שתף קטע נבחר

אושר: יינתן קנאביס רפואי גם לפוסט טראומה

משרד הבריאות אישר מתן קנאביס רפואי לחולים הסובלים מתסמונת דחק פוסט-טראומטית, אם יעמדו בשישה תנאים ובהם טיפול קודם בתרופות קונבנציונליות. החלת ההתוויה החדשה - רק לאחר שמנכ"ל המשרד יאשר זאת

בשורה לסובלים מפוסט טראומה: משרד הבריאות אישר טיפול בקנאביס רפואי גם לנפגעי פוסט טראומה, והדבר אושר על ידי ועדת ההתוויות של משרד הבריאות.

 

ועדת ההתוויות היא הגוף המוסמך לאשר באילו מחלות ניתן לטפל באמצעות קנאביס רפואי, ובאילו תנאים. לפני ימים אחדים אישרה הוועדה את הטיפול גם ללוקים ב-PTSD, תסמונת דחק פוסט-טראומטית.

 

 

עוד על קנאביס רפואי:

 

הוועדה התכנסה לראשונה בעניין לפני כמה חודשים, אז הוחלט להמתין לעמדת איגוד הפסיכיאטרים. יו"ר האיגוד, פרופ' משה קוטלר, הביע תמיכה רבה באפשרות לתת קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה, והוועדה קיבלה את דבריו.

 

ההחלטה כוללת שישה תנאים לכך שחולה פוסט טראומה יוכל לקבל את הקנאביס, למשל היותו מוכר כחולה בתסמונת על ידי פסיכיאטר או שטופל בתרופות קונבנציונליות בעבר.

 

פוסט טראומה היא תסמונת המופיעה בקרב 10%-5% מהאוכלוסייה. אישור קנאביס רפואי ללוקים בה עשוי תיאורטית להוסיף מאות אלפי חולים למקבלי רישיונות הקנאביס הרפואי, מספר העומד כיום על פחות מ-20 אלף איש. עם זאת, התנאים שנקבעו במשרד הבריאות אמורים לצמצם משמעותית את המספר הזוכים באישור.

 

התסמונת ידועה בעיקר כנגרמת לאחר השתתפות בקרבות או היחשפות לפעולות מלחמה ואף כונתה בעבר "הלם קרב", אך היא עלולה להיגרם גם בעקבות אונס, אלימות, אסון טבע ומצבים נוספים הגורמים לאימה ולחוסר אונים.

 

התסמונת מתבטאת בתסמינים כמו שחזור מחודש של הטראומה בסיוטים, ניתוק מהסביבה, התקפי זעם ובעיות נוספות המקשות על התפקוד היומיומי.

 

בשנים האחרונות השיגו מחקרים תוצאות טובות באשר להשפעת מריחואנה רפואית על הלומי קרב, אך למרות זאת אישור השימוש בה התעכב בשל העלות הגבוהה שנדרשה למחקר מקיף נוסף במשרד הבריאות. השימוש במריחואנה, על פי המחקרים, שיפר משמעותית את מצבם של נפגעי הלם קרב שטיפול תרופתי אחר לא הועיל להם, ורק 0.3% מהנבדקים פיתחו תופעות לוואי. 

 

ממשרד הבריאות נמסר: "ועדת ההתוויות המליצה לאשר לחולי פוסט טראומה שימוש בקנאביס רפואי בשישה תנאים. ניסוח התנאים הוכן ויועבר למנכ"ל לאישורו. התנאים יפורסמו לאחר שיאשר אותם". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לפני מתן הקנאביס יעמדו החולים בשישה תנאים
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים