שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

גורם צבאי בכיר מעריך: "נגיע לחטופים"; שני אסירים משוחררים מחמאס נעלמו

כל חטיבת הצנחנים, גדודי הנח"ל וכוחות נוספים פועלים בניסיון לאתר את שלושת החטופים. בצה"ל מעריכים שהם לא הוברחו מהגדה: "בהיסטוריה, חטוף מיהודה ושומרון נמצא חי או מת ביהודה ושומרון". דיווחים: חיפושים אחר שני אסירים לשעבר מחמאס שנעלמו באזור חברון

במערכת הביטחון לא צופים כי סופו של משבר החטופים קרוב אך מבטיחים: "נגיע אליהם". גורם צבאי בכיר סיפר היום (שבת) על פעילות כוחות הביטחון בניסיון להתחקות אחר עקבות שלושת הנערים החטופים גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, וגילה כי במבצע לוקחים חלק כוחות גדולים, בהם כל חטיבת הצנחנים, גדודי הנח"ל, כפיר ועוד יחידות שהועמדו בכוננות. "כוח לא חסר", הוא התחייב. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והאלופים משתתפים בדיון הערכת מצב בקריה שלאחריו ימסור דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז הודעה לציבור. בשעה 21:00 יכונס הקבינט.  

הערכת מצב בקריה: מימין - ראש המוסד תמיר פרדו, ראש השב"כ יורם כהן, שר הביטחן משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי, מתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי, ראש המל"ל יוסי כהן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכירו הצבאי אלוף אייל זמיר (צילום: קובי גדעון / לע"מ) (צילום: קובי גדעון / לע
הערכת מצב בקריה: מימין - ראש המוסד תמיר פרדו, ראש השב"כ יורם כהן, שר הביטחן משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי, מתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי, ראש המל"ל יוסי כהן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכירו הצבאי אלוף אייל זמיר(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
 

עוד עדכונים על משבר החטופים:

הנעדרים ()
הנעדרים
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לדברי הגורם, "תגברנו משמעותית את הכוחות, בעיקר ברמת השב"כ והמודיעין. זוהי עבודה מסובכת ויש רסיסי מידע, אולם לא ידוע לאן הכיוונים יובילו. אנחנו מתאמצים להביא לפריצת דרך". הקצין הבכיר גילה עוד כי הפעילות מתמקדת בגזרות יהודה ועציון ואישר כי הלילה בוצעו כמה מעצרים. הוא הזכיר כי אמנם במערכת הביטחון לא פוסלים שום אפשרות, אולם בהתבסס על ניסיון עבר, הנחת העבודה שהנעדרים לא הוברחו מגבולות הגדה: "בהיסטוריה, חטוף מיהודה ושומרון נמצא חי או מת ביהודה ושומרון".

 

מוקדם יותר הותר לפרסום כי הנעדרים הם גיל-עד שאער, בן 16 מטלמון, תלמיד ישיבת "מקור חיים" בכפר עציון; נפתלי פרנקל, בן 16, תושב נוף איילון, גם הוא מישיבת "מקור חיים"; ואייל יפרח תושב אלעד בן 19, שלמד בישיבת שבי חברון. בהתייחסו לחקירה, הדגיש הגורם הצבאי כי "מההתחלה אנחנו הולכים במקביל על כמה כיוונים, כדי לשלול. אסור להינעל על כיוון וללכת שולל אחרי מי שניסה להטעות אותך". הוא העיד כי ברמת השטח נמשך התיאום הביטחוני: "הם מבינים שזה אירוע משמעותי, מורכב ואחר". 

מחוץ לבית משפחת פרנקל בנוף איילון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מחוץ לבית משפחת פרנקל בנוף איילון(צילום: אוהד צויגנברג)

מחוץ לבית משפחת יפרח באלעד (צילום: דנה קופל "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל
מחוץ לבית משפחת יפרח באלעד(צילום: דנה קופל "ידיעות אחרונות")
 

כוחות הביטחון והמשטרה ממשיכים בבדיקת הקשר בין הרכב השרוף שנמצא אתמול על-ידי המשטרה הפלסטינית באזור חברון לבין האירוע, וכעת מתחזקת הסברה כי הרכב מסוג יונדאי i35, אכן שימש את החוטפים. הרכב הועבר למעבדה הארצית לזיהוי פלילי, ולפי ההערכות שמתגבשות בחקירה, המחבלים בחרו בכוונה ברכב חדש יחסית כדי להשרות תחושת ביטחון על הקורבנות המיועדים.

 

בצהריים אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בהתבטאות ראשונה מאז תחילת המשבר, כי לפי שעה הנחת העבודה היא שהשלושה בחיים, ואילו גורם צבאי בכיר רמז הבוקר כי אירוע החטיפה עלול להימשך ימים - לפחות. "ייתכן שאנחנו לפני אירוע ארוך ומורכב מאוד שלא יימשך כמה שעות למרות כל המאמצים המושקעים", אמר.

 

צה"ל והשב"כ מרכזים עוד כוחות

צה"ל ממשיך לרכז עוד כוחות, בין היתר סביב כפרים פלסטינים. במבצע המעצרים נעצרו עד כה עשרות פלסטינים, ונראה כי לפחות רובם אינם קשורים בהכרח באופן ישיר לחטיפה. גדודי צנחנים וכפיר שהוקפצו לגזרה תודרכו לאפשרות של הטלת סגר או עוצר על אזורים פלסטיניים.

לוחמי גדוד גרניט באזור חברון  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לוחמי גדוד גרניט באזור חברון (צילום: דובר צה"ל)

הפעילות בחברון  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הפעילות בחברון (צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לוחמים משתמשים במזל"ט "רוכב שמיים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוחמים משתמשים במזל"ט "רוכב שמיים"(צילום: גיל יוחנן)

מאז אתמול בבוקר מנהלים אנשי שירות הביטחון הכללי את המצוד המודיעיני אחר מבצעי החטיפה, כשהמבצע המודיעיני מתנהל מחדר מצב מרכזי באחד ממתקני השב"כ במרכז הארץ. לחמ"ל המיוחד, שאותו מנהל באופן אישי ראש השירות יורם כהן, מועבר בכל רגע נתון מודיעין רב מכלל מקורות האיסוף השונים ובהם אמצעי האזנה, סוכנים בשטח ואמצעי תצפית מתקדמים. המידע הזה משמש אז בסיס למשימות מבצעיות בטווח זמן מיידי, כגון סריקות בבתים ובאזורים חשודים בכפרים הפלסטינים או מעצרים של פעילי טרור חשודים באזור.

 

רכזי השב"כ האזוריים בגזרת חברון והסביבה פועלים גם בשטח עצמו במטרה לאתר פיסות מודיעין נוספות להשלמת הפאזל, ובחפ"ק המרכזי שנפתח בבסיס האימונים הפיקודי ליד בית גוברין, צפונית מערבית לחברון, פועלים כל עת נציגי שב"כ, צה"ל ומשטרה. האזור הוכרז בצהריים שטח צבאי סגור בצו של אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, ושם התרכזו מאז הלילה מאות לוחמים מיחידות מיוחדות.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

במקביל, החליט סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה בראשות סגן המפכ"ל, ניצב ניסים מור, כי המשטרה תעלה את רמת הכוננות ברחבי הארץ ותתגבר את כוחותיה בשעות הקרובות.

במשטרה קיים חשש מניצול אירועי החטיפה על ידי קיצונים משני הצדדים שיבצעו הפרות סדר או פעולות נקם. בהודעת דובר המשטרה נאמר: "המשטרה לא תאפשר אירועי הסתה, פרובוקציה והפרות סדר מכל צד שהוא ותפעל בנחישות מול הפרת חוק וסדר".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית בעזה "סאפא" דיווחה מפי גורמים מקומיים בחברון כי מבצע המעצרים של כוחות צה"ל לפנות בוקר נועד למצוא שני אסירים משוחררים שנעלמו לפני ארבעה ימים. לפי הדיווח ב"סאפא", נשותיהם של החשודים נעצרו ונחקרו במשך שעות ארוכות, דווח. לצד זאת, הוחלט שלא להציב בינתיים מחסומים סביב חברון ולאפשר את המשך אורח החיים התקין של הפלסטינים, כך שהתנועה של כלי רכב פלסטינים אל מחוץ לחברון ולתוכה נמשכת כל העת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים