שתף קטע נבחר

"מרגל ישראלי חיכה לאל גור בתעלת האוורור"

בעקבות הכחשות ישראל מפרסם "ניוזוויק" עוד טענות של המודיעין האמריקני על הריגול הישראלי לכאורה בארה"ב, והסיפורים - הוליוודיים ממש: "מרגל נכנס לחדר המלון של סגן נשיא ארה"ב בי-ם דרך תעלת האוורור. הישראלים מפתים אנשי קשר אמריקנים לבוא אליהם ומציעים יין וסמים. הממשל מטפל בהם בכפפות משי בגלל הלובי הישראלי, אף מדינה לא מקבלת יחס כזה"

המגזין האמריקני "ניוזוויק", שמוקדם יותר השבוע פרסם כתבה שבה הואשמה ישראל בריגול ש"חצה קווים אדומים" בארה"ב, פרסם בסוף השבוע כתבה נוספת בנושא, שבה הציג עדויות נוספות של בכירי מודיעין אמריקנים על מעשיה לכאורה של ישראל ברחבי ארה"ב. בעיתון מתעקשים כי למרות הזעם וההכחשות בישראל השבוע, גורמים במודיעין ובקונגרס אומרים שכבר עשורים שהיא מבצעת משימות ריגול נגד מטרות אמריקניות, וכי היא ממשיכה לעשות זאת - אך זוכה לטיפול מיוחד מרשויות החוק בארה"ב, שפוטרות אותה מעונש.

 

עוד כתבות ב-ynet:

 

לפי הכתבה החדשה ב"ניוזוויק", גם אחרי ההכחשות הישראליות השבוע אמר לעיתון בכיר ביטחוני לשעבר בארה"ב: "הריגול הישראלי נרחב זה שנים". לדברי איש מודיעין אמריקני לשעבר שבקיא בפרטי הריגול הישראלי לכאורה, הטענות השבוע בישראל בדבר "ניחוח אנטישמי" שעולה מההאשמות - הן משוללות יסוד: "אין לזה שום קשר לאנטישמיות. יש לזה קשר רק לשאלה מדוע ישראל מקבלת טיפול בכפפות של משי, כשמנגד אם יפן או הודו היו עושות זאת (מרגלות) ברמה הזאת - הייתה קמה שערורייה".

אל גור עם הנשיא פרס בעת ביקורו בישראל ב-2008 (צילום: ישראל הדרי) (צילום: ישראל הדרי)
אל גור עם הנשיא פרס בעת ביקורו בישראל ב-2008(צילום: ישראל הדרי)

"ניוזוויק" גם מגבה את כתבתו בדוגמה לריגול כביכול. לדבריו, כשסגן נשיא ארה"ב דאז אל גור ביקר בישראל לפני 16 שנה, ציפה לו מרגל בתעלת אוורור בחדרו במלון. איש מודיעין אמריקני בכיר לשעבר אמר לעיתון שסוכן של השירות החשאי, שהיה לבדו בחדר האמבטיה לפני הגיעו של סגן הנשיא, שמע קול שפשוף מתכתי: "אנשי השירות החשאי בדקו את חדרו של אל גור מראש וכולם עזבו את המקום למעט סוכן אחד. החדר היה שקט לגמרי והוא שמע רעש בפתח האוורור. או אז הוא רואה את סוגרי פתח האוורור זזים מבפנים, ולפתע הוא רואה בחור מתחיל לצאת משם לתוך החדר". לדבריו, הסוכן "עשה מעין שיעול - והבחור חזר לפתח האוורור".

 

לפי העיתון זו עדות ליחסי ה-"frenemies" (מילת הכלאה בין "חברים" ל"אויבים"), ורק כיוון שישראל היא שעשתה זאת ולא מדינה אחרת - "הנושא הושתק במהרה על-ידי ארה"ב". העיתון טוען שלדברי בכירי מודיעין לשעבר נוספים בארה"ב סוכנים ישראלים "מרגלים אחרי קצינים של חיל הים האמריקני שיורדים לחוף בחיפה, אחרי בכירים בתעשיית החלל ואחרי מדענים".

 

אדישות בשיחות הנזיפה: "אוקיי, עוד משהו?"

העיתון מדווח על זימונים חוזרים ונשנים של דיפלומטים ישראלים בוושינגטון לבירורים ונזיפות ב-FBI מאז אמצע שנות ה-90, אחרי שישראל התחייבה לא לרגל בארה"ב בעקבות פרשת ג'ונתן פולארד. לדבריו, אחרי פיגועי 11 בספטמבר בכירי ישראלים זומנו "עשרות פעמים" בדרישה שיחדלו ממעשי הריגול שלהם, "אבל כ'בני ברית', הישראלים כמעט תמיד הצליחו לחמוק מעונש כשהם סופגים אזהרה בלבד".

 

לפי הכתבה, לא משנה כמה טון הנזיפה היה חמור - "הישראלים לא התרגשו". בכיר מודיעין אמריקני לשעבר טען בפני העיתון: "אי אפשר להביך ישראלי. פשוט בלתי אפשרי להביך אותם. אתה תופס אותם על חם, והם פשוט מושכים בכתפיים ואומרים: 'אוקיי, עוד משהו?'".

 

עוד טוענים שם כי סוכנויות הביטחון והמודיעין בארה"ב נמצאות כל העת תחת עינו הפקוחה של הלובי הישראלי בקונגרס ובתעשייה האמריקנית, ונאלצו אפילו להיזהר בלשונן כשתדרכו נציגים רשמיים או פרטיים שנסעו לפגישות וכנסים בישראל. בכיר לשעבר מצוטט: "היינו צריכים להיות זהירים מאוד בנוגע לאופן שבו הזהרנו גורמים רשמיים אמריקנים. קיבלנו דרך קבע שיחות טלפון מחברי קונגרס שכעסו על אזהרות ביטחוניות בנוגע לנסיעה לישראל. כשראש ה-CIA מקבל שיחת טלפון מחבר קונגרס זועם - הוא צריך לשים לב לכך היטב. תמיד הייתה רגישות פוליטית שצריך להיות מודע אליה".

נשיא ארה"ב אובמה. הטענה: "הריגול הישראלי נמשך גם כעת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב אובמה. הטענה: "הריגול הישראלי נמשך גם כעת"(צילום: AFP)

לפי הכתבה, נציגים של מפא"ת (המנהלת לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות) מנסים לפתות אמריקנים חשובים להגיע לישראל, וגורמים דאגה גדולה במיוחד למודיעין האמריקני, במיוחד בשל העובדה שלהם יש סיבה הגיונית לנכוח באירועים ואתרים הקשורים לנושאי ביטחון: "זה היה אמצעי כיסוי מעולה לריגול תעשייתי". גורם מודיעיני אמריקני לשעבר אמר לעיתון כי התמימות שגילו מדענים אמריקנים בנושא "הייתה מדהימה".

 

סמים ונשים במלון

לדברי אותו גורם, גורמים ישראלים היו "חצופים מספיק" (כלשונו של העיתון) להציב אפילו אותו עצמו כמטרה, ואחרי שנאם בכנס תעשייה ביטחונית בוושינגטון לאחרונה בא אליו הנספח הכלכלי של שגרירות ישראל: "הוא אמר, הו, היה נהדר לשמוע את הרקע שלך, נתת הרצאה נהדרת, כמה מעניין' וכן הלאה. ואני חשבתי לעצמי, הנה זה בא... הוא אמר: 'חשבת פעם לבוא אלינו? נשמח אם תבוא, נשלם את הוצאות השהייה שלך'. חשבתי לעצמי - בחייכם, חבר'ה, בחייכם".

 

לדבריו, כך כותבים ב"ניוזוויק", מטרת הישראלים היא לגרום לאנשי קשר לצאת מארה"ב ואז לתת להם יין, לארח אותם בארוחות ולהעריך מהם נקודות החולשה שלהם: "היו לנו גורמי ממשל שנסעו לשם ושהציעו להם סמים, בקטע של 'היי, בא לך לעשן משהו'? מה? אלה פקידי ממשל אמריקנים. הסמים, נשים שבאות לחדר המלון שלך - הם מנסים עליך הכול. לא משנה כמה בכיר אותו פקיד ממשל".

 

את הכתבה הראשונה שלו בנושא פרסם "ניוזוויק" ביום שלישי השבוע, יום העצמאות בישראל. הוא טען בה כי גורמים מודיעיניים בארה"ב מוטרדים מאוד מהיקף

הריגול הישראלי בארה"ב, שלדבריהם "חצה קווים אדומים". לפי הדיווח ההוא, גורמי מודיעין אמריקנים רשמיים אומרים בדיונים סגורים כי ה"חברים" (המרכאות במקור) הישראלים הלכו רחוק מדי בפעולות הריגול שלהם על אדמת ארה"ב. ב"ניוזוויק" כתבו אז כי לפי גורמים ביטחוניים בארה"ב, פעולות הריגול של ישראל באמריקה עולות על אלה של כל בת ברית אחרת כמו גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן.

 

לפי העיתון, המטרה העיקרית של הריגול הישראלי באמריקה היא סודות תעשייתיים וטכנולוגיים. "אף מדינה אחרת הקרובה לארה"ב לא ממשיכה לחצות את הקווים האדומים של הריגול כפי שעושים הישראלים", אמר לכתבה ההיא של העיתון גורם לשעבר בקונגרס, שהיה עד לתדריך שהועבר שם בנושא בשלהי 2013. בכתבה קשר ה"ניוזוויק" את הריגול הישראלי לחוסר הרצון לתת לישראלים פטור מוויזה.

 

השר לענייני מודיעין, ד"ר יובל שטייניץ, היה ראשון המגיבים לפרסום החדש ב"ניוזוויק": "מתקבל הרושם שמישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה המודיעיני המעולה בין ארצות הברית לישראל".

 

שטייניץ הוסיף כי "בכל פגישותיי עם ראשי מערכות המודיעין בארה"ב לא שמעתי ולו טענה אחת על ריגול ישראלי, אלא רק שבחים על שיתוף פעולה מודיעיני יוצא מן הכלל". בשבוע הבא ייפגש שטייניץ עם יו"ר ועדת המודיעין בסנאט האמריקני, דיאן פיינשטיין, וידון עמה בצורך להדוף פרסומים מסוג זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אל גור. "הסוכן האמריקני השתעל - והמרגל הישראלי יצא"
צילום: איי פי
מומלצים