שתף קטע נבחר

"גלעד שליט האמריקני" ישוחרר מהשבי?

במשך שנים התעקשה ארה"ב לא לנהל מו"מ עם טרוריסטים. החשש ממצבו הבריאותי של החייל בו ברגדל שנפל בשבי לפני חמש שנים והנסיגה הקרובה מאפגניסטן הכריעו. מסתמן כי חמישה אנשי טליבאן ישוחררו תמורת החייל

ישוב הביתה? ארה"ב מנהלת מו"מ שיביא לשחרורו של סמל בו ברגדל מאיידהו, שנפל בשבי ביוני 2009 באפגניסטן. לידי הפנטגון הגיעו צילומי וידאו חדשים של ברגדל, עדות ראשונה לאחר שלוש שנים, שהוכיחה כי החייל השבוי עדיין בחיים, גם לאחר ניסיון הבריחה הכושל שלו בדצמבר 2011.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

דבר זה הוביל את ממשלו של ברק אובמה להחלטה שיש לעשות הכול כדי לשחרר אותו, גם אם זה יהיה במחיר של שחרור אנשי טליבאן הכלואים בגוונטנאמו. דובר הפנטגון ג'ון קירבי אמר בתדרוך כתבים: "הוא איננו זמן רב מדי ואנו רוצים אותו בחזרה. לא הפסקנו לרגע לחשוב עליו ולפעול למען שחרורו".

 

ברגדל בסרטון לאחר שנפל בשבי:

 

עוד חדשות בעולם:  

אוקראינה: הנשיא הכריז על "הפסקת אש"

איראן מתייבשת: מי יציל את האגם הנעלם?

השמיים על מסך ענק. צפו במטוס בלי חלונות

 

במשך שנים התקשו בוושינגטון להבין מדוע מוכנה ישראל לעשות הכול כדי לשחרר את גלעד שליט משבי החמאס. מזכירת המדינה לשעבר, קונדוליסה רייס, שאלה את אורחיה הישראלים בצורה ישירה למה הם "מתקפלים" בפני הטרוריסטים, שהרי ארה"ב לא מנהלת מו"מ עם ארגוני טרור.

 

כעת משנה ארה"ב כיוון ומעוניינת לשחרר את "גלעד שליט האמריקני". המחיר שמציע הממשל בוושינגטון הוא שחרור חמישה אנשי טליבאן. בעבר הוצע לאמריקנים המחיר הזה והם סירבו, וכעת הם נוטים להסכים.

 

ככל הנראה, שינוי המדיניות נובע מרצונו של הנשיא אובמה לשחרר את החייל השבוי לפני הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן בסוף השנה הקרובה. סיבה נוספת היא מצבו הבריאותי המתרופף של השבוי האמריקני. בהיעדר הסכם עם נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי להמשך נוכחות הכוחות האמריקניים במדינה, החליטו בוושינגטון להתקפל ולנהל מו"מ על המחיר.

ברגדל בשבי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברגדל בשבי(צילום: AFP)

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך הכתבים שארה"ב אינה מנהלת מו"מ ישיר עם הטליבאן, אבל גם ישראל הכחישה בזמנו שהיא מנהלת מו"מ עם החמאס.

 

במקרה הישראלי התיווך היה מצרי. אצל האמריקנים, קטאר היא מקום היעד שאליו צפויים לעבור חמישה עצורי הטליבאן מגוונטנאמו, ולשם גם יישלח ברגדל, הנמצא ככל הנראה בפקיסטן בידי רשת חקאני האיסלאמית הקיצונית - בת ברית של הטליבאן.

 

ההצעה הנוכחית של האמריקנים לשחרר את כל החמישה מיד בתמורה לחייל האמריקני היא הצעה משופרת לעומת ההצעה הקודמת שהייתה על השולחן בשנתיים האחרונות. עד כה היו האמריקנים מוכנים לשחרר את עצורי הטליבאן בנפרד ולאורך זמן, כדי לא לקשור את שחרורם ישירות לשחרור של ברגדל ולהבטיח שהם לא חוזרים לטרור.

 

מהחטיפה עד לדיווחים על מו"מ

ברגדל הוא חייל רגלי בצבא מיחידה שהוצבה באלסקה וממנה יצאה למשימה באפגניסטן. הוא נפל בשבי לאחר שהחליט על דעת עצמו לצאת לבדו מהבסיס. הטליבאן הצהירו שברגדל בידיהם ודרשו מיליון דולרים ו-21 אסירים בתמורה לשחרורו. אבל זו לא הייתה אפילו נקודת פתיחה לניהול מו"מ.

 

במקביל חיפשו אנשי הפנטגון דרך לנהל מו"מ ישיר עם רשת חקאני, שכמה מלוחמיה מצויים בשבי האמריקני באפגניסטן, אבל לא התנהל שום מו"מ. גם המאמצים לאתר את המקום שבו מוחזק החייל לא העלו דבר וגם אופציית חילוץ לא עמדה על הפרק.

 

כשנה לאחר החטיפה דווח מפי גורמים בטליבאן כי ברגדל התאסלם ולימד את אנשי הארגון שמחזיק בו איך לייצר פצצות ואיך להכין מארבים. לטענת הגורמים, החייל אף שינה את שמו לעבדאללה.

 

עוד שנה עברה והאתר "דיילי ביסט" דיווח כי ברגדל ניסה לברוח משוביו, אך נתפס. על פי הדיווח, החייל האמריקני ניצל את חוסר הערנות של שומריו והצליח להימלט. שלושה ימים הסתובב ברגדל ביערות ולבסוף הוא נלכד.

 

בתחילת שנת 2012 דיווחה רשת אל-ג'זירה כי ארה"ב מנהלת מו"מ עם הארגון שמחזיק בברגדל ולפיו ישוחררו שלושה אנשי טליבאן מכלא גוונטנאמו תמורת החייל. הדיווח הזה קיבל אישוש ארבעה חודשים מאוחר יותר כשהוריו של ברגדל, בובי וג'ני, חשפו כי הממשל האמריקני אכן דן עם הטליבאן בשחרור אסירים תמורת בנם.

 

בציטוט קורע לב סיפר האב בובי ל"ניו-יורק טיימס" כי הוא ורעייתו אינם מאמינים עוד ביכולתו של הממשל להביא לשחרור בנם, וכי הוא עצמו החל בחודשים האחרונים ליצור קשר עם הטליבאן. בתחילה עשה זאת בעזרת לחיצה על כתובית "צרו קשר" באתר של ארגון הטרור, ואחר-כך דרך חבר בארגון שלדעתו מעודכן במצבו של בנו. לדבריו, אמר לאנשי הטליבאן שלסרטוני וידאו של בנו יש השפעה מועטה על הציבור בארה"ב, ושנכון יותר מבחינתם לפנות ישירות לאובמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים