שתף קטע נבחר

ביהמ"ש לחברות ביטוח: "תעסיקו פחות עורכי-דין"

לבית-משפט השלום בת"א הוגשה תביעה שנגעה לשלוש חברות, אבל יכולה הייתה להיפתר בשיחה פשוטה. הרשם קבע: "אתן מבזבזות זמן יקר של ביהמ"ש"

בית-משפט השלום בתל-אביב מתח לאחרונה ביקורת קשה על התנהלותן של חברות הביטוח "הראל" ו"הכשרה", על כך שהן ממהרת להגיש תביעות מבלי לברר את מצב התיק, שהגעתו לדיון הייתה מיותרת לחלוטין. את הדברים אמר הרשם הבכיר אבי כהן במסגרת פסק-דין בתביעה שלדבריו יכולה הייתה להימנע בשיחת טלפון פשוטה. לדבריו, התנהלות גרמה לבזבוז של זמן שיפוטי ושל משאבי ציבור יקרים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הוא הכריז שהתנהלות חברות הביטוח בישראל קלוקלת ויש להוקיע אותה באופן מיידי, והוסיף: "ראוי שהמפקח על הביטוח יבדוק את הדברים".

 

התביעה עסקה בתאונת שרשרת שהתרחשה במרס 2010 בצומת מורשה בין שלוש מכוניות, ובעקבותיה נולדה קומדיה של טעויות. הפיצוי לניזוק שולם על ידי חברת הביטוח "שלמה" כבר ביולי באותה שנה, אך למרות זאת, כשנתיים לאחר התאונה הגישה חברת הביטוח "הכשרה" תביעה נגד "הראל" בגין הנזקים שכבר שולמו.

 

במסגרת התביעה הפנו שלוש החברות אצבעות מאשימות אחת כלפי השנייה, והתנערו מאחריותן לניהול התביעה. הרשם כהן קבע שמבין שלוש חברות הביטוח שלפניו, היחידה שפעלה באופן ראוי וסביר היא "שלמה". לדבריו, התנהלות "הראל" ו"הכשרה" במקרה זה הייתה בלתי ראויה והביאה ללידתו של הליך מיותר מהסוג שמונע מבתי המשפט להתעסק במה שחשוב באמת.

 

דברו יותר בטלפון

לפי הרשם, הכשרה צריכה הייתה לפנות לצד השלישי, שהיה אחראי לקרות התאונה, במקום למהר ולהגיש תביעה. הוא הוסיף שמצופה מחברת ביטוח לברר את עמדתה טרם הגשת תביעה משפטית. לו במקרה זה הייתה הכשרה עושה זאת - היא הייתה נוכחת לדעת שהפיצוי כבר שולם.

 

הוא הדגיש ששיחת טלפון פשוטה הייתה פותרת את המחלוקת, והמליץ לחברות לדבר יותר בטלפון ולהעסיק פחות עורכי-דין.

 

לבסוף קבע הרשם כהן שניכר שבין חברות הביטוח לבין עצמן לא קיימים כללים אחידים וברורים בנוגע לאופן וחובת המצאת מסמכים ובנוגע לזמני נוהל של הטיפול בתביעות. "סבורני שראוי שהמפקח על הביטוח יבדוק את הדברים", סיכם וחייב את "הכשרה"

ו"הראל" לשלם לשלמה הוצאות של 5,000 שקל כל אחת.

 

פסק הדין יכול לסייע בדרישת פיצוי הולם בגין הוצאות והטרדה למי שקיבל תביעה, דרישת תשלום או אפילו עיקול מרשות מוסמכת שלא כדין. אם היה לבית-המשפט את הזמן והמשאבים לפסוק בעניין כה זניח, הרי שגם לאזרח הקטן מגיע אותו היחס כאשר נגרם לו עוול, גם אם הוא לא משמעותי בעיני היושב בכיסא השפיטה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד עובד לוי עוסק בדיני ביטוח
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ב"כ התובעת: עו"ד עדי ארקין ועו"ד הילה בביוף
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד שמואל שמר ועו"ד בועז לביא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים