שתף קטע נבחר

חודשיים לדד-ליין: מבוי סתום במו"מ עם איראן

השעון מתקתק והפתרון לא נראה באופק: לפי הסכם הביניים בין טהרן למעצמות, שתמורתו ניתנה לאיראן הקלה בסנקציות, הצדדים היו אמורים להתחיל כבר לנסח את הסכם הקבע, אבל סבב השיחות בווינה הסתיים עם חילוקי דעות עמוקים. גורם אמריקני: "צריכים להיות ריאליים יותר בשיחות"

חודשיים בלבד לפני המועד שנקבע כיעד להשגת הסכם קבע בין איראן למעצמות על תוכנית הגרעין, מתרבים הסימנים שהצדדים נתקלים בקשיים מהותיים העלולים לנפץ את תקוותיה של ארה"ב לפתור את המשבר במשא ומתן. סוכנויות הידיעות דיווחו אמש (יום ו') כי סבב השיחות בין איראן לשש המעצמות הסתיים אתמול עם מכשולים גדולים, ובכיר איראני אמר כי בין הצדדים עדיין יש חילוקי דעות בנוגע לכמה סוגיות מרכזיות.

 

עוד כתבות ב-ynet:

 

הצדדים במשא ומתן אמורים היו להתחיל לנסח את הסכם הקבע, וטהרן מצדה מצפה להסרה מלאה של הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה. אלא שסגן שר החוץ האיראני, עבאס אראגצ'י, אמר אמש לתקשורת באיראן כי חילוקי הדעות עדיין היו גדולים מדי בתום סבב השיחות אתמול כדי ששתי הצדדים יוכלו להתחיל את תהליך ניסוח ההסכם. "לא הייתה התקדמות ממשית בסבב השיחות הזה", אמר אראגצ'י, "נזדקק לסבב או שניים נוספים בחודש יוני. השיחות יימשכו".

נשיא איראן רוחאני. חוזרים למסלול התנגשות? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיא איראן רוחאני. חוזרים למסלול התנגשות?(צילום: EPA)

השיחות בין איראן למעצמות החלו מוקדם יותר השנה, בעקבות הסכם ביניים שהושג בסוף השנה שעברה ושבמסגרתו הסכימו המעצמות, בהן ארה"ב ובריטניה, להקלה בסנקציות על טהרן בתמורה להשעיית תוכנית הגרעין, אבל לא לפירוקה. איראן התחייבה לא להתקדם בתוכנית במשך חצי שנה, שבה ינהלו שני הצדדים משא ומתן על הסכם הקבע. ממשלת ישראל יצאה נחרצות נגד הסכם הביניים בטענה שההקלה בסנקציות נותנת לאיראן מרחב נשימה מבלי שהיא זונחת את תוכנית הגרעין, ושלאחר מכן תוכל להמשיך אותה במלוא הכוח מהמקום שבו עצרה.

 

אראגצ'י אמר אמש כי עדיין יש תקווה שניתן יהיה להשיג הסכם קבע לפני 20 ביולי, המועד שנקבע להשגת הסדר סופי. מנגד, בכיר אמריקני, שביקש להישאר בעילום שם, אמר שיש צורך ב"יותר ריאליזם" בשיחות בין איראן למעצמות, וכי סבב השיחות

שהסתיים אתמול בווינה היה מאוד איטי וקשה. "אנחנו מאמינים שצריכה להיות יותר ריאליות, הזמן כאן לא מוגבל", אמר אותו גורם.

 

הגורם האמריקני הוסיף כי השיחות יתחדשו ביוני, במועד שטרם נקבע. לדבריו כל הצדדים רוצים לדבוק בתוכנית המקורית שלפיה עד 20 ביולי יושג הסכם שיביא לריסון חלקים רגישים בתוכנית הגרעין האיראנית בתמורה להסרה הדרגתית של הסנקציות.


פורסם לראשונה 16/05/2014 21:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המנהיג העליון של איראן חמינאי
צילום: AP
מומלצים