שתף קטע נבחר

כישלון ה'אובמה-קר': שרת הבריאות התפטרה

קתלין סביליוס הייתה השעיר לעזאזל של רפורמת הבריאות שנתקלה בבעיות קשות עם השקתה. כעת, אחרי שנחצה רף 7 מיליון הנרשמים החליטה לפרוש

שרת הבריאות האמריקנית קתלין סביליוס, שפיקחה על ההשקה המפוקפקת של רפורמת הבריאות שהוביל הנשיא ברק אובמה, התפטרה הלילה (יום ו') מתפקידה. בכיר בבית הלבן שהודיע על התפטרותה מסר עוד כי סילביה מתיוס בורוול, מנהלת התקציב של אובמה, היא זו שתחליף אותה. בורוול תנהל את המשך יישום הרפורמה, יוזמת הדגל של הנשיא בשתי הקדנציות שלו. יותר מאוחר היום צפוי אובמה להכריז על השינוי בשורותיו.

 

עוד חדשות בעולם :

בדרכו של בוש: נעל נזרקה על הילרי קלינטון

זבל רקוב, צחנת שירותים: המאכל הכי מסריח

איסור רסטות בצבא ארה"ב. השחורות: אפליה

 

מאז השקת הרפורמה, ראו הרפובליקנים בסביליוס, שכיהנה בתפקיד מאז 2009, כשעיר לעזאזל והטיחו בה את האשמותיהם כלפי רפורמת הבריאות, "אובמה-קר". פרישתה מגיעה בזמן בעייתי: אובמה והדמוקרטים מנסים להשאיר בידיהם את השליטה בסנאט לקראת הבחירות שייערכו בנובמבר, כשבמהלך הקמפיין אליהן צפויה לככב "אובמה-קר". השקת רפורמת ביטוח הבריאות ב-1 באוקטובר, שחוותה בעיות מחשוביות קשות, גונתה על ידי הרפובליקנים שראו בה צעד נוסף לעבר שירותי רפואה סוציאליים.

"אני אחראית". סביליוס לוקחת על עצמה את האחריות לכישלון "אובמה-קר" (צילום: AP) (צילום: AP)
"אני אחראית". סביליוס לוקחת על עצמה את האחריות לכישלון "אובמה-קר"(צילום: AP)
סביליוס, בת 65, הפכה להיות הפנים של ההתחלה הבעייתית של "אובמה-קר", שמטרתה להפחית את מספר האמריקנים שאין ברשותם ביטוח בריאות ולקצץ בעלויות שירותי הבריאות במדינה. כשהושקה התוכנית, האתר שבו ניתן היה לרכוש ביטוח ב-36 מדינות, HealthCare.gov, קרס ולא ניתן היה לגלוש בו זה שבועות.

 

אולם גם כשסביליוס קיבלה על עצמה את האחריות לכישלונות, עמד אובמה לצדה ולא נכנע ללחץ לפטר אותה. "תראו בי כאחראית לתבוסה. אני האחראית", אמרה סביליוס בשימוע שנערך לה בקונגרס ב-30 באוקטובר.

כיהנה כנשיאת קרן "וול-מארט". המחליפה של סביליוס (צילום: AP) (צילום: AP)
כיהנה כנשיאת קרן "וול-מארט". המחליפה של סביליוס(צילום: AP)

מחליפתה, בורוול, עמדה בעבר בראש הקרנות "גייטס" ו"וול-מארט" וסייעה לממשל אובמה לנהל את תגובתו להשבתה הכללית שנכפתה על הממשל הפדרלי בשל המחלוקות התקציביות עם הרפובליקנים. היא הייתה גם דמות מפתח בשיחות שארכו שנתיים לאישור התקציב בדצמבר.

 

לאמר אלכסנדר, הרפובליקני הבכיר בוועדת הבריאות של הסנאט, קרא למהלך "החלטה נכונה", אך

הבהיר כי החילוף לא יביא לכך שהרפובליקנים יפסיקו עם ביקורתם נגד החוק. "האתגר שעומד בפני בורוול הוא לעזור לקונגרס למצוא את הדרך לתקן את הנזקים שגרמה רפורמת 'אובמה-קר' למשפחות האמריקניות", אמר אלכסנדר.

 

אולם בסופו של דבר הרפורמה אכן נחלה הצלחה: יותר מ-7 מיליון בני אדם - הרף שהציב ממשל אובמה - נחצה. אך למרות זאת, אמרה סביליוס לאובמה כבר במרס שהיא מעוניינת לעזוב את הממשל. "היא האמינה שברגע שהרף ייחצה, זה יהיה זמן להעביר את המחלקה לידי המנהיגות החדשה", אמר הבכיר בבית הלבן.

 

"אם זה (הפרק הבעייתי של הרפורמה) יכול פשוט לעזוב עמי, ונוכל לפתוח פרק חדש, זה יהיה מעולה", אמרה בראיון ל"ניו יורק טיימס", שפרסם לראשונה את דבר פרישתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סביליוס בשימוע בסנאט
צילום: AP
מומלצים