שתף קטע נבחר

צ'אק הייגל: לא יודע על ריגול ישראלי בארה"ב

שר ההגנה האמריקני התייחס לפרסומים ב"ניוזוויק", שלפיהם המודיעין הישראלי פעל באינטנסיביות נגד ארה"ב: "שמעתי על הדיווח, אבל אני לא מכיר מידע על כך"

האם התיאורים הדרמטיים על "מרגל בתעלת אוורור " אינם נכונים? מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל טוען שלא ידוע לו על עובדות שתומכות בטענה שישראל ריגלה בארה"ב נגד גורמים אמריקנים. הייגל, שהגיע אתמול לישראל לביקור ביטחוני, התייחס לפרסומים בשבוע שעבר במגזין "ניוזוויק", לפיהם פעלה ישראל באינטנסיביות נגד ידידתה הגדולה בעולם. "שמעתי על הדיווח", אמר במסיבת עיתונאים בתל אביב. "אבל אני לא מכיר מידע שיכול לתמוך בו".

 

 

על פי הדיווחים ב"ניוזוויק", גורמים מודיעיניים בארה"ב מוטרדים מהיקף הריגול הישראלי בארה"ב, שלדבריהם "חצה קווים אדומים". לפי הדיווח, גורמי מודיעין אמריקנים רשמיים אמרו בדיונים סגורים כי ה"חברים" (המרכאות במקור) הישראלים הלכו רחוק מדי בפעולות הריגול שלהם על אדמת ארה"ב.

 

לפי אותם גורמים, פעולות הריגול של ישראל בצפון אמריקה עולות על אלה של כל בת ברית אחרת כמו גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן. ב"ניוזוויק" נטען שגורם בקונגרס הבקיא בפרטים כינה את העדות שהובאה במסגרת תדריך בפני אנשי קונגרס כ"מדאיגה ואפילו מבעיתה".

 

לפי העיתון, המטרה העיקרית של הריגול הישראלי בארה"ב היא סודות תעשייתיים וטכנולוגיים. "אף מדינה אחרת הקרובה לארה"ב לא ממשיכה לחצות את הקווים האדומים של הריגול כפי שעושים הישראלים", אמר לפי העיתון גורם לשעבר בקונגרס שהיה עד לתדריך שהועבר שם בנושא בשלהי 2013.

 

תרגיל משותף לחילות האוויר

השר הייגל הגיע לארץ לקראת התרגיל הדו-שנתי (ג'וניפר קוברה) המשותף לחילות האוויר הישראלי והאמריקני. הייגל ציין היום כי זהו התרגיל הגדול ביותר שמקיים השנה צבא ארה"ב בפיקוד אירופה, וישתתפו בו אלפי חיילים אמריקנים. התרגיל מדמה התערבות וסיוע של צבא ארה"ב במזרח התיכון לטובת ישראל ותרחיש קיצוני שבו אלפי רקטות וטילים משוגרים לעבר הארץ.

 

הייגל התייחס לטענה שיוחסה ליעלון בחודשים האחרונים, לפיה השפעתה של ארה"ב נחלשת, בעולם כולו ובמזרח התיכון בפרט, לנוכח העימות בין רוסיה לאוקראינה. לדברי הייגל, ארה"ב לא איבדה מהשפעתה באזור וברחבי המזרח התיכון עדיין פרוסים כוחות אמריקנים רבים בהם מפקדות וטייסות קרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הייגל, היום בישראל
צילום: AP
מומלצים