שתף קטע נבחר

האפיפיור לא מפחד: "המאפיה מנודה מהאל"

מותו של ילד וסבו בחודש ינואר גרם לכס הקדוש לזעום על המאפיה ולהתבטא נגד ארגון הפשע האכזרי נדרנגטה. "המאפיונרים חיים בדרך הרשע"

הכס הקדוש פותח חזית מסוכנת: האפיפיור פרנסיסקוס נשא דרשה בעיירה סיבארי שבמחוז קונסזה באיטליה ובה תקף את פעילות המאפיה האיטלקית נדרנגטה, שנחשבת לחזקה ביותר באיטליה, אפילו יותר מהמאפיה הסיציליאנית.

 

עוד בחדשות:

אם אחד החטופים ל-CNN: מניחים שהם בחיים

רקטה התפוצצה ליד קיבוץ בשער הנגב

 

"המאפיונרים הם מעריצי הרשע ומנודים מכל פעילות האל", אמר האפיפיור שנשא את הדרשה בעקבות רצח משולש בחודש ינואר של שלושה בני אדם בהם סב ונכדו בן ה-3,  שהוריו היו חלק מכנופיה שסחרה בסמים עבור מאפיית נדרנגטה. "לאלה שהולכים בדרכו של הרשע אין כל קשר לאל ועל כך הם מנודים".

עשרות אלפים הגיעו לדרשה של האפיפיור, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשרות אלפים הגיעו לדרשה של האפיפיור, היום(צילום: EPA)

עשרות אלפים שהגיעו לדרשה בעיירה, שנחשבת למקום מוכה פשע ואלימות, מחאו כפיים לאור דבריו של הכס הקדוש. "צריך להילחם נגד הרשע. הילדים שלנו מבקשים את זה וצריכים את זה".

 

זו הפעם הראשונה שבה משתמש אפיפיור במילה נידוי. דובר הוותיקן, צ'ירו בנדיטי, הבהיר כי דבריו של האפיפיור לא מהווים כחוק רשמי של הכנסייה נגד המאפיונרים. "זהו מסר לאנשי הפשע המאורגן שלא יכולים להשתתף בטקסים או פעילויות אחרות של הכנסייה כי הם התרחקו מהאל בשל פשעיהם", אמר בנדיטי.

המכונית השרופה שבה נמצאו גופות הילד וסבו בחודש ינואר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המכונית השרופה שבה נמצאו גופות הילד וסבו בחודש ינואר(צילום: EPA)

פרנסיסקוס הוא לא האפיפיור הראשון שיוצא בגלוי נגד המאפיה האיטלקית. בשנת 1993 פתח האפיפיור יוחנן פאולוס השני חזית מול המאפיה הסיציליאנית. "יום אחד והם יעמדו לדין בפני האל", הצהיר בדרשה שנשא. כמה חודשים לאחר דבריו הנוקשים של יוחנן פאולוס השני הגיבה המאפיה ופוצצה כמה כנסיות ברומא.

 

המאפיה נדרנגטה נחשבת לאכזרית והחזקה ביותר באיטליה בעיקר משום שמבנה ארגון הפשע יותר רחב ויותר קשה לחדור אליו. גם העבודה שהמשפחות שמשתייכות לו אינן ראוותניות כמו משפחות המשתייכות למאפיה הסיציליאנית הופכת את נדרנגטה למסובכת יותר לפיצוח.

 

מחקר שנערך בשנה שעברה העלה כי הכנסות מאפיית נדרנגטה נאמדו ב-72 מיליון דולרים שפעולותיה מתפרסות על גבי 30 מדינות. הכנסות המאפיה שוות להכנסה ל-3.5% מהייצוא של איטליה. על פי המחקר, מחצית מההכנסות של ארגון הפשע מגיעה מסחר בסמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פתח חזית. האפיפיור פרנסיסקוס
צילום: AFP
מומלצים