שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שתו להם ציוד: כך הלוחמים ישתו מים בלבנון
  צה"ל פיתח מערכת לטיהור מים, שתפחית את המכלים שהלוחמים יישאו על גבם בעת הליכה מבצעית. היתרון: אפשרות לשאת תחמושת נוספת בקרב

  אם שותים, לא סוחבים: בצה"ל צפויים להכריז בקרוב על מבצעיות מערכת לטיהור מים, שצפויה לשדרג ללא היכר את כושר השרידות ומשך התפקוד של הלוחמים בשדה הקרב. המערכת, ששמה "מעיין" ואשר פותחה על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, תנוסה בתרגיל החטיבתי הגדול של הצנחנים שיחל בשבועות הקרובים ויכלול תמרון של כ-180 קילומטרים.

   

  סיפורים נוספים - בפייסבוק שלנו

   

  על מנת לדמות מצבי קיצון מבצעיים-לוגיסטיים, החיילים יתנסו גם בשימוש במי מעיינות ונחלים בשטח התרגיל בצפון הארץ, כתרגולת למצב שבו הכוח מתמרן בעומק שטח לבנון ונשאר ללא מים. המערכת העצמאית לטיהור המים "הזרים", שנישאת על גב הלוחם, אמורה גם להפחית את מכלי המים שהלוחמים יישאו על גבם בעת הליכה מבצעית ממושכת אל היעד.

   

  היתרון של המערכת הוא בכך שבמקום לשאת מים מנקודת היציאה, יוכלו הלוחמים לשאת תחמושת ואמצעי לחימה נוספים או לחלופין לצעוד עם פחות משקל - מה שיאיץ את קצב התקדמות הכוח ויאפשר הגעה קלה יותר ליעדים רחוקים יותר, ללא תלות באספקה לוגיסטית.

  "חשוב שהכוחות בשטח יהיו עצמאיים מבצעית". מערכת "מעיין" בפעולה ()
  "חשוב שהכוחות בשטח יהיו עצמאיים מבצעית". מערכת "מעיין" בפעולה

  מערכת "מעיין" תורגלה כבר בהצלחה בחודשים האחרונים בבסיס האימונים החטיבתי של הצנחנים "שפיפון" בדרום הארץ. מפקדי מחלקות ופלוגות שהתאמנו על הובלת הכוח שלהם וניווטו בשטח פתוח התבקשו לקחת בחשבון גם היכן נמצאים מקורות מים מקומיים בדרך שבחרו. "חשוב לנו מאוד שהכוחות ברמת הגדוד והפלוגה יהיו עצמאיים מבצעית", אמר ל-ynet גורם בכיר בחטיבת הצנחנים.

   

  מאז הליקויים הלוגיסטיים שנחשפו במלחמת לבנון השנייה, שכללו גם היעדר מזון ומים לכוחות המתמרנים, מצאו בצבא כמה פתרונות, בהם טבליות הכלרה, אך אלו סבלו מתוקף שפג ומבעיות שמישות. "קבענו לעצמנו סדר עדיפות מה הלוחמים צריכים לשאת: תחמושת, מים, פינוי פצועים במידת הצורך, סוללות, ביגוד חם ומזון", סיפר קצין בחטיבה. "מבדיקות שערכנו עלה שלוחם צריך שישה ליטרים מים ליממה אם הוא סטטי ותשעה ליטרים
  אם הוא בתנועה – כך שזה יכול לצאת 180 ליטרים למחלקה".

   

  המערכת מסוגלת לטהר מים גם אם זוהמו עוד קודם לכן באופן יזום, על ידי מחבלים שנמלטו מכפר שצה"ל כבש. הערכה שוקלת כ-15 קילוגרמים, נישאת על גב החייל ועובדת בשילוב מסננים ופילטרים על בסיס פחם פעיל, שמסוגלים לטהר מים ממגוון איומים כימיים ומיקרוביולוגיים.

   

  יכולת הספיקה של המערכת 25 ליטרים לשעה, והיא מתריעה אם קיימת תקלה באחד הפילטרים שפוסלים את המים לשתייה. לאחר הניסוי בחטיבת הצנחנים תופץ המערכת תחילה ליחידות מיוחדות, ולאחר מכן תועבר גם לחטיבות חי"ר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים