שתף קטע נבחר

בחירות לפרלמנט האיחוד: הימין הקיצוני סחף

תוצאות ראשוניות של הבחירות לפרלמנט האירופי מצביעות על התחזקות מפלגות הימין הקיצוני. "החזית הלאומית" בהנהגת מרין לה פן זכתה ברוב הקולות בצרפת. מפלגה ניאו-נאצית גרמנית ככל הנראה תשלח לראשונה נציג לפרלמנט

המפלגה הקיצונית של מרין לה פן סחפה את המצביעים בבחירות לפרלמנט האירופי, לצד עליית מפלגות ימין קיצוני נוספות ברחבי אירופה: ה"חזית הלאומית" בצרפת רשמה אתמול (א') הישג תקדימי וגרפה, לפי תוצאות ראשוניות, רבע מקולות המצביעים. המפלגה עתידה לקבל בין 23 ל-25 מושבים בפרלמנט האירופי, כשליש מהמושבים של צרפת, זינוק קיצוני משלושת המושבים שקיבלה המפלגה בבחירות הקודמות. בסך הכול, מסתמן כי גוש המרכז ימשיך לתפוס את רובם של 751 המושבים בפרלמנט האירופי - אולם מספרם של האירו-סקפטיים יוכפל.

 

עוד חדשות בעולם :

מצרים בוחרת: "כמו סרט עם סוף ידוע מראש"

האם ניתן היה למנוע את הטבח בקליפורניה?

מת ירוזלסקי, הקומוניסט הפולני האחרון

 

בעקבות הניצחון קראה אמש (יום א') מנהיגת המפלגה האירו-סקפטית ונגד הגירה, לה פן, לפירוק האסיפה הלאומית של צרפת. "מה עוד יכול הנשיא לעשות אחרי דחייה שכזו מהציבור", תהתה במסיבת עיתונאים במטה המפלגה כשנשאלה אם על הנשיא פרנסואה הולנד, שמפלגתו שבשלטון הגיעה למקום השלישי בבחירות, לפרק את הפרלמנט הלאומי. "זה בלתי מתקבל על הדעת שלא יהיה ייצוג לעם הצרפתי".

 

לפרק את הפרלמנט הצרפתי. מרין לה פן (צילום: AP) (צילום: AP)
לפרק את הפרלמנט הצרפתי. מרין לה פן(צילום: AP)

אביה הגאה, מביט מהצד. ז'אן מרי לה פן (צילום: AP) (צילום: AP)
אביה הגאה, מביט מהצד. ז'אן מרי לה פן(צילום: AP)

שר החוץ לורן פביוס דחה בתוקף מהלך כזה, שלנוכח שיעור האהדה ההולך ופוחת לנשיא הולנד - משמעו יהיה איבוד הרוב, אך הוא הסכים כי התוצאות שמראות על ניצחון החזית הלאומית הן "רעידת אדמה של ממש".

 

הימין הקיצוני נחל הצלחה לא רק בצרפת. במסגרת הבחירות בגרמניה זכתה המפלגה הניאו-נאצית NPD לאחוז אחד מהקולות וככל הנראה תשלח לראשונה נציג אחד לפרלמנט האירופי.

 

עוד שבעה אחוזים הלכו לאירו-סקפטיים הגרמנים - שיהוו מכשול עבור הקנצלרית אנגלה מרקל. מפלגתה השמרנית זכתה, לפי תוצאות ראשוניות, ל-30% אחוז מהקולות (29 מושבים) - ירידה משמעותית ביחס לאחוזי התמיכה שקיבלה מהציבור בבחירות לפרלמנט המדינה בשנה שעברה (41.5%).

אודו פוגט, מנהיג המפלגה הניאו-נאצית בגרמניה. נציג אחד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אודו פוגט, מנהיג המפלגה הניאו-נאצית בגרמניה. נציג אחד(צילום: רויטרס)

מפלגתה מובילה. מרקל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפלגתה מובילה. מרקל(צילום: EPA)

שיעור ההצבעה בבחירות לפרלמנט האירופי עמד על 43.1%, עלייה מצומקת מהבחירות הקודמות. זו הפעם השמינית שנערכות בחירות לפרלמנט האירופי במתכונת הנוכחית. לפי המדגמים, המפלגות האירו-סקפטיות זוכות ל-129 מושבים, המפלגות הסוציאליסטיות מגיעות למקום השני עם 193, הליברליות למקום השלישי עם 74, הירוקים עם 58, והשמאל הקיצוני עם 47.

 

המדגמים גם חזו כי מפלגת השחר המוזהב הניאו-נאצית מיוון תגיע למקום השלישי בבחירות לפרלמנט האירופי, זאת אף על פי שמנהיגה וחבריה עומדים בפני משפט. לפי המדגמים, המפלגה תיכנס לפרלמנט עם שמונה עד עשרה אחוזים מהקולות.

נייג'ל פרג' הבריטי. מפלגתו הקיצונית כנראה מובילה גם היא (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
נייג'ל פרג' הבריטי. מפלגתו הקיצונית כנראה מובילה גם היא(צילום: gettyimages)
 

אולם המנצחת הגדולה ביוון היא דווקא המפלגה השמאל-רדיקלית, סיריזה, שזכתה בבחירות לפרלמנט האירופי, אך לא הצליחה לתת מכת מחץ לממשלה. לפי מדגמים ראשונים, סיריזה ככל הנראה תזכה ל-26 אחוזים מהקולות. גורמים רשמיים בממשלה דחו אפשרות לבחירות מוקדמות. גם בדנמרק מובילה, על פי הסקרים, מפלגת העם הדני האנטי-מהגרים.

 

הישג לבדלנים הבריטים

הפרלמנט האירופי הוא הגוף הנבחר היחידי של 28 המדינות של האיחוד האירופי, וזו הפעם הראשונה שהתמודדו מועמדים רבים כל כך המעוניינים לצמצם את סמכויות האיחוד, לבטל את חברות מדינתם או לפרק את האיחוד כליל. בבריטניה, למשל, הצביעו התוצאות הראשוניות כי מפלגת העצמאות האירו-סקפטית (UKIP) רשמה את ההישג הגדול ביותר בתולדותיה בבחירות לפרלמנט האירופי.

מפלגת החירות ההולנדית הגיעה רק למקום הרביעי. חרט וילדרס  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפלגת החירות ההולנדית הגיעה רק למקום הרביעי. חרט וילדרס (צילום: רויטרס)

לפי התוצאות, המפלגה - שלה אין מושבים בפרלמנט הבריטי - עלתה

ב-13% בשיעור הקולות ביחס לבחירות האירופיות ב-2009 ועברה בכך מפלגות מבוססות יותר כמו מפלגת השלטון השמרנית ומפלגת הלייבור. מנהיגה נייג'ל פרג' הכריז על ניצחון והצהיר כי מפלגתו תיצור "רעידת אדמה" בפוליטיקה הבריטית.

 

מפלגת החירות (FPO) מאוסטריה זכתה להצלחה רבה גם היא בבחירות לפרלמנט כשהשיגה חמישית מהקולות. לפי מדגמים ראשונים, המפלגה קיבלה 20.1 אחוזים מהקולות, עלייה גדולה מ-13 האחוזים שקיבלה בעבר. הקמפיין של FPO התמקד בעיקר במסר אנטי-מהגרים. עם זאת, בהולנד צנחה האהדה למפלגת החירות האירו-סקפטית והימנית והיא הגיעה, לפי מדגמים, למקום הרביעי בלבד.


פורסם לראשונה 25/05/2014 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הזוכה הגדולה. מרין לה פן
צילום: AP
מומלצים