שתף קטע נבחר

ח"כים תקפו: "יש עננה כבדה מעל המשטרה"

בדיון בכנסת על גל החיסולים ברחובות ישראל מתחו חברי כנסת ביקורת על התנהלות המשטרה. ראש אגף החקירות הצביע על שינוי בדפוס הפעולה העברייני: "ברגע שיש זמינות המחירים יורדים, כמו כל דבר אחר. השוק רווי, כיום אפשר לרכוש מטענים בנקל ביחס לעבר"

חברי כנסת מתחו ביקורת על פעילות המשטרה בעקבות  גל החיסולים הפליליים ברחובות ישראל. בדיון בנושא שהתקיים היום (ג') בוועדת הפנים של הכנסת, אמרה ח"כ מירי רגב: "את האזרחים מעניין דבר אחד. יש עננה כבדה מעל המשטרה עם הסיפור של ארביב והסיפור של ניסו שחם והם רוצים ביטחון, מצד שני מתפוצצת פה מכונית ופה מכונית תופת. צריך למצוא לזה פתרון. המשטרה צריכה לעשות הכול למנוע את הפיצוץ הבא".

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

"הם הולכים לכיוון המטענים כי זה מאוד נגיש ונוח", אמר בדיון ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות במשטרה, שדיווח לפוליטיקאים על רקע העובדה שהמשטרה עומדת חסרת אונים ולא מצליחה לפענח את הפשעים. יצחקי הצביע על שינוי דפוס הפעולה העברייני, פסל את ההנחה כי מדובר בפיצוצים יזומים של ארגוני הפשיעה והדגיש כי "כוחות השוק" הכתיבו מעבר לשימוש תכוף במטעני נפץ. "עבריין שיוצא לנקום בודק איפה זה יעלה לו זול יותר, איפה זה זמין יותר ומה רמת הסיכון. ברגע שיש זמינות המחירים יורדים, כמו כל דבר אחר בשוק", הסביר.

 

 

"אנחנו נמצאים ברצף של פיצוצים בכלי רכב, פתח יצחקי. "סטטיסטית לא רואים איזושהי קפיצה לעומת שנים קודמות, אבל בגלל המיקוד והרצף זה נמצא על השולחן. משטרת ישראל אחראית לתת תשובה לאירועים שמתרחשים, ולאורך השנים ידענו להתמודד, להביא מודיעין טוב ופתרונות".

רגב ויצחקי, היום בכנסת (צילום: יוגב אטיאס ) (צילום: יוגב אטיאס )
רגב ויצחקי, היום בכנסת(צילום: יוגב אטיאס )

 

אין סיבה לחייך. דנינו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אין סיבה לחייך. דנינו(צילום: גיל יוחנן)

 

יצחקי הדגיש יישום דפוסי פעולה שונים בקרב עבריינים ואמר כי "אנחנו מזהים בשלב הראשון סכסוכים, לפעמים בין ארגון זה או אחר או בין עבריין א' או ב'. באירועים האחרונים רק מקרה אחד היה בין ארגונים. כל השאר היו בין עבריינים מסיבות כספיות, רומנטיות וכו', אבל זה לא משנה מבחינתנו - פיצוץ זה פיצוץ".

 

לדבריו, "היינו רגילים שהם לוקחים אקדח או סכין, והיום אנחנו מזהים שינוי לכיוון המטענים. עניינים של זמינות, עלויות והיכולת להיתפס. הם הבינו שיש זמינות גבוהה ביותר בשוק. אפשר לרכוש מטענים בנקל ביחס לעבר. נניח, אם עבריין רוצה לרכוש M16 או מטען, קל יותר לרכוש מטען. נקודה. מרביתם מטענים תקניים, כלומר מטען שהוכן באופן מסודר. אני מניח שזה מטענים שזולגים מצה"ל".

 

בסוף השבוע נהרג אדם בפיצוץ במכונית ברחוב ששת הימים בשכונת כפר שלם בתל אביב. כוחות גדולים של משטרה ומד"א הוזעקו למקום ואיתרו כלי רכב שנעצר בצדי הכביש כתוצאה מהפיצוץ, וגופת אדם בתוכו. "שמעתי פיצוץ שהרעיד לי את הבית ומיד יצאתי החוצה", סיפר

פרמדיק מד"א אילן מועלם שגר בסמוך והגיע למקום. "ראיתי רכב שעולה באש ובתוכו אדם. בעזרת כונן מד"א נוסף שהגיע למקום ניסינו לחלץ אותו מהרכב, אך האש שהלכה וגברה אילצה אותנו להתרחק".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, התייחס למחרת לתופעה ואמר כי "המקור של רוב המטענים הוא מצה"ל. אנחנו בשיתוף פעולה הדוק עם הצבא ומנסים למנוע את הזליגה של המטענים הללו". לדבריו, "אין אף משטרה בעולם שיודעת למנוע אירועים מהסוג הזה לחלוטין. אני מקווה שנצליח להביא הישגים משמעותיים בתחום. אנחנו מסכלים כמעט על בסיס שבועי, על רוב הסיכולים אתם כמעט ולא יודעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
זירת הפיצוץ בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים