שתף קטע נבחר

החייל השבוי מאשר: החזיקו אותי בכלוב ועינו

פרטים ראשונים על העינויים דולפים מהמתקן שבו מטופל בו ברגדל, האמריקני ששוחרר אחרי חמש שנים בשבי הטליבאן. הכעס על העסקה: איומי רצח על הוריו

בו ברגדל, החייל האמריקני ששוחרר בשבוע שעבר מהשבי על-ידי הטליבאן, אמר לאנשים המטפלים בו בימים אלה במתקן הרפואי של צבא ארצות הברית בגרמניה כי אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני עינו והיכו אותו והחזיקו אותו בכלוב אחרי שניסה לברוח מידיהם. כך סיפר היום (א') גורם אמריקני רשמי, שביקש להישאר בעילום שם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אותו גורם אמר כי קשה לאמת את הטענות שהשמיע ברגדל בפני המטפלים מאז שחרורו לפני כשבוע באפגניסטן. ברגדל, בן 28 כיום, נחטף על-ידי הטליבאן ביוני 2009 אחרי שנעלם מהבסיס שבו שהה עם חבריו ליחידה. חמושי הטליבאן החזיקו בו במשך קרוב לחמש שנים.

 

"ניו יורק טיימס" דיווח היום כי רופאים צבאיים במרכז הרפואי האזורי לנדסטוהל אומרים כי מצבו הפיזי של ברגדל מאפשר לו לשוב לארה"ב, אולם סבורים גם שהוא עדיין אינו בשל נפשית להתאחד עם משפחתו. אף שעבר יותר משבוע מאז שחרורו, ברגדל טרם שוחח עם קרוביו.

 

ברגדל, נזכיר, הוחזר במסגרת עסקת חילופי שבויים בין צבא ארה"ב לטליבאן, שבה שוחררו חמשת האסירים הבכירים ביותר מבין אנשי הטליבאן המוחזקים בכלא גואנטנמו של ארה"ב. הייתה זו חריגה משמעותית מהמדיניות ארוכת השנים של ארה"ב, שלפיה אין מנהלים משא ומתן על שבויים עם טרוריסטים.

 

העסקה, שתווכה על-ידי קטאר ושאותה אישר אובמה מבלי להתייעץ עם הקונגרס, עוררה ביקורת פוליטית קשה בארה"ב, במיוחד על רקע הדיווחים שלפיהם ברגדל החזיק בדעות המתנגדות למעורבות האמריקנית באפגניסטן ולמעשה ערק מיחידתו - ואז נפל בידי אנשי הטליבאן. חיילים ששירתו עם ברגדל העידו על כך בעצמם, והביעו כעס על כך שהדברים לא הובאו לידיעת הקונגרס והציבור האמריקני.

 

לדבריהם, חיילים אמריקנים נהרגו במסגרת הניסיון לאתר את ברגדל ולחלצו. לפי דו"ח שנחשף בסוף השבוע, מערכת הביטחון האמריקנית גם

העריכה שברגדל התאסלם במהלך שהותו בשבי ואף התיידד עם שוביו.

 

ביום רביעי האחרון ביטלה עיירת הולדתו של ברגדל, העיירה היילי שבאיידהו, את החגיגות שהוחלט לערוך לכבוד שחרורו מהשבי. ביטול האירוע הוסבר במניעים ביטחוניים, אולם לדעת רבים הוא בוטל בשל הביקורת בארה"ב על עסקת השבויים. בסוף השבוע דיווחה הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI) כי משפחתו של ברגדל קיבלה איומים ברצח. גורם אמריקני רשמי אמר לסוכנות הידיעות AP כי הוריו של ברגדל הותקפו במילים קשות וספגו איומים, כולל איומים ברצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים