שתף קטע נבחר

השרים אישרו: פונדקאות להומואים - גם בישראל

ברוב של שבעה מול חמישה שרים אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שתאפשר לזוגות חד מיניים לבצע הליך פונדקאות בישראל. העלות הצפוייה של ההליך: 200-250 אלף שקלים

צעד נוסף אל עבר אישור חוק הפונדקאות החדש: היום (א') אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק שמקדמת שרת הבריאות יעל גרמן שתאפשר גם לזוגות חד-מיניים להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאית - בישראל. ההצעה אושרה ברוב של שבעה מול חמישה שרים.

 

על פי החוק כיום בישראל יכולים רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים להשתמש בפונדקאית וזוגות חד-מיניים נאלצים להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות בחו"ל, הליך יקר מאוד. בארץ התשלום לאישה עומד על 200-250 אלף שקלים.

 

לפני כחודשיים הודיעה שרת הבריאות יעל גרמן כי היא מקדמת שינוי של חוק הפונדקאות, כך שהוא יאפשר גם לזוגות חד מיניים יוכלו להפוך להורים באמצעות פונדקאית - בישראל. בנוסף למהפיכת הפונדקאות לחד-מיניים הודיעה גרמן כי היא מתכוונת לערוך שינויים נוספים בחוק הפונדקאות. בין היתר יתאפשר לזוגות לעבור שני הליכי פונדקאות בלבד בישראל (הליך עבור כל בן זוג). המטרה היא לאפשר ליותר משפחות להשתמש בשירותי הפונדקאיות - שמספרן בארץ קטן עדיין.

בנוסף, תורחב האפשרות לכך שהפונדקאית תהיה מישהי מבני המשפחה האופקיים. הכוונה היא שאחות או בת דודה תוכל לשמש כפונדקאית, אך לא אמא או סבתא של הזוג שמבצע את התהליך. בכך מקווים שיורחב מאגר הפונדקאיות.

 

החוק החדש יאפשר להפוך להורים באמצעות פונקאית רק עד גיל 54, ולא בלי הגבלה - כפי שהיה עד עתה. גיל הפונדקאיות יוגבל לעד 38, שנתיים יותר מכפי שהוא כיום.

 

גם לנושא המחיר הגבוה של הליך הפונדקאות ישנה התייחסות בחוק החדש, שאמור להביא לפיקוח על התשלום השונים עבור ההליך.

 

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "אנו מברכות ומברכים על החלטת ועדת השרים להכיר בזכותנו הבסיסית להורות ומשפחה. זהו אמנם רק צעד ראשון בתהליך החקיקה אך זהו צעד חשוב ומשמעותי והוא תוצאה של מאבק משפטי ופוליטי רב שנים. אנו נמשיך לפעול ולהיאבק עד שקהילת הלהט"ב על כל חלקיה תזכה לשוויון זכויות מלא והכרה בחוק הישראלי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פונדקאות להומואים. הליך שעלותו כ-200 אלף שקל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים