שתף קטע נבחר

הסיבות למשיכת הזמן של אובמה מול איראן

השיקול הפוליטי, הלחץ בטהרן, הדאגה בישראל והסיכויים שבכל זאת תהיה בסוף תקיפה. רוברט איינהורן, מבכירי הממשל שעסק בגרעין, מסביר בראיון ל-ynet למה דווקא החורף צפוי להיות חם

אם יהיה הסכם בנושא הגרעין עם איראן, הוא יושג בחורף - בתפר שבין הבחירות לקונגרס האמריקני שיהיו בנובמבר, לבין השבעת הקונגרס החדש בינואר. הסיבה: הנשיא אובמה לא ירצה שהסכם עם איראן יהפוך לנושא מרכזי במערכת הבחירות והוא ישתדל להשלימו לפני השבעת הקונגרס, שבו עלולים הדמוקרטים לאבד את הרוב שלהם. כך מעריך רוברט איינהורן, מבכירי מומחי הגרעין בממשל אובמה הקודם, בראיון ל-ynet.

 

איינהורן שהיה יועץ מיוחד למניעת הפצת נשק גרעיני ובקרת נשק של מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון, צבר שנים רבות של ניסיון דיפלומטי בעיסוק בנושא נשק גרעיני בכלל ובאיראן בפרט. מאז פרישתו בעקבות קלינטון הוא עוסק בנושא האיראני במסגרת מכון המחקר ברוקינגס.

 

"יהיה קשה למעצמות להגיע להסכם עם איראן עד הדד-ליין של 20 ביולי", אומר לנו איינהורן. "הסבב האחרון של השיחות לא ענה על הציפיות. היו תקוות שנושאים מרכזיים ייפתרו, כמו נושא הכור באראק (שבאמצעותו יכולה איראן להגיע לפצצה בעזרת פלוטוניום במקום אורניום - יב"ח), אבל זה לא קרה. שני הצדדים יבחנו את הציפיות שלהם ויגיעו למסקנה שאפשרות השגת הסכם היא קטנה. ההערכה שלי היא שמול האלטרנטיבה של הפסקת השיחות, הצדדים יסכימו להאריכן".

הכור באראק. אחד הנושאים שבמחלוקת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכור באראק. אחד הנושאים שבמחלוקת(צילום: AFP)

כדי להגיע לאותה הארכה, הוא סבור, "האיראנים ירצו עוד הקלה בסנקציות. הממשל יציע להמשיך בלי הקלה נוספת בסנקציות. האיראנים ירצו הקלה נוספת מרווחי נפט מוקפאים, ובמקרה זה הממשל ידרוש נסיגה נוספת בתוכנית הגרעין".

 

המומחה האמריקני הבכיר סבור כי מי שצריך להילחץ מהמצב הם בעיקר האיראנים. "בתחילת הסכם הביניים היו ישראלים שטענו שששת החודשים (למו"מ להסדר קבע) הם אינטרס של איראן, כיוון שתהיה התלהבות של הקהילה העסקית לפעילות כלכלית עם האיראנים והסנקציות יישחקו. הערכה הזו התבררה כלא נכונה. מה שקרה בפועל הוא שחברות בעולם היו זהירות מאוד ולא חתמו על חוזים חדשים עם איראן. האיראנים עצמם התאכזבו מהתועלת של ששת החודשים הללו. הם ציפו להרבה יותר. המציאות היא שהארכת השיחות בתנאים הנוכחיים היא אינטרס של ארה"ב והשותפות שלה. איראן היא זו שלהוטה להסרת הסנקציות".

 

לבחירות לקונגרס יש השפעה על המו"מ, מודה איינהורן. "מצד אחד הסכמה לפני הבחירות אינה אינטרס של הבית הלבן. הוא לא רוצה שאיראן תהיה נושא במערכת הבחירות. מצד שני יש דאגה שהרפובליקנים ינצחו בבחירות לסנאט (שבו יש כרגע לדמוקרטים רוב)".

 

תסריט התקיפה

הביקורת העיקרית על הסכם הביניים היא שהוא לא הסיג לאחור בצורה משמעותית את יכולת הפריצה של האיראנים לעבר הפצצה. מזכיר המדינה ג'ון קרי העריך שאיראן יכולה לפרוץ בתנאים הקיימים בתוך חודשיים. איינהורן, שהיה בין מקבלי ההחלטות הבכירים בממשל בנושא, אומר שאינו רוצה לראות הקפאת המצב הקיים. "זה לא מקובל. חשוב להרחיק את איראן מיכולת פריצה כזו, וזה מחייב הורדה במספר הצנטריפוגות ובכמות האורניום המועשר שניתן להחזיקה באיראן. מנקודת מבט של ארה"ב, הסטטוס קוו אפשרי לעוד שישה חודשים, אבל לא לנצח".

 

אבל יש מי שטוענים שהנשיא אובמה מנסה למשוך זמן עד תום תקופת נשיאותו מבלי שיצטרך לקבל החלטה על תקיפה.

איינהורן: "אובמה רוצה תוצאות בתוך שנה מתחילת השיחות. הוא רוצה תוצאות והוא נמצא תחת לחץ כבד של הקונגרס ושל ישראל. המציאות היא שאם אי אפשר להשיג הסכם טוב בשנה, אז לא יהיה אפשר להשיגו ביותר זמן".

 

האם האופציה הצבאית ירדה מהפרק?

"ישראל צריכה להתכונן לכל אפשרות. לפעמים עליך לקחת בחשבון את הגרוע ביותר ולהתכונן, וזה מה שישראל עושה. ארה"ב אינה קרובה לאיראן כמו ישראל ואנחנו לא יעד לאיומים מהסוג שאיראן משמיעה על ישראל, אבל מניעת נשק גרעיני מהאיראנים, זו עדיפות עליונה של ארה"ב".

פורדו. תקיפה עדיין לא ירדה מהפרק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פורדו. תקיפה עדיין לא ירדה מהפרק(צילום: AFP)

תסריט ברור של התקפה אמריקנית, לדעת איינהורן, צפוי במקרה שיתגלה שהאיראנים מפרים הסכמים ומקדמים את תוכנית הגרעין.

 "יש אפשרות במקרה כזה שיעשה שימוש בכוח. במקרה של הפרת הסכם אין לי ספק שהנשיא יממש את התחייבותו למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני".

 

איינהורן מודה שאם השיחות יופסקו והאייתוללות לא יתקדמו לכיוון הגרעין, יהיה קשה יותר לפעול. האיראנים מאוד מחושבים, הוא אומר. כשהם לא רצו לחצות קווים אדומים בצבירת אורניום מועשר, הם התקדמו בדרך אחרת. "תוכנית הטילים מתקדמת", הוא מדגיש, "אבל לא מהר". לדבריו קל יותר לדעת מה קורה בתחום האורניום והפלוטוניום. קשה יותר להעריך את התקדמותם בעיצוב הפצצה עצמה. וזהו נושא שעולה בפגישות של האיראנים עם אנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אבל עד היום לא במו"מ של המעצמות עם איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה. יש לו זמן
צילום: AP
רוברט איינהורן
מומלצים