שתף קטע נבחר

אני לא מתנדב, קיבלתי עונש עבודות שירות

מה ההבדל בין עבודות שירות לשירות לתועלת הציבור? איך מחליטים לאן לשלוח את הנאשמים? וכמה מרוויחים? מדריך למורשעים בעבירות קלות

לפני כשנתיים נמנע בית המשפט המחוזי מלהרשיע רופאת שיניים שהכתה את בעלה המתעלל בפטיש. במקום זאת הושת עליה עונש של 200 שעות לטובת הציבור. במקרה אחר גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב חודש עבודות שירות על צעיר שהחזיק בדירתו מעל קילוגרם חשיש.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ההחלטה אם להטיל על נאשם עבודות שירות או שירות לטובת הציבור (של"צ) מותנית בנסיבות ביצוע העבירה ובנסיבותיו האישיות של הנאשם. עבודות שירות הן למעשה עונש מאסר שהומר, והן מצויות באחריות שירות בתי הסוהר (שב"ס). אין הגדרה כוללת לסוגי העבירות שבהן יומר המאסר בעבודות שירות. ככלל, המטרה היא להימנע מלשלוח את הנאשם למאסר, בין היתר בשל נסיבותיו האישיות ונסיבות ביצוע העבירה, אך עדיין להטיל עליו עונש מורגש ומוחשי.

 

מאידך, עונש של של"צ, החוסה תחת מטריית שירות המבחן, מוטל לרוב על נאשמים שהוחלט לא להרשיע אותם או שמוטל עליהם עונש מרתיע של מאסר על תנאי בלבד. של"צ יכול שיהיה מוטל על עבירות קלות כגון החזקת סמים לצריכה עצמית, כמו גם על עבירות חמורות יותר, כאשר בית המשפט מוצא שעונש של עבודות שירות עלול ולפגוע בפרנסת הנאשם ומשפחתו.

 

כמה זמן זה נמשך?

עבודות שירות הן עונש במשרה מלאה. ניתן להטיל אותן לתקופה של עד שישה חודשים, כשהעבודה היא שמונה שעות ביום למעט חג ושבת. שעות העבודה יהיו לרוב בהתאם למקובל במשק, והדבר יוצר מגבלה של ממש למי שמבקשים לשלב בין פרנסתם לבין עבודות שירות.

 

בעבר נערך ניסוי קצר וכושל שבו רוצו עבודות השירות בשעות אחר הצהריים, אך גורמי השב"ס לא היו שבעי רצון מביצועיהם של עובדי שירות, המתחילים "משמרת שנייה" לאחר יום עבודה רגיל.

 

של"צ עשוי להיגזר למשך עד 500 שעות בעבודה של ארבע או חמש שעות שבועיות, שיכול ויתפרשו על פני שנה שלמה ולעתים יותר. ניתן לדחוס את תקופת השל"צ לפרק זמן קצר יותר, כל עוד הנאשם עומד במכסת השעות.

 

על אילו עבודות מדובר?

לרוב, עבודות השירות אינן עבודות משרדיות אלא עבודות פיזיות במוסדות ממלכתיים בתחום העזרה לזולת: בתי אבות, בתי תמחוי, עמותות ממשלתיות, בתי חולים ועוד.

 

אחת האפשרויות: עבודה עם קשישים (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
אחת האפשרויות: עבודה עם קשישים(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

השל"צ יבוצע במוסדות כמו "צער בעלי חיים", מועדוני קשישים ושאר גופים שהעבודה בהם היא וולונטרית בבסיסה ואינה דורשת מאמץ פיזי מיוחד.

 

מי לא כשיר לביצוע העבודות?

יש מי שיימצאו פסולים לריצוי עבודות שירות על אף שמצבם הבריאותי תקין: נאשמים שלמשטרה יש מידע מודיעיני בדבר כוונת גורמים עבריינים לפגוע בהם, למשל, יהוו סכנה לבאי המתקן שבו ירצו את העבודות. כך גם נאשמים שהורשעו בעבירות מין והוגדרו על ידי המרכז להערכת מסוכנות מינית כבעלי מסוכנות בינונית ומעלה.

 

כתבות נוספות של עו"ד קובי מרגולוב:

נתפסתי עם מריחואנה. מה יהיה? עו"ד מסביר

תג מחיר: על שוטרים אלימים שלא מזדהים

צה"ל קרא לך: נפקד, עריק וסנקציות באזרחות

 

בנוסף, מכורים לסמים שבדיקות השתן שלהם מצביעות בבירור על שימוש קבוע בסמי רחוב (במקום בתחליפי סם חוקיים כמו אדולן או סבוטוקס) אינם כשירים. במקרים כאלה יומרו עבודות השירות לעונש מאסר של ממש, לפי תקופת הזמן שנקבעה.

 

חשוב להדגיש שנכות פיזיולוגית כללית לא בהכרח פוסלת את המועמד מלבצע עבודות שירות. הממונה על עבודות השירות יצטרך לפרט בפני בית המשפט אילו מאמצים נעשו על מנת לאתר מקום עבודה המתאים גם לנכה בטרם יישלח לריצוי העונש במאסר.

 

כמה כסף מקבלים?

מורשעים העובדים בעבודות שירות זכאים לגמלת הבטחת הכנסה בגובה כ-1,500 שקל בלבד בחודש. רובם אינם יכולים להמשיך ולהחזיק בעבודתם הרגילה והם מפוטרים או מקפיאים את עיסוקיהם. עובדי של"צ אינם זכאים לתשלום כלשהו בגין שעות עבודתם.

 

ואם מפרים את התנאים?

אם במהלך תקופת ריצוי עבודות השירות מפר המורשע את התנאים שנקבעו, תומר יתרת התקופה למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, בכפוף לשימוע ולהחלטת הממונה.

 

עובד של"צ שמפר את תנאי השירות עלול למצוא את עצמו בבית המשפט, לרוב בפני אותו שופט שנהג כלפיו בסלחנות, כששירות מבקש המבחן להפקיע את צו השל"צ שהוטל עליו. במקרה הטוב יזכה הנאשם לארכה נוספת לצורך סיום מכסת השעות. במקרה הגרוע - לגזר דין חדש, שעלול להרשיע אותו ולהטיל עליו עונש נוסף.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: יורי גרשברג
עו"ד קובי מרגולוב
צילום: יורי גרשברג
מומלצים