שתף קטע נבחר

"המשטרה מונחית משיקולי רייטינג"

בפאנל במכללה למנהל מתחו עו"ד ששי גז ונצ"מ בדימוס מאיר גלבוע ביקורת על הנתונים שמספקת המשטרה. נצ"מ אלי מקמל הגיב: יותר עבריינים נכנסים לכלא, הרתעה זה לא רק אנחנו

האם הסטטיסטיקה המשטרתית מטעה? כך נטען היום (ג') בפאנל שעסק בקושי של המשטרה להתמודד עם האלימות ברחובות. ניצב משנה בדימוס מאיר גלבוע האשים כי "המשטרה רושמת תיקים כמפוענחים ברגע שנתפס חשוד הנחקר תחת אזהרה. פעמים רבות אותם תיקים נסגרים מחוסר הוכחות, אבל המשטרה רושמת את התיקים כמפוענחים".

 

בפאנל שהתקיים בבית הספר למדעי ההתנהגות של המכללה למנהל אמר גלבוע כי "המשטרה הצליחה להכניס ראשי ארגוני פשיעה רבים לכלא. אבל הם ממשיכים לנהל את הארגונים מהכלא. מאז חוק המעצרים, מספר המעצרים גדל בחמישים אחוז. הענישה הוחמרה מצד אחד, אבל מצד שני הסיכון של העבריין להיכנס לכלא קטן". הקצין הבכיר לשעבר, שיחסיו עם הפיקוד הבכיר המכהן של המשטרה אינו מהמשופרים, טען עוד ש "הדעה השלילית ביותר היא של אלה שבאו במגע עם המשטרה. בזה המשטרה לא מצליחה להשתפר".

 

עו"ד ששי גז אמר כי למשטרה יש כיום שתי בעיות מרכזיות: האזרחים אינם סומכים עליה ומעדיפים להיסחט בידי עבריינים מאשר ללכת ולהתלונן; וחוסר במודיעין משמעותי. "בעיניי כל פיצוץ שמתרחש מראה את אוזלת היד. אתה שואל את עצמך איפה המודיעין המשטרתי. למרות שטלפונים ופלאפונים יכולים לגלות בכל רגע נתון איפה אדם נמצא, ודרך דגימת רוק או טיפת דם קטנה אפשר למצוא את הרוצח - עדיין חרף זאת המשטרה אינה מצליחה לפענח מקרי פשע".

 

גז האשים את המשטרה בשיקולי רייטינג: "הסטטיסטיקה של המשטרה כאילו היא מצליחה לפענח מקרי פשע רבים אינה נכונה. משום שהיא כוללת מקרים קלים של אדם שרצח את אשתו. המשטרה לצערי מונחית משיקולי רייטינג. החקירה של מקרה עמנואל רוזן הייתה מיותרת לחלוטין. הושקעו הרבה משאבים משום שהתקשורת עסקה בזה, למרות שלא הוגשה כלל תלונה בנושא. כשהמשטרה עוסקת רבות במקרה הזה ובסוגיית אולמרט, זה בא על חשבון דברים אחרים".

 

תת ניצב בדימוס פרופ' דני גימשי, מהמחלקה לקרימינולגיה במסלול האקדמי המכללה למינהל,

 אמר כי בניגוד לסברה כי אין מספיק שוטרים, "יש כיום 350 שוטרים לכל מאה אלף תושבים. זה מספר מכובד לכל הדעות. הבעיה היא שחלוקת השוטרים אינה נכונה. למשטרה יש גוף גדול ושמן למעלה ורגליים חלשות ורזות למטה. אחד לשלושה שוטרים הם קצינים. בעולם זה אחד לעשרה. זה דבר לא סביר".

 

ניצב משנה אלי מקמל מפקד יחידת "אתגר", אמר בתגובה לדברים שהושמעו בדיון כי "יש ירידה מתמשכת בעברות רכוש. במקרה של עברות רצח אנחנו בירידה של ארבעה מקרים פחות מבשנה שעברה. יש לנו למעלה מ-60% מקרי פיענוח בעברות רצח. יותר עבריינים נכנסים לכלא. יעיד על כך עו"ד ששי גז שעבודתו הפכה קשה יותר. כשמדובר בהרתעה לא הוכל נופל וקם על כתפי המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ליד פיצוץ רימון בשוק בפ"ת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים