שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

השר פרי: 'לדרוש מאבו מאזן להתנתק מחמאס'

נמשכים המעצרים בגדה והניסיונות למצוא את תלמידי הישיבה שנחטפו בגוש עציון. השר פרי: "חובה לנקוט אמצעים משמעותיים, יש חשש לחיי הנערים". ח"כ מופז: "עליית מדרגה מצד חמאס". דנון: "המעצרים מביאים מידע"

שלושה ימים וחצי חלפו מאז נחטפו תלמידי הישיבה אייל יפרח , גיל-עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון, וחרף מבצע בהיקף חריג של כוחות הביטחון, טרם דווח על התקדמות שעשויה לגלות מה עלה בגורלם. במשדר באולפן ynet סירב הבוקר (ב') השר יעקב פרי (יש עתיד) להתייחס ישירות לאיום לגרש עצורים מחמאס לרצועה, אבל אמר: "צריך לדרוש מאבו מאזן לפרק את השותפות עם חמאס. אני לא יודע אם אנשי חמאס יגורשו, אבל נצטרך לנקוט אמצעים משמעותיים. מדינה ריבונית לא יכולה להישאר אדישה לפעולה כזאת של ארגון כזה. הנחת העבודה שהנערים בחיים, אבל כמובן שיש חשש לחייהם". 

 

מחפשים את הנערים - כתבות נוספות:

 

לשאלה אם ממשלת נתניהו לא מנצלת את האירוע לדחוף לפירוק ממשלת האחדות הפלסטינית חרף העובדה שלא ברור מי אחראי לו, ענה השר פרי: "האירוע מנוהל בצורה רגישה ולא נקמנית. אנחנו לא תופסים טרמפים. אבל כן, אם יש הזדמנות שבה חמאס חושף את פרצופו – ואוי ואבוי להזדמנויות כאלה – אז יש עניין שהשותפות תפורק".

 

 

 (צילום: רויטרס, מרק ישראל סלם/ג'רוזלם פוסט) (צילום: רויטרס, מרק ישראל סלם/ג'רוזלם פוסט)
(צילום: רויטרס, מרק ישראל סלם/ג'רוזלם פוסט)

בניגוד לשר פרי, המזרחן פרופ' שאול משעל החוקר את חמאס סבור שמדובר בארגון שהתמרכז, ושקיים סיכוי שהחוטפים אינם כפופים ולא סרים למרות אף ארגון: "צעד אחרי צעד חמאס הופך חלק אינטגרלי מהמפה הפוליטית. בישראל, בעיקר במערכת הצבאית-ביטחונית, יש ויכוח לגבי היחס שישראל צריכה לגבש לגבי הארגון. זאת אומרת שהוא כבר לא מוקצה מחמת מיאוס".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שביקר את משפחת החטוף נפתלי פרנקל בנוף איילון, הגיב בראיון לאולפן לתליית האשמה באבו מאזן: "מדובר במהלך של מחבלים נפשעים ונתעבים. צריך להילחם גם בחמאס וגם בכל ארגון טרור אחר. לא נכון להניח האשמות לפתחו של אבו מאזן, אלא צריך לעבוד איתו".

 

יו"ר קדימה שאול מופז אמר באולפן: "יש פה עליית מדרגה מאוד משמעותית מצד חמאס, מבחינת העיתוי וההיקף של הפעולה שהייתה מתוכננת היטב. הנחת העבודה היא שהבנים בחיים ואני חושב שזו הערכה נכונה עד שיוכח אחרת. מספר התרחישים הוא יחסית מוגבל. לגבי השאלה אם קיימת היתכנות מבצעית לפעולה, בעבר כשהייתה כזאת ישראל הלכה על האופציה הצבאית. אבל אין כרגע מידע שפורסם מעבר למה שכולנו יודעים".

 

פרשן ynet לענייני ביטחון רון בן ישי הוסיף: "בשטח מתנהלת פעילות בכמה ערוצים במקביל: הראשון הוא מהלך המעצרים, שמובילים למעצרים נוספים ולגלגול החקירה. הערוץ השני הוא מעבר מבית לבית וחיפוש במקומות שיכולים להוות מקומות מסתור. הערוץ השלישי הוא בתחום האלקטרוניקה והוויזואליה".

 

סגן שר הביטחון דני דנון אמר באולפן: "עבודה נכונה ויעילה של שב"כ תוביל אותנו אל הבנים. גם בחטיפת נחשון וקסמן, היום החמישי היה היום הקריטי. יש לנו כתובת והיא חמאס. אנחנו עוצרים אנשים ונמשיך לעצור אנשים. מוציאים מידע מהמעצרים האלה. קרה פה משהו שהוא שובר שוויון. לחטוף נערים בדרכם לשבת, זה דבר שלא היה".

 

גם הלילה (בין ראשון לשני) עצר צה"ל עשרות פלסטינים בגדה, בהם יו"ר הפרלמנט עזיז דוויק, ובסך הכול מאז החטיפה נעצרו על ידי ישראל כ-150 איש בניסיון להפעיל לחץ על חמאס. הממשלה עשויה לשקול גירוש של כמה מהם לרצועת עזה.

 

יחד עם דוויק נעצרו עוד חברי פרלמנט ופעילים בולטים של חמאס במחוז חברון, שבו מתמקדים החיפושים אחר בני הישיבות שנחטפו. פשיטות ומעצרים על בתיהם של בכירים ופעילים בארגון שלפי ראש הממשלה אחראי לחטיפת הנערים היו גם באזור שכם.

"הפנים קדימה לעבר העמקת הפעילות נגד חמאס, בדגש על גזרת חברון, אבל היא מתחילה בצפון השומרון. הסגר בדרום יו"ש נמשך", אמר הגורם הצבאי הבכיר.

 

לפני גל המעצרים האחרון, אמש כיתרו כוחות הביטחון בית משפחה בשכונת עין דיר בחה שבחברון, המזוהה עם חמאס, ועצרה שני פעילים בתנועה שהיו במקום. שלושה פלסטינים נפצעו בפריצה לבית שככל הנראה נעשתה על ידי ירי טיל לעבר הדלת. "היה ירי לעבר הבית ומיד השניים הסגירו עצמם", אמרו בצה"ל, "תינוק נפצע קלות וטופל".

 

מאוחר יותר בלילה פרצו עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים במחנה הפליטים ג'ילזון שליד רמאללה וכן ליד ג'נין. לפי הפלסטינים, צעיר בשם אחמד סבארין (20) נורה בחזהו, הגיע לבית החולים יחד עם שני פצועים נוספים ומת שם.

 

בהכנת הידיעה אטילה שומפלבי, גלעד מורג, רועי קייס, יואב זיתון ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעילות צה"ל בחברון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים