שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: השימוש בוויאגרה מכפיל הסיכון לסרטן עור

  מחקר אמריקני מצא כי הסיכון לחלות בסרטן העור בקרב נוטלי ויאגרה כפול. לדברי החוקרים הבעיה היא שהחומר הפעיל בתרופה מגביר ייצור המלנין, שהוא פיגמנט שמגן על העור מפני קרינת אולטרה סגול, וכך מאיץ את התפתחות הסרטן. פייזר: "לא ניהלנו את המחקר ולכן לא נוכל להגיב"

  מה הקשר בין תרופות מעודדות זקפה וסרטן העור? מחקר חדש מגלה כי השימוש בכדורים מעודדי זקפה כמעט מכפיל את הסיכון לפתח מלנומה. המחקר, שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרווארד ומבית החולים בריגהאם שבבוסטון, בדק את הקשר בין שימוש בוויאגרה לבין הסיכון לפתח סרטן העור מסוג מלנומה בקרב גברים.

   

 1. עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  המחקר פורסם בכתב העת של ההסתדרות הרפואית האמריקנית והוצג במסיבת עיתונאים של האגודה למלחמה בסרטן, לרגל שבוע המודעות לסרטן העור שחל השבוע.

   

  קראו עוד על סרטן העור:

   

  במהלך המחקר נבדקו 25,848 גברים בני 40 עד 75 שנטלו את התרופה עקב בעיות זקפה, והחוקרים אספו פרטים על מספר השומות שהיו למשתתפים בגיל 18, גוון העור שלהם וצבע השיער שהיה להם, וכן הרגלי החשיפה לשמש וההיסטוריה המשפחתית של תחלואה בסרטן העור מסוג מלנומה.

   

  5.3% מכלל המשתתפים דיווחו על שימוש בכדורים בתקופה שקדמה לביצוע המחקר ו-6.3%  דיווחו שלקחו אותם אי פעם. החוקרים עקבו אחרי המשתתפים במשך עשר שנים, ובתקופה זו חלו 142 מהם בסרטן העור מסוג מלנומה.

   

  כאשר נטרלו את הסובלים ממחלות כרוניות קשות, הסיכון אף עלה ועמד על פי 2.24 בקרב מי שנטל את התרופות מעודדות הזקפה.

   

  החוקרים דיווחו על כך שלא הייתה עלייה בסיכון לסרטן עור שאינו מלנומה, ושהם גם נטרלו את האפשרות שבעיות הזקפה קשורות לתחלואה, כיוון שמי שסובל מבעיות אלו ולא נטל את התרופה לא היה בסיכון מוגבר.

   

  לדברי החוקרים, הבעיה בתרופות מעודדות זקפה ובחומר הפעיל שלהן, שהיה זה שנבדק, היא שהן מגבירות את ייצור המלנין, פיגמנט שמגן על העור מפני קרינת אולטרה סגול, ובכך מאיצות את התפתחות הסרטן. החוקרים ממליצים לבצע מחקרים נוספים כדי לבסס את הקשר בין הדברים.

   

  מפייזר נמסר בתגובה: "פייזר מודעת למחקר שפורסם ב JAMA ובוחנת את תוצאותיו. היות שלא אנחנו ניהלנו את המחקר איננו יכולים להגיב על השיטה שבה נעשה או על תוצאותיו. בעלון התרופה אין כל אזכור למלנומה.

   

  "נכון להיום, מלנומה אינה מזוהה כגורם סיכון בשימוש בוויאגרה. לוויאגרה פרופיל בטיחות מבוסס. התרופה נחקרה במשך יותר מ-15 שנים, ביותר מ-136 מחקרים בהשתתפותם של כ-23,000 גברים שסובלים מהפרעות בזקפה".

   

    2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורן אגמון
  האם השימוש עלול לגרום לסרטן העור?
  צילום: אורן אגמון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים