שתף קטע נבחר

שחיתות בנמל: 'ידו של אלון חסן בכל המעשים'

לבית המשפט צעדה שורת החשודים בשוחד, סחיטה וקידום עסקי מקורבים. השופט אמר על יו"ר ועד העובדים: "פרשה מסועפת של סחיטה והשפעה". הוארך גם מעצרו של בן דודו: "חשד למעורבות מרכזית". הסנגורים מתחו ביקורת על המשטרה

במשך קרוב לשבע שעות הובאו אתמול (ג') שבעה מהחשודים בפרשת החשדות לשחיתות בנמל אשדוד בפני השופט מיכאל קרשן בבית המשפט השלום בפתח תקווה. בדיון הראשון, שבו ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של יו"ר ועד העובדים בנמל אלון חסן, אמר השופט: "מדובר בפרשה מורכבת ומסועפת של מעשה סחיטה והשפעה על גורמים שונים, שעל-פי החשד לחסן יד בכולם, והכול לטובת קידום אינטרסים פרטיים".

 

עוד בחדשות:

 

בית המשפט האריך בשבעה ימים את מעצרו של חסן, החשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, סחיטה באיומים, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור וקבלת שוחד. בדיון אמר נציג המשטרה כי החקירה הסמויה נמשכה שנה. הוא ביקש להאריך את מעצרו של חסן בעשרה ימים: "מדובר בפעולות רבות, הן דורשות עבודה מאומצת".

 

סנגורו של חסן, עו"ד בני כץ, תקף מנגד את המשטרה. הוא אמר בדיון: "אני רוצה להשתמש במילים עדינות כלפי החקירה עצמה, והעילה לפתיחתה. החקירה משמשת צעד פוליטי במאבק דמים, שכולו מושתת על כסף, על עוצמה, על כספים שאמורים להגיע מחברות זרות וישראליות, שצריכות לבצע פעילות תשתיות במיליארדים בנמל". הוא הזכיר את שר התחבורה ישראל כץ: "דמות פוליטית כותבת בפייסבוק שלה, דמות שהיא שר, כותבת מילות נאצה נגד אדם או גוף מסוים". 

 

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

עו"ד כץ המשיך בביקורת על המשטרה: "בחיים שלי לא שמעתי על חקירה סמויה כזאת. היא הכי ביזארית ששמעתי בחיים.

לפני חצי שנה עצם התנהלותה היה ידוע לכל העולם לאחר שלוש שניות מאותה סיבה שנאמר כאן. אם היו עוד כמה כאלה בנמל, ברמה שלא צופים בטלוויזיה ורדיו ושמיעתם כבדה עליהם, הפרסום חסם את הגולל וכל המדינה ידעה על החקירה הסמויה". הוא ביקש לשחרר את חסן באופן מיידי ולאפשר לו לחזור למקום עבודתו.

 

15 עצורים, בן זקן נחקר

הפרשה התפוצצה אתמול כשהמשטרה עצרה 15 בני אדם, בהם עובדים בעבר ובהווה ובכירים מאוד בנמל אשדוד. על פי החשד, יצרו גורמים בנמל מנגנון לקידום ענייניהן של חברות פרטיות בשליטת מקורבים, ומנגנון זה תועל לספק רווח בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מהחברות. העצורים חשודים בשוחד, מרמה, הפרת אמונים, סחיטה באיומים ועבירות נוספות.

 

בין היתר, נטען, הפעילו העובדים לחץ שנועד להבטיח את שכירת החברות המקורבות. הם עשו זאת גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל - ובקופה הציבורית. ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, אמר אתמול: "במהלך השנה זיהינו פעילות של הלבנת הון והעברות כספיות חריגות - גם למדינות אחרות - שקשורות לנמל. להערכתנו יש גם מקרי שוחד בנמל. אנחנו על קרקע די מוצקה. יש לנו די ראיות לביצוע המעצרים".

 

אחרי הארכת המעצר של חסן נכנסו חשודים נוספים לאולמו של השופט קרשן. עו"ד כץ, המייצג גם את דוד חסן – בן דודו של יו"ר ועד העובדים – אמר: "יש לי תחושה כבדה ולמעלה מכך שכבר היום אפשר להבין שהמשטרה לא מסוגלת להביא לראיות שאיתן אפשר לתת כתב אישום".

 

השופט אמר כי דוד חסן פעל על פי החשד למען חברה של מקורבים בשיטות סחטנות כלפי חברות אחרות. "גם חשוד זה נחשד במתן שוחד וכן בעבירה של הלבנת הון", אמר, והזכיר את קרבת המשפחה בין החשודים. "עיינתי בדו"חות הסודיים ובחומר החקירה שנאסף עד לעת הזו. מסקנתי היא כי לפחות בשלב זה מתקיים חשד סביר הקושר את שני החשודים לכל המיוחס להם על ידי המשטרה. המעורבות של שני החשודים היא מרכזית". הוא האריך את מעצרו של דוד חסן ושל חשוד נוסף בשבעה ימים.

נמל אשדוד, אתמול. קידום חברות בבעלות מקורבים ()
נמל אשדוד, אתמול. קידום חברות בבעלות מקורבים

אמש הגיע הרמטכ"ל לשעבר, רב אלוף במילואים גבי אשכנזי, ומסר מרצונו עדות במשרדי להב 433 בלוד.

אשכנזי עמד בעבר בראש דירקטוריון חברת שמן משאבי נפט וגז בע"מ עד התפטרותו באוקטובר האחרון.

 

קודם לכן נחקר במשרדי היחידה במשך שעות איש העסקים ג'קי בן זקן, אחד מבעלי השליטה בחברת שמן. בן זקן, שמשמש גם בעלים של קבוצת הכדורגל מ.ס. אשדוד, שוחרר בתנאים מגבילים וירצה מעצר בית לילי. המשטרה התירה לו לצאת לעבודה מדי יום, אולם הוא נדרש לשהות בביתו משעה 19:00. כמו כן נאסר עליו לצאת מהארץ בימים הקרובים.

 

אתמול הוציאה הבורסה הודעה לפיה הוחלט על הפסקת מסחר במניית חברת "שמן משאבי נפט וגז בע"מ" שבין בעליה בן זקן והמיליארדר אברהם נניקשווילי.

פורסם לראשונה 27/05/2014 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו "ידיעות אחרונות"
אלון חסן
צילום: גדי קבלו "ידיעות אחרונות"
צילום: אורן אהרוני
אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן
צילום: אורן אהרוני
צילום: מוטי קמחי
גבי אשכנזי. הגיע מרצונו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים