-27.2.14 ועל כן יש להזדרז ולהגיש את הטפסים הרלוונטיים, אותם ניתן להוריד כאן.
 • סיעוד קצר מועד לאחר שחרור מאשפוז (אפילו יומי) בבית חולים, ובמקרים מסוימים גם ללא אשפוז.
 • עזרה במימון טיפולי שיניים, בשיתוף רופאים מתנדבים מהסתדרות רופאי השיניים. אלו כוללים טיפולים משמרים כמו סתימה, עקירה וטיפולי שורש - ללא תשלום, וטיפול שיקומי ללא עלות עבודת הרופא.
 • שיפוץ בסיסי של הדירה, הכולל עבודת צביעה וטיח, אינסטלציה ועבודות חשמל בסיסיות, ולעיתים (דרך פעילותה המבורכת של עמותת "לתת") גם שיפוץ מורכב יותר, הכולל התאמת הדירה לצרכים מיוחדים של ניצול השואה. עמותת "לתת" מעניקה לזכאים לכך סל מזון חודשי, מענקים מקרן חירום ושובר חודשי לקניות.
 • בדיקת ראייה ומשקפיים חינם, פרויקט בשיתוף אוניברסיטת בר אילן או במסגרת פרויקט דומה בתל אביב.
 • החזר על נסיעות באמבולנס מד"א, עד שתי נסיעות למי שזכאי לכך.
 • סיוע כספי מיוחד הניתן במסגרת קרן סיוע החירום של הקרן לרווחה לניצולי השואה לניצולי שואה נזקקים אשר זקוקים לסיוע כספי מיידי למענה חיוני.
 • תוספת של שעות 9 סיעוד שבועיות מהקרן לרווחה למי שמקבל היקף מתאים של שעות סיעוד שבועיות מהביטוח הלאומי.
 • מי שלא מקבל רנטה חודשית ולא קיבל פיצוי חד פעמי בעבר מגרמניה, זכאי במקרים רבים לקבל פיצוי חד פעמי בסך 2,556 אירו, מקרן הסיוע של וועידת התביעות.
 • ניצולי שואה שעבדו בגטאות זכאים לפיצויים על עבודה בגטו, הכוללים: רנטה סוציאלית קבועה ממשלת גרמניה, אשר מוענקת במקרים שניצול השואה נפטר, גם לבן הזוג של מי שעבד בגטו, ותשלום חד פעמי בסך 2000 אירו מקרן הפיצוי הגרמנית על עבודה בגטו.
 • קרן הסיוע לניצולים אוסטרים מסייעת לזכאים לכך בטיפול בבעיות רפואיות.
 • ממשלת צרפת מפצה יתומים להורים שנספו בצרפת או במהלך הגירוש מצרפת עקב הרדיפות, בסכום חד פעמי של כ-31,000 אירו או ברנטה חודשית של כ-500 אירו.
 • מי שנלחמו בנאצים זכאים אף הם להטבות נוספות רבות, ולעיתים גם לרנטה חודשית ממשרד האוצר.

 

"השירות שהעמותה מעניקה, ללא עלות, בהעברת המידע ובליווי למיצוי הזכויות, יכול לעיתים להוביל לתוספת של אלפי שקלים בחודש עבור ניצול השואה. מדובר בכספים שמגיעים על פי חוק למי שסבל מזוועות הנאצים ועוזריהם, אומרת  סילברמן, ומוסיפה: "הבעיה המרכזית היא כמובן שעבור ניצולי השואה, בגילם ובמצבם הבריאותי, זה לעיתים בלתי אפשרי להגיע למידע המעודכן, בשפתם, ולהגיש את הבקשות השונות למענקים שלהם הם זכאים. העמותה גם פועלת על מנת להכשיר ולעדכן במידע החשוב גורמים נוספים אשר מלווים את הניצולים שעוד חיים ביננו, כמו עובדים סוציאליים, ואנחנו פועלים כל הזמן על מנת להנגיש את המידע כך שנגיע לכל ניצול שואה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים