שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הקפאה ומחאה: "רוצים להשמיד קיבוצים"

  אלפי קיבוצניקים מפגינים ברחבי הארץ נגד מינהל מקרקעי ישראל וטוענים לסחבת ולאי הפשרת קרקעות לבנייה. "הצעירים בקיבוצים על סף ייאוש"

  "אם לא יהיה פתרון, כל המדינה תשותק". אלפי חברי קיבוצים הפגינו אחר הצהריים (יום ה') בעשרות צמתים בצפון ובדרום הארץ, במחאה על הסחבת שנוקט מינהל מקרקעי ישראל, לדבריהם, במגעים עמם על הפשרת קרקעות לבנייה והרחבת הקיבוצים. מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, טען כי הבנייה בקיבוצים מוקפאת כבר שנתיים. "הקיבוצים הפכו להיות המגזר היחידי בישראל שהמדינה לא נותנת לו להתפתח, ולא נשלים עם זה", אמר ברושי.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  ההפגנה הגדולה ביותר נערכה בצומת צמח, ובה השתתפו יותר מ-100 חברים בקיבוצי עמק הירדן. בצומת אלונים הבעירו המפגינים צמיגים, ואילו בצומת פרדיס עוכבה אחת המפגינות לזמן קצר על ידי המשטרה. בצומת זבולון, הסמוכה לקריית אתא, הפגינו כמה עשרות מחברי הקיבוצים כפר מכבי, רמת יוחנן ואושה.

  "גם לקיבוצניקים יש זכות לבית בארץ הזו" (צילום: נעמי זינגר) (צילום: נעמי זינגר)
  "גם לקיבוצניקים יש זכות לבית בארץ הזו"(צילום: נעמי זינגר)

  רפאל קריגר מכפר מכבי, מזכיר הקיבוץ לשעבר, הסביר: "הבעיה היא בקיבוצים שבהם בוצע שיוך של הדירות לחברים. המינהל החליט שהקיבוצניקים עשירים, אז צריך להכניס להם. במקום שיחייבו אותנו על מחיר הקרקע כמו שמחייבים דיור ציבורי בעיר, ב-3.75 אחוז משווי הקרקע, החליטו לחייב אותנו ב-60 אחוז ויותר. נכון לעכשיו, כבר שנתיים שאין תזוזה, אין בנייה חדשה ובקושי אפשר לשפץ את הבתים".

   

  אייל סער, יו"ר ועדת הקליטה בקיבוץ, סיפר כי 25 משפחות מחכות על מנת להתחיל בתהליכי הקליטה בקיבוץ כחברים. "אלה משפחות שאמורות להצעיר את הקיבוץ, להמשיך לשמור על החקלאות ועל הקרקעות החקלאיות בישראל, אבל הם כבר על סף ייאוש. מדובר על בני משק שרוצים להישאר, על בני משקים אחרים שרוצים לעבור אלינו ועל עירוניים שרוצים להיות חברי קיבוצים. בגלל המצב, כבר 10 משפחות שממתינות שוקלות שלא להצטרף לקיבוץ", אמר בכאב.

   

  מזכ"ל התנועה ברושי הוסיף ואמר: "אנחנו לא רוצים להקשות או לפגוע בציבור הישראלי, אבל ההרגשה שלנו היא שעשינו כל שביכולתנו כדי להביא לפתרון המשבר בכל הדרכים שעומדות לרשותנו. היום אנחנו יוצאים לצמתים במלחמת אין ברירה, לא ניתן להשמיד את הקיבוץ ואת כל מה שהוא מייצג.

  ההפגנה בכפר מסריק (צילום: נעמי זינגר) (צילום: נעמי זינגר)
  ההפגנה בכפר מסריק(צילום: נעמי זינגר)

  מחאה בצומת אלונים (צילום: אסף שאול) ()
  מחאה בצומת אלונים (צילום: אסף שאול)
   

  "אנחנו קשובים לקולות שנשמעים בקיבוצים כבר חודשים ארוכים, קולות של אלפי משפחות צעירות שחייהן מוקפאים בגלל שילוב של אטימות, בורות ועוינות. בשביל אותן המשפחות, יוצאת התנועה הקיבוצית כולה, מצפון לדרום, למאבק חסר פשרות. אנחנו נאבקים כדי לשמר את צורת החיים הזו, התנועה הקיבוצית מותקפת בכל החזיתות על ידי גורמים שונים במוסדות השלטון".

   

  מינהל מקרקעי ישראל: "מדובר בקמפיין בדיה"

  יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוזי') הרצוג, השתתף בהפגנה בצומת צמח: "כבר שנתיים שהבנייה בקיבוצים בהקפאה וזה מצב שערורייתי", אמר יו"ר האופוזיציה. "בממשלת נתניהו הוקמה בנובמבר ועדה שהייתה אמורה להסדיר את הבנייה בקיבוצים, אבל אנחנו כבר בחודש מרס, והבנייה בקיבוצים עדיין מוקפאת.

   

  "רשות מקרקעי ישראל היא גוף ציבורי וככזאת היא אמורה לשרת את האזרחים ולדאוג לאינטרסים שלהם, אך במקום זאת היא עושה הכל כדי להקשות על חייהם. בגלל התנהלות הממשלה בניית בית בקיבוצים ברחבי הארץ הפכה להיות משימה בלתי אפשרית והסובלים העיקריים הם משפחות צעירות. לכן, אני תומך בחבריי הקיבוצניקים ובמאבק הצודק שלהם. זהו מאבק על ציונות והתיישבות ואף יותר מכך, זהו מאבק על הזכות הבסיסית ביותר - הזכות לבנות בית בישראל".

   

  יו"ר מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, הגדיר את מאבק הקיבוצים במילים "קמפיין הבדיה". ליברמן הזכיר כי על פי החלטת בית המשפט העליון מ-2011 משלמים הקיבוצים והמושבים 33 אחוז מערך הקרקע. "גם ככה הם משלמים שליש ממה שמשלם אדם שבונה בית ביישוב קהילתי לידם, אבל הם רוצים שנוריד עוד, שלא ישלמו כלום?", אמר ליברמן. "אני בהחלט רואה בקיבוצים תנועה משמעותית, עם זכויות היסטוריות, ומכאן נובעת ההחלטה על תשלום של 33 אחוז בלבד. אתם רוצים לשלם פחות, תשנו את החוק".

   

  לדבריו, למרות הטענות של חברי הקיבוצים, הונפקו בשנתיים האחרונות 2,486 אישורי בנייה בקיבוצים בכל רחבי הארץ. ליברמן המליץ לקיבוצניקים ללמוד מעמיתיהם במושבים, "שנהנים מתקופת עדנה שלא הייתה כמותה 15 שנה, בטיפול בהפשרת נחלות, בנייה ועוד".

   

  התנועה הציגה לפני כחודשיים לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד תוכנית, לפיה ניתן לבנות 40 אלף דירות בקיבוצים ברחבי הארץ, מהן 10,000 דירות להשכרה בנות השגה לסטודנטים, זוגות ומשפחות צעירות.

   

  בעקבות המפגש של ראשי הקיבוצים עם לפיד, שיגר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, מכתב למזכ"ל תנועת הקיבוצים בנושא מתן היתרי הבנייה. ליברמן טען אז כי התנהלות הקיבוצים היא בבחינת זעקת "הקוזאק הנגזל" והוסיף כי הסיבה שלא ניתנים היתרי בנייה בקיבוצים, נובעת מכך שקיבוצים רבים קלטו חברים חדשים שבונים בעצמם את ביתם.

   

  לדבריו, הקיבוצים מבצעים שיוך מבלי ליידע את החברים החדשים כי בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, הם ידרשו בעתיד הקרוב לשלם עבור הקרקע סכומים שבין 33% ל-91% מערך הקרקע. יודגש כי ערך הקרקע עשוי להגיע לסכומים של כ-1.5 מיליון שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים