שתף קטע נבחר

דירה להפקיר: האותיות הקטנות בהסכם התיווך

למה צריך לשלם למתווך גם העסקה לא הושלמה לבסוף? כמה משלמים לקוחות שמנסים לעקוף את הבלעדיות? ומה מונע את הקמתו של גוף האחראי על האתיקה של המתווכים? הצצה מדאיגה לתחום פרוץ

מתווך תבע 85 אלף שקל מלקוח שחתם איתו על הסכם בלעדיות למשך חצי שנה למכירת דירה. שבוע לפני תום תקופת הבלעדיות ניהל הלקוח מגעים עם רוכש פוטנציאלי מאחורי גבו של המתווך, ואף מכר לו את הדירה לאחר שהסתיימה. במקרה אחר תבעו מתווכים לקוח שסירב לשלם את שכרם לאחר שסייעו לו בניסוח זיכרון הדברים. לטענת הלקוח התנהלותם הייתה בניגוד לחוק.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

שתי הדוגמאות לעיל מלמדות על חוסר ההבנה האופף במקרים רבים את אופי ההתקשרות עם מתווך. חוק המתווכים במקרקעין, שנכנס לתקפו באפריל 1997, קובע שכל התקשרות והסכם תיווך - שחייב להיערך בכתב - יהיו בהתאם להוראות החוק, אחרת תבוטל תקפותם ותישלל זכאות המתווך לדמי תיווך.

 

הדברים אמורים גם לגבי חובת תום הלב המוטלת על המתווך, המחויב לתת לרוכש הפוטנציאלי מידע אמין והוגן על הנכס, ולא להכשילו בעסקה שאינה לטובתו. מתווכים שמעלו בחובת אמון זו לא יהיו זכאים לשכרם ואף יחויבו בפיצויים בגין רשלנותם.

 

מאידך, כל הפרת אמון מצד הלקוח תחייב אותו לא רק בתשלום שכר התיווך, אלא גם בפיצוי המתווך. לרוב, הפיצוי יכפיל את שכר התיווך במקרה שהלקוח הפר את ההסכם.

אילוסטרציה. גם המתווכים מכירים את הטריקים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. גם המתווכים מכירים את הטריקים(צילום: shutterstock)

הרי הדירה מקודשת לי (לחצי שנה לפחות)

הסכם הבלעדיות, הנחתם בנפרד מהסכם התיווך הרגיל, מפרט את פעולות השיווק שאותן נדרש המתווך לבצע בשליש הראשון של תקופת הבלעדיות - פעולות שיקנו לו חזקה על קיום העסקה. הסכם זה, כפי שיוכלו להעיד מוכרי נכסים רבים, עלול ליצור תסכול רב, שהרי גם במקרה שהרוכש התגלגל לעסקה באופן אקראי או כתוצאה מפעילות

שיווקית של המוכר עצמו, המתווך עדיין ידרוש את שכרו כתוצאה מהעסקה.

 

יש מוכרי נכסים המניחים שיוכלו לחסוך את עלות דמי התיווך אם ידחו את ביצוע העסקה לתום תקופת הבלעדיות. הטריק הזה מוכר היטב למתווכים וגם לבתי המשפט: המתווך שתבע 85 אלף שקל זכה בבית המשפט ב-66,306 שקלים וכן בתשלום שכר טרחה. התנהלותו חסרת תום הלב של המוכר, נקבע, מהווה הפרה בוטה של ההסכם מול המתווך והוא חויב לשלם, מלבד דמי התיווך, גם פיצוי בגין ההפרה.

 

מנגד, בית משפט השלום בירושלים דחה תביעה של מתווך שחידש באופן אוטומטי את תקופת הבלעדיות על דירה שלא נמכרה, בניגוד לחוק הקובע מגבלה של חצי שנה לבלעדיות.

 

מיטה לשלושה?

תפקידו של המתווך הוא להביא את הצדדים לחופה, אולם לא להיכנס בשעריה. משהגיעו הצדדים לכדי עריכת הסכם, עליהם לשלם למתווך את שכרו גם אם ההסכם בוטל בסופו של דבר בגין חילוקי דעות. על אף התמרמרותו המובנת של הצד שנפגע מביטול ההסכם, גם הוא מחויב בתשלום שכר התיווך ויהא עליו לתבוע אותו מהצד שביטל את ההסכם,

אם ירצה לקבלו חזרה.

 

ויש גם מקרים הפוכים: בתי משפט דחו תביעות רבות של מתווכים שביקשו לקבל את דמי התיווך, משהתברר שערכו או סייעו לערוך את זיכרון דברים או את החוזה בין הצדדים. על המתווך חל איסור מוחלט לטפל בכל פן משפטי של עסקת המכר והתערבות כזאת שוללת את זכותו לשכר. הדברים אמורים, מן הסתם, גם לגבי הסכם שכירות.

 

למרבה הפליאה, אין בישראל גוף המפקח על ענייני האתיקה בענף התיווך. התנהלותם המנוגדת לרוח החוק של מתווכים לא מעטים הביאה לכך שב-2013 התווסף לחוק המתווכים סעיף המורה על הקמה של ועדת משמעת שמטרתה להחזיר את אמון הלקוחות לענף התיווך.

 

עד היום טרם הוקמה ועדה כזאת ויש לקוות שברשם המתווכים ישכילו להזדרז לייסד גוף שיהווה כתובת לתלונות על התנהלות לא תקינה של אנשי התיווך ויידעו להדיר את מי שאינם ראויים לעסוק בענף.

 

  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד רועי שעיה עוסק בתחום דיני המתווכים ומשמש כמרצה בקורסי ההכנה לבחינות רשם המתווכים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רועי שעיה
מומלצים