שתף קטע נבחר

תאגיד דלק יעקל דירה של אלמנה חולת סרטן

תושבת נתיבות נקלעה לחובות בגלל ערבות שחתמה לאחיה. היא ניסתה להציל את עתידה ע"י מכירת הנכס היחיד שלה, אבל נקבע שמדובר במרמה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע שחברת הדלק "טן" רשאית לעקל את דירתה של אלמנה חולת סרטן מנתיבות. האישה נקלעה לחוב בעקבות ערבות שחתמה בעבר לעסקיו של אחיה. כדי שלא תישאר נטולת נכסים היא מכרה את ביתה ותחת זאת רכשה דירה בבאר שבע, שאותה רשמה על שם בתה, אולם מעשיה נחשפו על ידי הנושים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

שופט המחוזי שלמה פרידלנדר ציין בפסק הדין כי בדרך כלל העשוקים הם אלמנות ויתומים והעושקים הם התאגידים המסחריים, אך במקרה זה התהפכו היוצרות.

 

ראשית הפרשה ב-2009, אז קיבלה האישה מכתב אזהרה מהוצאה לפועל, שבו נודע לה כי בעקבות הערבות שחתמה, נצבר על שמה חוב של מאות אלפי שקלים לחברת "טן". מאחר שהיא מתקיימת מקצבת ביטוח לאומי בלבד חששה האישה לאבד את הדירה – הנכס היחיד שבבעלותה – והחליטה למכור אותה יחד עם בתה (שירשה מחצית מהזכויות מאביה המנוח).

 

בינואר 2010 הן מכרו את הדירה תמורת 438 אלף שקל וכעבור שבועיים רכשו דירה בבאר שבע ורשמו אותה על שם הבת בלבד. הדבר התגלה לחברת "טן" שפנתה לבית המשפט באמצעות עו"ד שוקי אליוביץ', ודרשה שיצהיר שמחצית הזכויות בדירה שייכות לאם, והיא רשאית לעקל אותן.

 

האישה טענה באמצעות עו"ד אליהו ויצמן שמאז חלתה בסרטן, חמש שנים קודם לכן, היא עברה לגור עם אחותה והדירה בנתיבות עמדה ריקה. לדבריה, בכספים שקיבלה על מכירת הדירה השתמשה לכיסוי חובות אחרים שצברה.

 

כוונות פסולות

השופט פרידלנדר קבע בפסק הדין שהאישה לא הוכיחה מה עשתה בכסף שקיבלה תמורת הדירה בנתיבות: היא לא הביאה כל ראיה לפירעון חובותיה האחרים ולא עדות של אחותה שתוכיח שאכן עברה להתגורר עמה.

 

השופט הוסיף שגרסאות האם ובתה נראו מתואמות ולא אמינות. החיסרון בהתנהלותן, ציין, הוא שהיא הייתה שקופה: האם סברה כנראה שאם תרכוש את הדירה החדשה במזומן היא תצליח להימלט מנושיה, אלא שהעיתוי וההתנהלות כולה אותתו על מעשי מרמה.

 

השופט פרידלנדר ציין כי הוא רואה עצמו אנוס לדבוק באמת שלפיה האלמנה והיתומה חטאו בניסיון להבריח נכסים ולהשתמט מחובות. הוא קיבל את התביעה וקבע שמחצית הזכויות בדירה שייכות לאם ו"טן" רשאית להטיל עליהן עיקול. הנתבעות חויבו בהוצאות ושכר טרחה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים