שתף קטע נבחר

אריאל זילבר בטקס: "צריך לפרק את אקו"ם"

אחרי יממה סוערת שהחלה עם חשיפת ynet על שינוי הפרס שיוענק לו, הגיע אריאל זילבר לטקס פרסי אקו"ם, קטע את המחווה המוזיקלית של מוש בן ארי וביקר בחריפות את חברי הדירקטוריון: "הם ניתקו את השירים מיוצרם ורומסים את זכות האמן לדעה"

"חברי הדירקטוריון של אקו"ם רומסים את זכות האמן לדעה. הם ניתקו את השירים מיוצרם. פספסתם את ההזדמנות שהיתה לכם להוות דוגמה לאיחוד בעם ולחופש הדעה. הייתי מחזיר את הפרס אבל אני לא יכול להפנות עורף לאהבה שקיבלתי מהעם. צריך לפרק את אקו"ם" - בדברים חריפים אלו סיכם הערב (ב') אריאל זילבר את הסערה סביב זכייתו בפרס מפעל חיים מטעם אקו"ם, שהפך לפרס על תרומה מוזיקלית בעקבות לחץ חברי הדירקטוריון ובראשם דליה רבין.

 

זילבר הוסיף כי הרגיש שבימים האחרונים "הפך לשק החבטות של גופים אינטרסנטיים ואמנים מתוסכלים שמחפשים להמציא את הקיצוניות שלי". הוא הסביר כי הוא נגד חרמות ובעד זכות האדם להביע את דעתו וקרא לנוכחים: "בואו נישאר מחוברים האחד לשני". הוא גם הודה לחברי הוועדה שבחרו בו לפרס זה מלכתחילה.

 

לפני שעלה לבמה הציג אותו מוטי קירשנבאום, שאמר: "ציבורים שלמים מבקשים להתנער ממנו, בגלל דעותיו. גם אותי הוא מרגיז, אבל לא הייתי רוצה לחיות בחברה שבה רק את דעתי שלי מותר להביע. אני גם לא חושב שהאמירה המקוממת ביותר הופכת את שיריו לפחות טובים". לפני הנאום החל לשיר מוש בן ארי את אחד משיריו של זילבר, אך הוא נקטע כשביקש הזמר לשאת את דבריו לפני המחווה. הוא ביצע את השיר אחרי נאומו של זילבר, בסופו של הטקס.

 

עוד לפני פתיחת הטקס, התקבצו מחוץ למקום מפגינים ספורים שביקשו להביע תמיכה בזמר. "באנו למחות נגד סתימת הפיות של השמאל הישראלי, שלא יודע לפרגן לאמן", אמר אחד המפגינים. מפגין אחר קרא לו להחזיר את הפרס וטען כי מדובר ב"תעודת עניות לאקו"ם".

 

יונתן רזאל. זכה על שיר השנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יונתן רזאל. זכה על שיר השנה
 
מנכ"ל אקו"ם יוריק בן דוד היה הראשון להתייחס לפרשה על הבמה. "עבורי הערב קצת עצוב", אמר, "כנראה אנחנו חיים במדינה שהמחלוקות בה קשות, וצריך ללמוד לחיות עם זה. קשה לנו עם הקיצוניות משני הצדדים". בהמשך דבריו ספד לכמה מהיוצרים הגדולים שהלכו לעולמם בשנה החולפת - ביניהם גבריאל בלחסן, מנחם זילברמן, אלישע פורת, דידי מנוסי, דני ליטאי ואריק איינשטיין.

 

אביתר בנאי. גם הוא בין הזוכים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אביתר בנאי. גם הוא בין הזוכים

את הטקס שהנחה אורי גוטליב פתחו חברי הדג נחש, שקיבלו את פרס מחבר השנה וביצעו את השיר "זמן להתעורר". בהמשך עלה תמיר מוסקט לקבל את פרס מעבד השנה על "דיפרנט פלסס" של אסף אבידן. יונתן רזאל קיבל את פרס שיר השנה על "קטנתי", והודה לאשתו ולאביתר בנאי, שהפיק את האלבום. בנאי עצמו קיבל את פרס אלבום השנה וביצע את השיר "שר כלבנה".

 

עידן רייכל. תרם את כספי הזכייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עידן רייכל. תרם את כספי הזכייה

פרס תגלית השנה הוענק לצמד גיא ויהל, שגם ביצעו על הבמה את השיר "רצים באוויר". עידן רייכל זכה בפרס מלחין השנה ובחר לתרום את כספי הזכייה לפנימיית הדסים - אותו מקום בו הדריך את גיא ויהל לפני שפרצו. בהמשך ביצע את "בלילה", שיר השנה של גולשי ynet ומאזיני גלגלצ

 

פרשה אחרת שעשתה כותרות בתקופה האחרונה הדהדה גם היא בטקס כשהוענק הפרס לשיר הישראלי המושמע של השנה ליוצרי "סטטוס מאוהב" של אייל גולן. רמי לב, טל פורר ועדי לאון עלו לבמה והודו "למבצע המדהים אייל גולן" - הצהרה שזכתה למחיאות כפיים דלות יחסית.

 

לפני הטקס: יממה סוערת

הבוקר נחשף ב-ynet כי ברגע האחרון החליטו בארגון לשנות את הגדרת הפרס שיוענק לאריאל זילבר - במקום מפעל חיים, כפי שתוכנן במקור, הוחלט להעניק לו פרס על "תרומתו למוזיקה הישראלית". זילבר עודכן כבר אתמול לגבי ההחלטה, ובחר להשתתף בטקס למרות השינוי.

 

אריאל זילבר בכניסה לטקס פרסי אקו"ם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אריאל זילבר בכניסה לטקס פרסי אקו"ם(צילום: מוטי קמחי)
 

בהמשך התברר כי מה שהוביל להחלטת אקו"ם היה לחץ מצד גורמים שונים בארגון, ובראשם הדירקטורית דליה רבין. בלשכתה טענו כי "המוזיקה של אריאל זילבר אינה הבעיה - להפך, מדובר ביוצר מחונן", אך הוסיפו ש"דעותיו בנושאי מיעוטים וזכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעייתיות ומתן פרס על מפעל חיים הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית". רבין, יש לציין, אמנם העלתה את הנושא לדיון, אך לא השתתפה בהצבעה.

 

את הסערה התקשורתית סביב הענקת הפרס לזילבר החלה הזמרת אחינועם ניני, שהיתה אמורה לקבל פרס, אולם הודיעה בשבוע שעבר כי לא תיקח חלק באירוע. היום הביעה

שביעות רצון מההחלטה: "בנסיבות שנוצרו פעל אקו"ם נכון, כשהחליט להפריד את יצירתו האיכותית של אריאל זילבר עד כמה שרק ניתן מהקשרים אידיאולוגיים, פוליטיים ואזרחיים. אין לי ספק שאקו"ם איננו כולל את 'כהנא צדק' בגוף יצירתו המקבלת פרס". עם זאת, ניני בחרה שלא לחזור בה ולא הגיעה לטקס.

 

דקות ספורות לפני תחילת הטקס הגיבה לנושא גם שרת התרבות לימור לבנת, שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "כמה חבל שרבים מאלה המדברים גבוהה-גבוהה בשם חופש הביטוי, שוכחים לשמור עליו באותה קנאות כשזה נוגע לחופש הביטוי של אחרים. גם אני לא אהבתי בלשון המעטה לשמוע בשנים האחרונות חלק מההתבטאויות האומללות שהשמיע אריאל זילבר, אבל הן עדיין בגדר חופש הביטוי ולא מבטלות את העובדה שהוא יוצר ענק. כמה חבל שבאקו"ם החליטו ברגע האחרון לנהוג בפחדנות ולהיכנע למכבש הלחצים של 'אבירי חופש הדיבור' למיניהם".


פורסם לראשונה 03/02/2014 19:59

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אריאל זילבר מגיע לטקס. בלב הסערה
צילום: מוטי קמחי
לאתר ההטבות
מומלצים