שתף קטע נבחר

דו"ח אמריקני: הטרור היהודי מתגבר וישראל לא מענישה, ירי הרקטות מרצועת עזה פוחת

מחלקת המדינה פרסמה את דו"ח הטרור שמציב מתנחלים בעמדה אחת עם ארגוני טרור. "התקפות של מתנחלים ישראלים קיצונים נגד פלסטינים, רכוש ומקומות תפילה בגדה המערבית, נמשכות מבלי שברובן יהיו העמדות לדין". מנגד, נכתב כי "הרשות הפלסטינית ממשיכה במאמצי המלחמה בטרור"

ביקורת אמריקנית יוצאת דופן נגד ישראל: מחלקת המדינה האמריקנית מותחת הערב (יום ד') ביקורת על הטיפול הישראלי במקרים של תקיפות נגד פלסטינים ורכושם על ידי מתנחלים קיצונים.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

הביקורת באה לידי ביטוי בדו"ח השנתי של מחלקת המדינה בנושא הטרור העולמי ובו מוקדש פרק למתנחלים שמוזכרים בו בנשימה אחת עם ארגוני טרור איסלאמיסטים קיצוניים בעיקר ברצועת עזה ובלבנון.

 

"על פי מקורות או"ם וארגונים לא ממשלתיים, התקפות של מתנחלים ישראלים קיצונים נגד תושבים פלסטינים, רכוש ומקומות תפילה בגדה המערבית נמשכות מבלי שברובן יסתיימו בהעמדות לדין", נכתב בדו"ח.

השחתת המסגד אתמול בפורדיס (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
השחתת המסגד אתמול בפורדיס(צילום: חסן שעלאן)

כלי רכב ניזוקו בבקה אל גרבייה. ארכיון (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
כלי רכב ניזוקו בבקה אל גרבייה. ארכיון(צילום: חסן שעלאן)

בדו"ח מצוין כי על פי נתוני האו"ם, התקבלו 399 דיווחים על התקפות של מתנחלים שהסתיימו בפציעת פלסטינים או נזקים לרכוש. עוד צוין כי "קיצונים אלימים, כולל מתנחלים ישראלים, השחיתו חמישה מסגדים ושלוש כנסיות בירושלים ובגדה המערבית".

 

דו"ח הטרור האמריקני מתייחס ישירות למקרי "תג מחיר" כמו זו שאירעה רק אתמול בבוקר כשכתובת נאצה רוססה על מסגד בפורדיס וצמיגי כלי רכב נוקבו. "עבירות רכוש ופעולות אלימות של בודדים וקבוצות של יהודים בתגובה לפעולות נגד מתנחלים התרחבו בשנה שעברה מהגדה המערבית לתוך ישראל", נכתב בדו"ח. עם זאת, מחלקת המדינה מציינת כי ממשלת ישראל הקימה יחידה משטרתית חדשה לחקירת פשעי תג מחיר.

 

כמות הרקטות דווקא ירדה

בסקירה הכוללת על איומי הטרור נגד ישראל בשנת 2013 נמצא כי שישה ישראלים נהרגו כתוצאה מפעילות טרור, שלושה מדקירות, שניים מירי צלפים ואחד נחטף ונרצח.

 

כמו כן, מצוין בדו"ח כי חלה ירידה משמעותית בכמות הרקטות שנורו לעבר שטח ישראל. בשנת 2013 נורו, על פי הדו"ח, 74 רקטות ופצצות מרגמה לעומת 2,557 בשנת 2012. זהו המספר הנמוך ביותר זה עשור.

רקטת גראד שהתפוצצה באשקלון בשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רקטת גראד שהתפוצצה באשקלון בשנה שעברה(צילום: AFP)

בסקירה השנתית של השב"כ שפורסמה בתחילת השנה דווח על 1,271 אירועי טרור נגד ישראלים בגדה, בהם 858 מקרים של בקבוקי תבערה כשהאירועים האחרים כוללים ירי, דקירות, מטעני צד והשלכת סלעים. על פי דו"ח השב"כ, למרות היריה במספר הנפגעים, מספר הפיגועים ביהודה ושומרון הוכפל.

 

בדו"ח הטרור האמריקני מציינים לשבח את השיפור בתפקוד כוחות הביטחון הפלסטינים המאומנים על ידי אמריקנים. "השלטונות הישראלים מציינים על המשך השיפורים ביכולת ובביצוע של הכוחות המיוחדים של הרשות הפלסטינית, כתורם מוביל לשיפור באווירת הביטחון בגדה המערבית ולירידה דרמטית במקרי טרור בגדה היוצאים ממנה במשך שבע השנים האחרונות", נכתב.

 

בדו"ח מצוינת דוגמה, שלפיה בחודש אוקטובר ביצעו כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית מבצע נרחב במחנה הפליטים בג'נין כדי לעצור חברי ג'יהאד איסלאמי וגורמים פליליים, כולל של חברים בתנועת פתח.

 

מחלקת המדינה מדגישה בדו"ח כי הרשות הפלסטינית ממשיכה במאמצי המלחמה בטרור בגדה המערבית. החמאס, הג'יהאד האיסלאמי והחזית העממית נוכחים בגדה למרות שהיכולת המשופרת של כוחות הביטחון של הרשות מגבילה באופן משמעותי את היכולת של הארגונים הללו לבצע פיגועים.

 

"הרשות הפגינה יכולת משתנה של סמכות בגדה בגלל המשך הנוכחות הצה"לית בחלק מהאזורים על פי הסכמי אוסלו. צה"ל והשב"כ ממשיכים לעצור חברי ארגוני טרור הפועלים בגדה כולל כאלה שתכננו לחטוף חיילים ואזרחים ישראלים", נכתב בדו"ח.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
תג מחיר בפורדיס
צילום: חסן שעלאן
מומלצים