שתף קטע נבחר

המעסיקים תובעים: השקענו בך? עכשיו תשלם

שורה של פסקי דין מלמדים על המגמה שמובילים בתי המשפט בארץ: עובדים שעברו הכשרה מקצועית לא יכולים פשוט לקום וללכת. זה יעלה להם

מאבטח שעבר הכשרה מקצועית התפטר אחרי חודשיים ונתבע על ידי חברת השמירה שהעסיקה אותו. בית הדין לעבודה פסק שיפצה אותה בכ-22 אלף שקל עבור תקופת ההכשרה, וגם חייב אותו בהוצאות משפט גבוהות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

גם טייס שנשלח על ידי חברת תעופה להכשרה יקרה על סימולטור מצא עצמו במצב דומה: משהחל לעבוד במקביל עבור חברה נוספת ראתה בכך המעסיקה את התפטרותו ותבעה ממנו להשיב את שווי ההכשרה, בסך של כ-50 אלף שקל. בית המשפט פסק שהטייס ישלם לה כ-12 אלף שקל.

 

עולה אם כן שבתמורה למשאבים שהשקיעו החברות בהכשרת העובדים הן רשאיות לקבוע תקופת העסקה מינימלית וסבירה, ועל אף טענות העובדים שמדובר בתנאים מקפחים, נקבע שדווקא התנאים הם שמשמרים את האיזון בין החובות לזכויות של כל צד בחוזה.

 

הכשרת עובדים רווחת בענפים רבים במשק, החל בבנקים וכלה בחברות אבטחה. בהסכמי העבודה מתחייבים העובדים לתקופת העסקה מינימלית ממועד סיום ההכשרה, אולם מה קורה כאשר יחסי העבודה נגדעים טרם תקופה זו? מה על זכויות המעסיקים?

 

פירות ההכשרה

בסיווג כללי יש שני סוגי הכשרות מקצועיות: הראשון הוא הכשרה פנימית, הנדרשת בעיקר עבור עובדים חדשים, ובגינה לא יזכה המעסיק להחזר כספי או אחר. השני הוא קורס הכשרה מקצועית חיצוני שניתן, בדרך כלל, בתמורה להתחייבות העובד להמשך העסקה לתקופה קצובה מראש, שבמהלכה יוכל המעסיק לקצור את פירות השקעתו.

 

הפיצוי המוסכם במקרה של התפטרות העובד טרם תום התקופה נקבע למעשה בהסכם העבודה והוא משולם באופן יחסי: ככל שההתפטרות מתבצעת בסמוך לתום התקופה שלה התחייב העובד, יקטן הפיצוי הנדרש ממנו. במקרה שהפסקת העבודה באה ביוזמת המעסיק - ככלל הפיצוי בטל, אך יש לבחון כל מקרה לגופו.

אילוסטרציה. גם המאבטח מחויב בגלל ההכשרה (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
אילוסטרציה. גם המאבטח מחויב בגלל ההכשרה(צילום: שלום בר טל)

כמובן, על המעסיק התובע פיצוי להוכיח לבית הדין את עלות ההכשרה הנטענת והבדיקות הנלוות. אם העובד יטען מנגד שהעלות גבוהה מדי - גם עליו מוטל להוכיח את טענתו.

 

ההכשרה לא תנוכה מהשכר

מגמת בתי הדין לעבודה היא לשמר את עקרון חופש החוזים ולתת תוקף לתנאים שנקבעו בהסכם העבודה האישי. עם זאת, כאשר סעיף או תנאי בהסכם מקפחים את העובד ונוגדים את הוראות הדין - לא יהסס בית הדין לבטלם.

 

כך קרה בתביעתו של מאבטח שמשכרו האחרון נוכו עלויות ההשתלמות המקצועית וימי הריענון שעבר: נקבע שהסכם העבודה סותר את הוראות צו ההרחבה הענפי, האוסרות על המעסיק לנכות סכומים משכרו של העובד או לגבותם ממנו. בית הדין קבע שיש להשיב למאבטח את שנוכה משכרו בגין עלות ההשתלמות, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית.

 

להכשרה המקצועית יש השפעה ניכרת על יעילות ומצוינות עסקית, והנחת המוצא היא שיש לתמרץ מעסיקים להשקיע בעובדים ולשפר את כישוריהם, שכן שני הצדדים מרוויחים מכך. ויתור על התחייבות לתקופת עבודה קצובה יביא לכך שהעובדים יאלצו לעבור הכשרה על חשבונם, וסביר להניח שרבים יתקשו לשאת בעלויות. מגמת בתי המשפט, אם כן, לא מעדיפה את טובת המעסיקים גרידא, אלא היא עושה חסד עם המשק כולו.

 

למעסיקים המממנים הכשרות מקצועיות מומלץ לערוך הסכם עבודה הכולל את התניה מפורטת, לרבות קביעת פיצוי מוסכם במקרה של הפרה. יש להסביר לעובד את משמעות ההתחייבות והפיצוי טרם חתימתו על ההסכם. מומלץ מאוד לשמור אסמכתאות על אודות עלות ההכשרה והכרוך בה, שכן במקרה שסכסוך העבודה יגיע לבית המשפט, יוכל המעסיק להוכיח את תביעתו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הטייס ישלם על הסימולטור?
צילום: shutterstock
עו"ד מירב שמחיוף
מומלצים