שתף קטע נבחר

שנה בכלא לאיראני ששאל: בשביל מה גרעין?

פרופסור מאוניברסיטת טהרן העז לשאול במכתב גלוי לעיתון קיצוני: "מה התועלת שהפקנו מהשקעת מיליארדים בגרעין?". העונש - 12 חודשי מאסר

פרופסור מאוניברסיטת טהרן באיראן נידון לשנת מאסר, בעקבות מכתב גלוי שכתב לעיתון קיצוני במדינה ובו הטיל ספק בצורך בתוכנית הגרעין של איראן. כך דווח בסוף השבוע בהסתמך על עמוד הפייסבוק של המרצה, סדג' זיבקלם.

 

עוד חדשות בעולם :

 

זיבקלם, פרופסור בולט למדעי המדינה באוניברסיטת טהרן, טען כי בית משפט גזר עליו בשבוע שעבר 12 חודשי מאסר בעקבות המכתב שבו כתב: "מהי התועלת שהפקנו מתוכנית הגרעין בכל הקשור לפיתוח, צמיחה ושיפור כלכלי במדינה?". את המכתב הפנה לחוסיין שריאטמדרי, עורך העיתון "קיהאן". הוא שלח אותו בינואר השנה.

 

במכתבו שאל הפרופסור האיראני אם נכון "לבזבז מיליארדים על תוכנית הגרעין" בשעה שהמדינה נאבקת בשיעור אבטלה גבוה, במיתון

ובאתגרים נוספים.

 

זיבקלם אמר כי בנוסף נגזרו עליו שישה חודשי מאסר משום שהטיל ספק בנסיבות מותו של מיליארדר שהוצא למוות במאי השנה בגין פרשת שחיתות. הוא ביקש לדון באפשרות שמערכת המשפט האיראנית הייתה עסוקה יותר בניסיון לרצות את דעת הקהל מאשר לחקור את הפרשה ולעשות צדק.

 

הפרופסור, בן 66, הודיע כי ערער מיד על פסק הדין. לזיבקלם, פרופסור ליברלי, יש היסטוריה של העלאת שאלות נוקבות בנוגע למדיניות של קיצונים באיראן בעמוד הפייסבוק שלו, בתקשורת המזוהה עם המחנה הרפורמיסטי ובאירועים באוניברסיטאות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא איראן. הבטיח חופש ביטוי, אבל עד כאן
צילום: רויטרס
מומלצים