שתף קטע נבחר

בליץ בעיראק: עוד עיר נופלת לידי המורדים

השלטון השיעי שהוקם אחרי המלחמה שניהלו ארה"ב והמערב נגד סדאם חוסיין, מאבד שליטה על עוד עיר: אזורים גדולים בתיכרית, העיירה שבה נולד ונתפס סדאם חוסיין, נפלו לידי המורדים. ארגון קיצוני הקשור לאל-קאעידה שואף להקים מדינה איסלאמית מעיראק עד ללבנון

שנתיים אחרי שארה"ב הסיגה את חייליה מעיראק ויומיים בלבד אחרי שקיצונים איסלאמיסטים הקשורים לאל-קאעידה כבשו את העיר הגדולה מוסול, מדווחים הערב (יום ד') מקורות ביטחוניים בעיראק כי מורדים שונים כבשו חלקים גדולים גם מהעיר תיכרית.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

תיכרית, הנמצאת כ-150 קילומטרים מצפון לבגדד, היא עיירת הולדתו של הרודן העיראקי לשעבר סדאם חוסיין. בדצמבר 2003, תשעה חודשים אחרי הפלת משטרו על-ידי הכוחות הזרים שפתחו נגדו במלחמה, נתפס סדאם חוסיין מתחבא בבור בעיר הזו. הוא ברח לשם מארמונו בבגדד.

אנשי אל-קאעידה בעיראק, השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשי אל-קאעידה בעיראק, השבוע(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
נפילתה מוקדם יותר השבוע של העיר מוסול לידי הארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט", המקושר לאל-קאעידה, היוותה מכה קשה למאבק שמנהל השלטון העיראקי השיעי בראשות ראש הממשלה נורי אל-מאליכי במיליציות הסוניות. המיליציות האלה הולכות וצוברות הישגים לאורך השנה האחרונה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

צבא עיראק נלחם בארגון מאז ינואר, אז השתלטו המורדים על שתי הערים המרכזיות של מחוז אנבאר במערב המדינה, פלוג'ה ורמאדי. לוחמיו כובשים ערים הסמוכות לגבול עם סוריה לאורך שלוש השנים האחרונות, ומנהיגיהם מחזיקים במטרה מוצהרת: להקים מדינה איסלאמית קיצונית מעיראק ועד לבנון תוך שהם נעזרים בכאוס שיצרה מלחמת האזרחים בסוריה.

 

לוחמים של "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" לוקחים במקביל חלק גם בלחימה בבשאר אסד בסוריה, והם מצטרפים לכוחות הסוניים הזרים במלחמת האזרחים. תושבים במוסול שנכבשה השבוע על-ידי הקיצונים המזוהים עם אל-קאעידה דיווחו שדגלים שחורים של "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" נתלו על מבני ממשל בעיר. כתב מקומי סיפר ששוטרים הסירו את מדיהם, החליפו לבגדים אזרחיים והשליכו את נשקם לפני שנמלטו מהעיר.

שוטר עיראקי בבגדד. מאבדים אחיזה בפריפריה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוטר עיראקי בבגדד. מאבדים אחיזה בפריפריה?(צילום: AFP)
 

הכתב הוסיף שגופות חיילים היו מוטלות ברחובות, וחלקן הושחתו על ידי מורדים. שני קצינים נוספים סיפרו שקיבלו הוראות לעזוב את מוסול

אחרי שהמורדים השתלטו על הבסיס גיזלני ושחררו יותר מ-200 עצורים שנכלאו בו. בינתיים, אלפי משפחות נמלטות צפונה לכיוון כורדיסטן. "אנו לא יכולים לנצח אותם, הם מאומנים בלוחמה ברחובות ואנחנו לא", הוסיף קצין אחר. "אנחנו צריכים צבא שלם כדי להדוף אותם החוצה ממוסול. הם כמו רוחות רפאים: הם מופיעים, פוגעים ונעלמים ברגע".

 

מוקדם יותר היום דווח כי החמושים האיסלאמיסטים שכבשו את מוסול התקדמו לעבר מתקן הזיקוק בעיר בייג'י והציתו בית משפט ותחנת משטרה מקומית. מתקן הזיקוק של בייג'י הוא המתקן הגדול ביותר בעיראק ומספק מוצרי נפט לרוב מחוזות המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נלחמים גם בסוריה. אנשי "אל-קאעידה בעיראק"
צילום: AFP
מומלצים