שתף קטע נבחר

טרגדיה בשיבא: פעוט בן 4 מת משפעת

לבית החולים בתל השומר הגיע הפעוט כשהוא במצב של קריסת מערכות בשל סיבוך של מחלת השפעת. הוא אושפז בטיפול נמרץ, אולם למרות המאמצים - נקבע מותו. ככל הידוע, הוא לא היה מחוסן נגד שפעת

קורבן ראשון מקרב הילדים לשפעת השנה: בבית החולים לילדים ספרא בתל השומר מת אתמול (ב') פעוט בן ארבע ממחלת השפעת, ללא מחלות רקע בעברו. לאחר יומיים שבהם נלחמו הרופאים על חייו, הוא הלך לעולמו.

 

הפעוט מהיישוב מגל, שלו שלוש אחיות, החל לסבול מתסמיני שפעת לפני מספר ימים. הוא החל להראות סימני התאוששות מהמחלה, אולם לפני שלושה ימים שוב נרשמה הידרדרות מהירה. הוריו החליטו להבהילו בשבת אחר הצהריים לחדר המיון בבית החולים לילדים בשיבא.

 

 

עוד על שפעת:

 

עם קבלתו קיבל טיפול החייאתי שכלל הנשמה, מתן עירויים להגברת קצב הלב וייצוב לחץ הדם. מבחינה קלינית אובחן הילד במצב הלם, וההשערה הייתה כי הגורם לכך הוא דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) שנגרמה מהנגיף, או תמונה של זיהום בדם.

 

במהלך אשפוזו נלקחו תרביות דם. לאחר מספר שעות ביחידה לטיפול נמרץ הידרדר מצבו והופיע דום לב. תוך כדי פעולות החייאה ועיסוי לב, הועלה הילד על מכונת לב ריאות מלאכותית (אקמו). במקביל קיבלו בבית החולים תשובה כי מדובר בשפעת סוג B, והוחל טיפול בתרופה "טמיפלו" באמצעות זונדה - צינור המחובר דרך האף לקיבתו.

 

ביממה השניה לאשפוזו חלה הידרדרות נוספת. הוא עבר החייאה ממושכת, אולם חרף המאמצים לא נותר לרופאים אלא לקבוע את מותו. על פי מידע שהגיע ל-ynet, הפעוט לא היה מחוסן נגד שפעת.

 

הלווייתו של הפעוט התקיימה בשעות הצהריים. מאז היוודע דבר מותו, נרשמה ביישוב תכונה רבה. חלק מהתושבים ידעו על אשפוזו של הילד, אולם רק בשעות האחרונות נודע דבר מותו.

 

"אנחנו פשוט בהלם", מספר בן היישוב המקורב למשפחה ושאחד מילדיו למד באותו גן עם הפעוט שנפטר. "יש כאן היסטריה, לא ממש מתחסנים כאן לשפעת ואף אחד לא באמת תיאר שהמחלה באמת תהרוג ילד בריא. זה עדיין לא מחלחל לנו. התחושה היא של כאב עצום".

 

"למרבה הצער, חלק מהסיבוכים של מחלת השפעת עלולים לגרום למוות", אומרת ל-ynet ד"ר מיכל שטיין, מומחית למחלות זיהומיות ילדים מבית החולים וולפסון, "הסיבוכים נעים מקלים יחסית כמו דלקת האוזן התיכונה, שיעול נבחני, סינוסיטיס, תסמינים של דלקת במערכת העיכול עד לדלקת ריאות, דלקת בשרירי השלד, דלקת בשריר הלב, דלקת בקרום מעטפת הלב, וסיבוכים במערכת העצבים (אנצפליטיס). השפעת יכולה להוציא מאיזון ולסבך מחלות רקע כמו אסתמה, מחלות כליה, וסוכרת ויכולה גם לגרום להתקפי לב ושבץ מוחי. בילדים צעירים עלול להיות חם קיצוני, פרכוסי חם, תסמינים דומים לאלח דם. קיימים גם סיבוכים שלאחר המחלה כגון תסמונת גיאן ברה המתבטאת בשיתוק רפה".

 

"סיכון מוגבר לתמותה קיים בעיקר מעל גיל 65 כשהסיכון לתמותה במבוגר בריא הוא 2 ל-100 אלף, ומעל גיל 65 הוא מגיע ל-797 ל- 100 אלף. הסיכון לתמותה קיים לצערנו גם בילדים, והמניעה האפשרית היחידה היא התחסנות. הנגיף צפוי להיות פעיל עוד מספר שבועות, לכן יש עוד טעם להתחסן".

 

בית החולים שיבא בתל השומר אישרו את הפרטים. דיווח על המקרה הועבר למשרד הבריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות יח' הצילום שיבא
חלק מהסיבוכים של מחלת השפעת עלולים לגרום למוות. שיבא
באדיבות יח' הצילום שיבא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים