שתף קטע נבחר

פרס: ברוב הדמוקרטיות יש גם נשיא וגם רה"מ

בביקור באוסלו התבקש הנשיא להתייחס ליוזמת נתניהו לביטול המוסד: "לא רוצה להיות חלק מהשינוי". על המו"מ עם הפלסטינים: "נתניהו לא עצר אותי". יולי אדלשטיין ככל הנראה יודיע בשבוע הבא על מועד הבחירות לנשיאות

שמעון פרס פסל הבוקר (ב') את האפשרות שיישאר בבית הנשיא חצי שנה נוספת. במהלך ביקורו בנורבגיה, לאחר פגישה עם המלך האראלד החמישי, התייחס פרס לסערה סביב היוזמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את הבחירות הקרובות לנשיאות ולאחר מכן לבטל את המוסד: "אם נבחרתי לשבע שנים, הדבר הנכון לקיים החוק כלשונו ככתבו ובמועדו. אעזוב ביום שבו יפקע המנדט. זה לא עניין אישי או בעיה אישית".

 

 

על ביטול מוסד הנשיאות הוסיף: "ברוב הארצות דמוקרטיות יש גם נשיא וגם ראש ממשלה. יש לכך יתרונות ושהכנסת תחליט. זה מחייב שינוי בחוק וזה לא פשוט. אני לא רוצה להיות חלק מהשינויים האלה".

 

קבלת הפנים לפרס באוסלו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קבלת הפנים לפרס באוסלו(צילום: רויטרס)

בינתיים בארץ, בישיבת נשיאות הכנסת שהתקיימה הבוקר אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שככל הנראה הוא יודיע בשבוע הבא על התאריך שבו יתקיימו הבחירות לנשיאות.

 

באוסלו לן פרס בבית ההארחה הרשמי, קומה אחת מעל האולם שבו חתם על הסכם העקרונות עם אבו מאזן באוגוסט 1993. לאחר הפגישה עם מלך נורבגיה קיים פרס מסיבת עיתונאים שבה התייחס לתחילת המו"מ עם הפלסטינים, שהחל באוסלו לפני קצת יותר משני עשורים, ולאחרונה קרס בתום תשעה חודשי שיחות.

 

"מה שנעשה כאן פתח את הדלת והיווה מהלך היסטורי", אמר. "מזג האוויר פה קר אבל האנשים מאוד חמים. אנחנו מנסים להמשיך בתהליך השלום. יש בעיות, אבל הנושא האיראני והמו"מ עם הפלסטינים נמצאים בראש סדר העדיפויות".

 

פרס נשאל על ידי הכתבים הנורבגים מדוע נתניהו מנע ממנו להגיע בעצמו להסכם שלום עם אבו מאזן, והנשיא תיקן אותם: "ראש הממשלה לא עצר אותי אלא אמר שיש לו עוד הצעה שהוא רוצה לבחון. נתניהו עשה צעדים חשובים הן לקידום השלום הכללי והן לקידום השלום הכלכלי.

 

"הוא היה המנהיג הראשון בימין הישראלי שהביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. צריכים שניים לטנגו אבל גם מוזיקה מתאימה. אתה לא מתחיל משא ומתן עם ידידים אלא מנהל ומתן כדי להפוך אויבים לידידים. זה ייקח עוד זמן. אני לא מאבד תקווה, אני אדם אופטימי".

 

פרס נשאל מה לדעתו הטעויות שביצע בפרספקטיבה של שני עשורים: "אני לא מסתכל אחורנית כי אי אפשר לשנות את העבר. זה בזבוז זמן. אני מסתכל רק לעתיד: איך אפשר לפתור את הבעיות. שההיסטוריונים יבחנו את העבר. צריך לעבוד באומץ כדי להביא את המשא ומתן לחוף מבטחים של שלום".

 

יו"ר התנועה ציפי לבני התייחסה למהלך שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו לביטול מוסד הנשיאות, וסיפרה כי קיבלה פניות על רקע זה. "לא נתתי את הסכמתי", הדגישה לבני, "והבהרתי שהחלטה כזו, בסוגיה הזו ובעת הזו, תתקבל רק לאחר דיון בסיעה. אני אפעל רק משיקולים עניינים וחוקתיים".

 

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ציין היום בישיבת סיעת העבודה כי קיבל פנייה בנוגע ליוזמה לדחות את הבחירות לנשיאות המדינה. לדברי הרצוג הוא סירב לשתף פעולה עם היוזמה ואמר: "לא אתן את ידי למהלך שמכפיף את הדמוקרטיה לצרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס בנורבגיה, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים