שתף קטע נבחר

תביעה נדחתה: חשק מיני הוא עניין סובייקטיבי

גבר שרכש כמוסות להגברת המרץ המיני הגיש בקשה לתובענה ייצוגית נגד "טבע דיירקט" בטענה שהן לא יעילות. השופטת נתנה לו שיעור בחינוך מיני

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה בקשה לתובענה ייצוגית נגד חברת "טבע דיירקט", יצרנית תוסף המזון "גברא מקס" שאמור לשפר את ההנאה והמרץ המיני. הלקוח טען להטעיית הציבור מאחר שלדבריו השימוש שעשה בכמוסות שקנה לא הוכח כיעיל, אבל השופטת (בדימוס) ד"ר דרורה פלפל קבעה שהוא לא פעל לפי ההוראות, וממילא המוצר לא אמור לרפא תופעה אלא רק לחזק את החשק המיני, שבעיקרו הוא תחושה סובייקטיבית.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

המבקש סיפר שסבל מבעיות בזקפה כשנחשף לפרסום בעיתון שכותרתו "תתעורר גבר", המלא דברי שבח לכמוסות המבוססות על צמחי מרפא סיניים שמחזירות את התשוקה הארוטית.

 

הפרסום לא נקב בדרך השימוש בכמוסות, לכן הוא התקשר ליצרנית ופעל בהתאם להנחיותיה של עובדת החברה שעמה שוחח. לדבריו, הנציגה אמרה לו שהשפעת התכשיר מתחילה תוך שבוע עד עשרה ימים, ויש להמשיך ולהשתמש בו חודשיים עד שלושה וליהנות מהתוצאות לאורך שנה שלמה.

 

אלא שהמבקש התאכזב ובחלוף עשרה ימי שימוש בלבד פנה לעורך דין והגיש את הבקשה לתובענה ייצוגית. הוא טען שהכמוסות אינן יעילות גם אם פועלים לפי ההנחיות. לדבריו המידע שמפרסמת היצרנית אינו מוכח מדעית וצרכנים רבים שסובלים מבעיות בתפקוד המיני נופלים בשבי הבטחותיה.

 

היצרנית הגישה חוות דעת מטעמה, שלפיהן צמחי המרפא שהמוצר מכיל אכן עוזרים להגברת האון ומשפרים את זרימת הדם ומצב הרוח. עוד ציינו כי המוצר אינו תרופה לשום מחלה ואף לא פורסם כתרופה.

 

רצה פתרון מיידי

השופטת פלפל דחתה את הבקשה שקבעה שהמבקש לא הוכיח שהוא סובל מבעיית אין-אונות ולא ברור אם מקור הבעיה רפואי או פסיכולוגי. לדבריה המבקש לא הלך לטיפול רפואי או ייעוץ, אלא רצה בפתרון מיידי. יתרה מכך: לא הייתה לו הסבלנות לנהוג לפי ההנחיות, שכן לאחר כשבועיים בלבד הוא כבר הגיש את התביעה.

 

השופטת קבעה שאם המבקש לא פעל בהתאם להוראות השימוש הוא אינו יכול לתבוע בגין אי התאמה של התכשיר לייעודו, לא כל שכן לשמש כתובע מייצג.

 

נראה שלאחר שהמתין רק עשרה ימים לחיזוק האון והתאכזב, העדיף התובע לפנות לאפיקים בעלי פוטנציאל הכנסה גבוה יותר. ההכרעה הייתה קלה ומהירה: משהוגשה התביעה 15 יום בלבד לאחר רכישת הכמוסות, כאשר בעלון לצרכן מצוין מפורשות שיש ליטול אותן במשך שלושה חודשים ברציפות, נפלה הבקשה לאישור התביעה כייצוגית כמעט מאליה.

 

בית המשפט הציב תמרור אזהרה לתובעים עתידיים, כשקבע שהחשק המיני הוא הרגשה סובייקטיבית, שקשה למדוד אותה באמצעים מדעיים. עם זאת, מכיוון שאין לעשות שימוש במונח "פעילות רפואית" כשמדובר בתוסף מזון, הורה בית המשפט בשולי פסק הדין למחוק את המילים הללו מן העלון ומכל פרסום של המוצר, וגם לא חייב את המבקש בהוצאות.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד גלעד בלוי עוסק בתחום הנזיקין
  • הכותב לא ייצא בתיק
  • ב"כ התובע: עו"ד יצחק חשן
  • ב"כ הנתבע: עו"ד אפרים היים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים