שתף קטע נבחר

מבוכה גם לפרקליטות: בוטל האישום נגד פליסיאן

תיק הדגל של מערכת אכיפת החוק נוהל בחובבנות גם בפרקליטות המדינה. כתב האישום נגד הנאשם ברצח בברנוער בוטל והוא שוחרר גם ממעצר בית

תיק הדגל התרסק וכעת כתב האישום מבוטל: פחות משבועיים לאחר שחרורו של חגי פליסיאן למעצר בית, אחרי שמונה חודשים שבהם היה עצור בחשד לביצוע הרצח בברנוער בתל אביב, החליטה היום (א') פרקליטות תל אביב לחזור בה מכתב האישום נגד פליסיאן. האחרון שוחרר גם ממעצר בית. 

 

פרקליט המדינה, שי ניצן. תיק הדגל התרסק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרקליט המדינה, שי ניצן. תיק הדגל התרסק(צילום: גיל יוחנן)

עיקר הביקורת סביב קריסת התיק נמתחה עד כה על משטרת ישראל, אולם התיק לווה באופן צמוד על ידי פרקליטות המדינה, גם שם לא זיהו את החורים בתיק והחליטו להגיש כתב אישום שנשען על משענת קנה רצוץ. כעת שרויה הפרקליטות במבוכה גדולה.

  

בפרקליטות גייסו עד מדינה נגד פליסיאן אולם בימים האחרונים התגלעו סדקים באמינותו והנאשם היחיד בירי במועדון הגאה באוגוסט 2009, שבו נרצחו ליז טרובישי וניר כץ ונפצעו עשרות, שוחרר לביתו. הפרקליטות כבר הודיעה לעורך דינו של עד המדינה על החלטתה לבטל את ההסכם עמו ולהגיש נגדו כתב אישום בגין בידוי ראיות ושיבוש מהלכי משפט.

 

פליסיאן חוגג את שחרורו עם משפחתו (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות) (צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)
פליסיאן חוגג את שחרורו עם משפחתו(צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות)

בשיחות עם מדובבים שהוכנסו לתא המעצר שלו התעקש חגי פליסיאן שבניגוד לכתב האישום - שבוטל כיום - הוא לא הרוצח מהברנוער. בתמלילי השיחות הללו, שהתקיימו לאורך שמונת חודשי מעצרו ונחשפו ב-ynet, טען פליסיאן שעד המדינה משקר והביע אופטימיות לגבי שחרורו.

  

כשאחד המדובבים שאל אותו לגבי הקלטה שפורסמה, ובה לכאורה תועד מודה במעשה, הסביר פליסיאן שעד המדינה שכנע אותו לשוחח על אירוע אחר והוציא דברים מהקשרם. "הוא השווה את זה לדברים אחרים", אמר פליסיאן למדובב בתא המעצר. "הוא לקח את זה למקומות אחרים. עיוור אחי, אני עיוור, עשה לי הטעיה ונכנסתי לתוך זה".

 

במהלך מעצרו של פליסיאן נמלט עד המדינה מהשוטרים ששמרו עליו, וחגי שוחח על כך עם מדובב ששהה באותו זמן בתאו. המדובב אמר לו: "אם הוא ברח יש לו סיבה". פליסיאן ענה לו: "איזו סיבה? הוא מפחד מהאמת".

 

משרד המשפטים: תפקידנו להוציא צדק לאור

במשרד המשפטים הוציאו הודעה לתקשורת שבה נאמר כי אם התובע חזר בו מהאישום לפני תשובת הנאשם – יבוטל בית המשפט את האישום. עוד נמסר כי על צעד זה הוחלט בתום דיון שקיים פרקליט המדינה, בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות ובמשטרה, עם סיום חקירת החשדות נגד עד המדינה בפרשה. בחינת ממצאי

 החקירה הביאה להחלטה כי אין הצדקה ראייתית להמשך ניהול כתב האישום שהוגש נגד חגי פליסיאן.

 

בדיון הוחלט עוד כי יש להגיש כתב אישום נגד עד המדינה בעבירות שעיקרן בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כתב האישום ובקשה למעצרו של עד המדינה עד תום ההליכים יוגשו מחר. בכוונת הפרקליטות לבקש להמשיך ולאסור את פרסום זהותו של עד המדינה.

 

"תפקידן של הפרקליטות והמשטרה הוא להוציא את הצדק לאור, ולא להביא להרשעת נאשמים בכל מחיר", אנמר בהודעה. "לפיכך, רשויות התביעה והחקירה נוהגות לבחון את מצב הראיות בכל שלבי ההליך המשפטי, ואם נמצא בשלב מסוים כי הראיות התערערו עד כדי שאינן מקימות 'סיכוי סביר להרשעה', הן מחויבות לחזור בהן מכתב האישום. כך אירע גם במקרה הנוכחי. חקירת פרשת ה'בר נוער' תימשך במלוא עוצמתה, וייעשה כל מאמץ להביא לפענוח הרצח".

 

עורכי דינו של פליסיאן, משה יוחאי, אורון שוורץ ויוגב נרקיס: "תם אך לא נשלם. הצעד הראשון לטיהור שמו של חגי פליסיאן מתחיל היום. לבנו עם הקורבנות אשר נותרו ללא מזור. ואולם חגי אשר כמעט והפך לקורבן נוסף של טרגדיית הבר נוער, מבקש היום לזקוף קומה ולהמשיך בחייו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חגי פליסיאן. יש לו סיבה טובה לחייך
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
עורכי הדין של פליסיאן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים