שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  על הכוונת: התיירות במצרים ובישראל

  מצרים וישראל הן אויב משותף של הארגון הסלפי-ג'יהאדיסטי אנסאר בית אל מקדס, שמסונף לאל-קאעידה. כלי המלחמה שלו: הברחת תיירים

  הארגון הסלפי-ג'יהאדיסטי "אנסאר בית אל מקדס", שכנראה עומד מאחורי פיגוע האוטובוס במסוף טאבה היום (א'), הגדיר לעצמו שני אויבים: המשטר הנוכחי במצרים, שהגורם המוביל בו זה הצבא בראשות עבד אל-פתאח אל סיסי, וכמובן ישראל.

   

   

  רגע הפיצוץ בטאבה: חמישה הרוגים    ( )

  רגע הפיצוץ בטאבה: חמישה הרוגים    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הארגון מחזיק מול שני אויביו בחשבון פתוח, שהולך ומתארך. הצבא המצרי, בעיקר הארמיה השלישית, מנהל נגדו מלחמת חורמה בצפון ובמרכז סיני. ישראל, מנגד, היא בעיקר אויב אידיאולוגי דתי שהארגון המסונף לאל קאעידה מצווה לפגוע בה.

   

  "אנסאר בית אל מקדס" מונה כ-200 פעילים. הארגון שהחל לפעול אחרי ההפיכה נגד חוסני מובארק, לפני יותר משנתיים, הרחיב לאחרונה את מעשי הטרור לתוך מצרים אחרי הפלת שלטון האחים המוסלמים ביולי בשנה שעברה, שלצדם התייצב הארגון. לכן, בזמן האחרון עסקו שם בפעולות חבלה נגד בכירי המשטר החדש ונגד כוחות הביטחון המצריים בתוך מצרים, אבל לא הפסיקו לפגע גם בתוך סיני.

  האוטובוס המפויח בטאבה ()
  האוטובוס המפויח בטאבה

   

  עוד בחדשות ynet:

   

  הפיגועים נגד ישראל מתבצעים בעיקר אחרי שצה"ל פוגע בפעילים עזתיים, הקשורים איתם בשטח הרצועה. גם ללא קשר לפגיעות באנשיו מנסה הארגון לנהל מלחמה בתיירות משני עברי הגבול. פעיליו יודעים שהתיירות הנכנסת למצרים מספקת למשטר הנוכחי מטבע זר ושהיא משאב כלכלי כמעט יחיד, שיכול לבסס את מעמדו של המשטר ולפרנס את אזרחי מצרים.

   

  באותה מידה הם יודעים שאילת מתפרנסת מתיירות. לכן, כל איום על עיר התיירות הדרומית של ישראל, אפילו ירי רקטות שאינו פוגע בשום מטרה ממשית, יוצר אווירה שעלולה לחבל בתיירות. הפיגוע בטאבה הוא ניסיון לפגוע בשני האויבים גם יחד באמצעות פגיעה בתיירות. הפגיעה באוטובוס תיירים, שסיימו טיול בסיני ועמדו להיכנס לישראל, היא אירוע קלאסי מהסוג שהג'יהאד העולמי מבית מדרשה של אל קאעידה מטיף לו.

   

  הפיגוע התבצע כנראה באמצעות תיק נפץ שהוכנס לאוטובוס ופוצץ מיד. הפיצוץ התרחש בחלק הקדמי של האוטובוס, באזור מושב הנהג, ולכן ייתכן שאחד העובדים במסוף או מישהו שהתחזה לאחד העובדים במסוף,

  זרק את התיק לתוך האוטובוס ונמלט אחרי שהפעיל את המטען בשלט רחוק. אפשרות אחרת היא שאת הפיצוץ ביצע מחבל מתאבד. עניין זה יתברר כנראה בקרוב. אבל אין זה משנה. בין אם היה זה פיגוע התאבדות ובין אם מטען שהופעל בשלט רחוק, הכוונה ברורה: לחבל בכלכלה המצרית והישראלית ולגרום לשני אויבי הג'יהאד העולמי לדמם.

   

  הנוסעים באוטובוס היו נוצרים מדרום קוריאה וזו סיבה נוספת לפגוע בהם, אולם ייתכן שהפיגוע יחזור אל הארגון כבומרנג. עיקר פעילותו מתבצעת בצפון סיני ומהרכס ההררי שבמרכז חצי האי. בין בני השבטים באזורים אלה יש לא מעט תומכים לאנסאר בית אל מקדס. לעומת זאת, הבדואים בדרום סיני, בני השבטים המתפרנסים מתיירות, מתנגדים לפעילות הארגון ואף משתפים פעולה עם שלטונות מצרים בניסיונותיהם להילחם בארגון.

   

  לכן, מספר הפעולות שביצע "אנסאר בית אל מקדס" קטן יחסית בדרום סיני. הפיגוע היום מהווה פגיעה ישירה בפרנסתם של השבטים הבדואים בדרום סיני, וזה עלול לעלות ל"אנסאר בית אל מקדס" ביוקר. הצפי הוא שהפיגועים נגד הצבא והמשטר במצרים וגם נגד ישראל יימשכו ואף יתגברו בקרוב.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים