שתף קטע נבחר

כלכלנים, אתם מפספסים בענק

כל התשובות לטענות הכלכלנים נגד הפטור ממע"מ על דירות

תוכנית לפיד לביטול המע"מ על דירות זוכה לביקורת רבה מצד כלכלנים רבים, אבל צריך לזכור שהתורות הכלכליות מניחות הנחות שלא תמיד מתקיימות במציאות. כך מצאו עצמם טובי הכלכלנים מופתעים מול משבר הכלכלי דוגמת 2008 וההתאוששות שבאה אחריו בניגוד לקונצנזוס ששרר. דווקא כשקיים כזה קונזנצוס בקרב ה"מומחים" ראוי לבחון אם הנחות היסוד הכי בנאליות שהכלכלנים מסתמכים עליהם תקפות במציאות.

 

טענה 1: הקבלנים יעלו את מחירי הדירות בשיעור עליית המע"מ ויקחו את המענק לכיסם.

מה יכול להיות שהכלכלנים מפספסים? הם מניחים שאין פערי מידע בין הצדדים, אבל לא זה המצב בשטח. רוכשים שיתנהלו נכון יוכלו להסוות את זכאותם לפטור ממע"מ במשא ומתן מול הקבלן ולשלוף את קלף הפטור רק לאחר שקיבלו הצעה מתועדת בכתב או בעל פה. הכלכלנים מסתכלים על ההיצע הנוכחי ולא על ההיצע העתידי. היצע הדירות מחוץ לגוש דן יגדל משמעותית בעקבות "הסכמי הגג" שיצאו לפועל בראש העין, קריית גת, מודיעין ובערים נוספות וכן פינוי בסיסי צה"ל.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

פטור מורם מע"מ / חאלד תיתי

בית לזונות / אבישג סיוון-גלנץ

 

האינדיקציה הטובה ביותר לכך, היא שיזמי נדל"ן שעד לפני חודשים הסבירו למה כדאי לרוץ לרכוש דירות כי המחירים לא יירדו, מזהירים כיום מפני ירידה של עד 20 אחוזים במחירי דירות במעגל שמחוץ לגוש דן. מכיוון שההצעה הפטור רלוונטית לדירות בתקרת מחיר של 1.6 מיליון, הרי שהיא פוגשת בעיקר את הדירות מחוץ לגוש דן שם יהיה לקבלנים קשה בהרבה "לשאוב" את הפטור.

 

התמריץ ליזמים ולקבלנים גדול מספיק כדי שהמדינה תוכל לאכוף מעין פיקוח מחירים. במסגרת המהלך יכולה המדינה לבקש טרם החלת הפטור לבקש מיזמים שמבקשים להצטרף לתוכנית הפטור ממע"מ להצהיר על מחיר לפני ואחרי מע"מ פר פרויקט וסוג דירה, ולפרסם זאת באתר ייעודי של הממשלה ובכך לאפשר לרוכשים נקודת פתיחה מצוינת למשא ומתן הסופי.

 

טענה 2: הצעד רק יעודד את הביקוש  

מה יכול להיות שהכלכלנים מפספסים? הם מניחים שעקומת הביקוש גמישה, אבל הביקוש לדירות בקרב זוגות צעירים חסרי דירה קשיח מאוד. כפי שהוכיחו עליות המחירים של השנים האחרונות, זוגות צעירים מוכנים לשלם כמעט כל מחיר שביכולתם בסיוע הוריהם כדי לקנות דירה, ולהשתעבד למשכנתאות ענק חונקות. למעשה, למרות שמספר המשכורות לקניית דירה הגיע למספרים אסטרונומים עדיין הביקוש לדירות חי ובועט, לכן הפער הצפוי בהגדלת הביקוש יכול להיות שולי - בייחוד כאשר המהלך מיועד לחסרי דירות בלבד.

 

טענה 3: כסף יעבור "מתחת לשולחן" בין היזמים לרוכשי הדירות

למרות שבתיאוריה הכלכלית עגבניה ודירה הם מוצרים הכפופים לעיוותים הנובעים משינוי מיסוי, בפועל דירה אינה עגבניה. במדינה קטנה כישראל, מספר עסקאות הנדל"ן קטן ומחירי השוק של דירות ידועים. לכן, רשויות המס יוכלו בקלות רבה לאתר עסקאות חשודות במחירים מלאכותיים. בנוסף, קבלן שיבצע עבירת מס מסתכן בלהיות שבוי בידי הרוכש שיוכל להלשין עליו בכל עת למס הכנסה גם לאחר האכלוס.

 

טענה 4: הפטור יוצר עיוות ב"הקצאת המקורות" במשק

העיוות בהקצאת המקורות כבר קיים זה עשור, בעת שנוצר בישראל דור אבוד של צעירים שאינם מצליחים להגיע לדירה. בעשור האחרון הועבר הון עתק מזוגות הצעירים לאוצר המדינה משום שמחירי הקרקעות במכרזי המנהל הרקיעו שחקים והם גולגלו לרוכשי הדירות באמצעות יזמי הנדל"ן שגזרו נתח נאה. המהלך הנ"ל הוא אפליה מתקנת לעיוות שנוצר.

 

טענה 5: בדומה לפטורים אחרים ממע"מ, גם הפטור הזה לא יבוטל

לממשלה ניתן המנדט מהבוחר לקבוע את סדר העדיפות ואם ברצונה להעלות מס כלשהו כדי לממן הנחה במע"מ על דירות, הרי בדיוק לשם כך היא נבחרה. יתרה מכך, דווקא הגירעון שיווצר בתקציב יכריח את הממשלה לקצץ בפטורים אחרים שאבד עליהם הכלח.

 

למרות הסכנות מהמהלך, נראה שמשבר הדיור של הצעירים הגיע לנקודה שבה נדרשים צעדים דרסטיים ולא קונבנציונלים. אגב, בעולם העסקי זו בדיוק המשמעות הפרקטית של אסטרטגיה - הסטה בלתי פרופרציונלית של משאבים לכיוון מסוים ותעדופם על פני כיוונים אחרים. יישום מוקפד של תוכנית לפיד יכול להקל משמעותית על הדור האבוד של הצעירים.

 

הכותב היה החבר הצעיר בוועדת טרכטנברג, שימש כמנהל האסטרטגיה של חברת היי-טק גדולה, וכן מתנדב כחבר בוועד המנהל של עמותת נובה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
שחר כהן
מומלצים