שתף קטע נבחר

נתניהו זכה להתנצלות, בנט לנקודות בימין

מי ניצח ומי הפסיד? בקואליציה מסכמים את העימות בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי. "נתניהו ממש התכוון לפטר את בנט, גם אם זה יוביל לבחירות", אמר בכיר בליכוד. "הוא היה בתחושה שמעכשיו כל שר יוכל להיכנס בו אם לא יפעל". ובנט? "הוא יכול היה להרוויח נקודות בימין גם בלי ליצור את המשבר"

"נתניהו ממש התכוון לפטר את בנט, גם אם זה יוביל לבחירות. הוא היה בתחושה שמעכשיו כל אחד וכל שר יוכל להיכנס בו אם הוא לא יפעל". כך אמר אמש (יום ד') בכיר בליכוד שמעורה בפרטי המשבר שפרץ השבוע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הבית היהודי שר הכלכלה נפתלי בנט. משבר שהסתיים אמש בהודעת התנצלות קרירה ומסויגת של בנט בתגובה לאולטימטום שהציב לו נתניהו.

 

 

עוד בחדשות

 

לדברי בכיר נוסף במפלגתו של נתניהו, "העובדה שבנט ביקר אותו באופן אישי, ולא רק פעם אחת אלא פעמיים, הדליקה אש גדולה בבית ראש הממשלה וזה מה שהפך את העימות כולו לאישי והקצין את המתיחות הקיימת ממילא בין משפחת נתניהו לבנט".

 

במהלך הדיונים שקיים נתניהו עם כמה מבכירי הליכוד, בהם גם שרים וחברי כנסת, נבחנו האפשרויות הפוליטיות השונות שעומדות בפניו במקרה שהממשלה תתפרק. אחד מאותם אנשים ששוחח עם ראש הממשלה אמר כי "נתניהו לא תכנן להביא למשבר קואליציוני עכשיו. אין לו עניין שבנט יעזוב את הקואליציה והוא רוצה לעבור את מסמך קרי ולהמשיך במשא ומתן בלי שייווצר משבר קואליציוני, וכך הוא יקבל עוד שנה לנסות ולנהל מו"מ או למרוח זמן".  

 

לדברי הגורם, "במהלך שיחות שקיים נתניהו הועלתה האפשרות שכלל לא בטוח שהעבודה תיכנס במקום הבית היהודי, בוודאי לא כולה, והכנסת העבודה הייתה מרגיזה את האגף הימני בליכוד שהיה עומד תחת לחצים של בנט מבחוץ. מצד שני, גם הליכה לבחירות בעת הזו מסוכנת וכלל לא בטוח איזו קואליציה תוקם אחרי הבחירות".

 

בסביבת נתניהו אמרו כי "הטעות הכי גדולה של בנט הייתה שהוא תקף את נתניהו אישית, משום שהוא יכול היה להרוויח נקודות בימין בלי ליצור את המשבר הזה שבסופו הוא נאלץ להתקפל. בנט היה צריך לקחת וליישם את מודל אלקין מהממשלה הקודמת, לקיים שיחה עם נתניהו, להבהיר את דבריו ולהוציא הודעת התנצלות. אבל בסופו של דבר כל הסיפור הזה הפך לילדותי ולא הגיוני לשני הצדדים".

 

אז מי הרוויח ומי הפסיד? בקולאיציה בוחנים את השאלה הזו והתשובות אינן חד-משמעיות, אם כי נראה שבגלל העיתוי של ה"התנצלות" של בנט, ידו של נתניהו על העליונה. עם זאת, לא מן הנמנע כי בנט הרוויח נקודות בקרב אנשי הימין. כעת נותר לנתניהו עוד להבהיר חד-משמעית מה כוונותיו האמיתיות, אם בכלל, לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון, במקרה של הסכם שלא נראה כעת בפתח.

 

לקראת יום הולדתה הראשון של הממשלה, נאלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו להתמודד לראשונה עם משבר פוליטי שבמשך רגעים מסוימים נדמה היה כי הוא עשוי לסכן את הרכב הקואליציה. המשבר פרץ לאחר שבנט תקף בחריפות אמירה של בכיר בלשכת ראש הממשלה שצוטט בסוכנות הידיעות AP אומר כי נתניהו לא פוסל כי אזרחים ישראלים יהודים יישארו בתוך שטחי מדינה פלסטינית עתידית. רוב אנשי הקואליציה שתקו, בודדים בליכוד ביקרו, אולם יו"ר הבית היהודי מיהר לתקוף את הרעיון ואת ראש הממשלה שמוביל אותו, לפי הדיווח. "הדברים שצוטטו חמורים ביותר ומשקפים אובדן עשתונות ערכי", אמר אז יו"ר הבית היהודי.

  

מה שהביא להחרפת המשבר היה סירובו של בנט לחזור בו מדברים חריפים שאמר נגד נתניהו בתחילת השבוע. אתמול השקיע ראש הממשלה שעות אינספור בפגישות ובשיחות עם בכירים בליכוד כדי לבחון את האופציות הפוליטיות שעומדות בפניו. בזמן שנושאיםרבים ורציניים כל כך עומדים על הפרק, בזבז נתניהו כמעט יום עבודה שלם על עיסוק בהיעלבות אישית.

 

למחרת, במקום להוריד את גובה הלהבות כשהתברר כי לא מדובר אלא במין רעיון תעתועים בלבד, בנט המשיך בהתקפתו החריפה והאישית, מה שדחק את נתניהו לפינה. באותה השעה גם בתוך הבית היהודי החלו הגורמים המשפיעים למשוך בכתפיים משום שלא הבינו לאן מוביל בנט את העימות עם נתניהו. השר אורי אריאל, מספר 2 בבית היהודי, התקשה להבין מדוע מתעקש בנט להתעמת עם ראש הממשלה בשעה שאין סיבה אמיתית ליצור משבר שעשוי להוביל לפרישה מהקואליציה. אריאל החל לנסות ולתווך בין הצדדים כדי להרגיע את הרוחות ושוחח עם בכירים בליכוד ועם נפתלי בנט ואיילת שקד.

 

שר השיכון הזהיר כי ההתנגשות עשויה לצאת משליטה וחשש כי האולטימטום שהציב נתניהו ביום רביעי בבוקר יהפוך לממשי. במהלך היום קיבל בנט החלטה להרגיע את הרוחות, אולם כאשר כבר היה אמור למסור את הודעתו, הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה ממוקדת יותר על כך שנתניהו דורש התנצלות עד יום ראשון בבוקר. בשל כך, הפך בנט מיד מתוקף למתקפל, בעיקר בשל נראות הדברים.

 

השר אורי אריאל, תיווך בין הצדדים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר אורי אריאל, תיווך בין הצדדים(צילום: אוהד צויגנברג)

לאחר מה שהוכתר כהתנצלות, מיהר בנט להבהיר כי הוא למעשה לא התנצל, ועד לשעת כתיבת שורות אלה, לשכת נתניהו סירבה למסור אם היא מקבלת את ההתנצלות או לא, ולמעשה השאירה את אנשי הבית היהודי מתבשלים על אש קטנה.

 

בכיר בליכוד שהיה מעורה בשיחות עם ראש הממשלה במהלך היום אמר הלילה כי "לא ברור על מה בנט קפץ, הרי מה שפורסם על אודות אותה תוכנית לא היה בגדר תוכנית, שהרי תוכנית כזאת אינה קיימת והיא לא על הפרק. על דבר כזה לא עושים משבר. בנט היה צריך להתנצל כבר ביום רביעי בבוקר ולגמור עם זה, אולם הוא לא עשה זאת ולכן מרגע שהציב נתניהו מועד מדויק, התנצלותו הפכה להתקפלות".

 

בכירים בליכוד אמרו כי עניין הישארותם של יהודים בשטח המדינה הפלסטינית העתידית בא למעשה להכניס לפרופורציות ולפרספקטיבה את הדברים של נתניהו בדאבוס על אודות חוסר כוונתו לפנות יישובים יהודיים.

 

בתום פגישה עם מזכיר המדינה קרי בדאבוס, שבמהלכה ככל הנראה סוכם כי ישראל תוכל להותיר בידיה מרחב תמרון רב גם לאחר הצגת תוכנית אמריקנית, הצהיר נתניהו כי הוא לא מתכוון לפנות אף יישוב בשטחים. אמירה זו עוררה ביקורת רבה בעולם וכך למעשה יצאו ימים אחדים לאחר מכן הדברים על אודות הרעיון המשונה להשאיר יהודים בשטח מדינה פלסטינית עתידית.

 

בינתיים בליכוד: שטייניץ תוקף את יעלון

ובתוך כך, גם בתוך הליכוד אין רגע דל. השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ תקף אתמול בחריפות את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. שטייניץ למעשה האשים את יעלון בפגיעה ביחסי ישראל-ארצות הברית בשל הדברים הקשים שאמר על מזכיר המדינה האמריקני קרי.

 

שטייניץ אמר כי "יש מושכל יסוד בביטחון הלאומי, ואחד מהם הוא ללא ספק הברית האסטרטגית עם ארה"ב. אני אומר את הדברים האלה לאור הקולות הצורמים שנשמעו לאחרונה מפי חברי לממשלה שר הביטחון על מזכיר המדינה. דבר חמור זה מחייב את בוגי להתנצלות מיידית ואני לא מבין למה חיכה שעות ארוכות עד שהוציא התנצלות, אין טעם בלהטיח עלבונות אישיים, גם במהלך ויכוח סוער ולגיטימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, עופר עמרם
נתניהו ובנט. העימות תם
צילום: EPA, עופר עמרם
מומלצים