שתף קטע נבחר

שיח מוזר, אבנים, גופות. מוצאי הנערים משחזרים

החשד התעורר מהצמחייה שלא קשורה לשטח. "נערכנו להיתקלות עם המחבלים", סיפרו החיילים. אבל האיתור היה מהיר וכואב. כעת מחכים להכרעה לגבי המשך המבצע והמצוד אחר החוטפים - מה עוד אפשר לעשות מול חמאס, והאם ייהרסו בתיהם כליל?

"התפצלנו לחוליות והתחלנו לסרוק בורות מים, מערות ומבנים. הייתה שם חורבה גדולה. פתאום אחד החבר'ה הסתכל וראה בצד טרסה חקלאית ועליה כמה שיחים שלא מתאימים לשטח. השיח היה חצי ירוק-חצי חום ונראה כאילו נתלש מהאדמה. זה נראה לו מוזר. הוא הזיז את השיחים ומתחת ראה גל אבנים. הם פינו את גל האבנים, ומצאו את הגופות".

 

כך הגיעו לסופם 18 ימים עוצרי נשימה עבור שלוש משפחות, אלפים מבין כוחות הביטחון - ומיליוני ישראלים. הרגע העצוב שבו נמצאו אתמול (יום ב') בסביבות 17:00 גופותיהם של גיל-עד שער בן ה-16 מטלמון, נפתלי פרנקל בן ה-16 מנוף איילון, ואייל יפרח בן ה-19 מאלעד, שנחטפו על-ידי מחבלים כשעשו דרכם הביתה בטרמפיאדה בגוש עציון. הם נרצחו כנראה בסמוך למועד החטיפה.

 

עוד בעקבות איתור הגופות:

פיצוצים בבתי החוטפי בחברון

תקיפה נרחבת בעזה

נרות ודמעות: צעירים יצאו לכיכרות

 

 (צילום: GoogleMaps) (צילום: GoogleMaps)
(צילום: GoogleMaps)

 

כבר לפני כמה ימים נמצאו חפצים של החטופים, בהם משקפיו המנופצים של יפרח. בצוות החיפושים שהגיע למקום היו חמישה סיירים אזרחים מבית ספר שדה בכפר עציון, חיילים וגששים. "משש וחצי בבוקר התחלנו לסרוק ליד כפר בית אומר, ובצהריים עברנו לחלחול", סיפר בנימין טרופר, שתיאר את רגע האיתור. "היה חשוב לא לעשות שינוי בשטח כדי לא לפגוע בחקירה, אז סגרנו את השטח".

 

לוחמי גדוד לביא נשאו את גופות הנערים על אלונוקות למסוקי חיל האוויר, לפני שהועברו להליך זיהוי במכון לרפואה משפטית. "ערימת השיחים ללא קשר טבעי לאדמה ומערום האבנים ישר עוררו חשד. הקפצנו את אנשי השב"כ שהיו בקרבת מקום, והחפירה והוצאת הגופות, שנמצאו אחת ליד השנייה, הייתה כואבת", תיאר אחד מהם את גרסתו. "נערכנו גם למצב שבו המחבלים יהיו ליד הגופות או יתצפתו עליהן. כל התרחישים עברו בראש בזמן הסרת האבנים, כולל היתקלות מטווח קצר".

 

"סגרנו סוג של חשבון", סיפר אחד הלוחמים ביחידה שהחטיפה אירעה 300 מטר בלבד ממפקדת הגדוד שלהם, החולש על גזרת גוש עציון. "היינו אמורים לעזוב את הגזרה בימים אלה לאימון, וחששנו שנעשה זאת בלי להשלים את המשימה". אבל הם מדגישים: "חייבים להשלים המשימה עכשיו ולהגיע לחוטפים". 

 

לוחמים מיחידת מגלן וסיירים אזרחים הצטרפו לכוח מלביא בפיקודו של המג"ד, סא"ל שחר ספדה, שהתראיין לפני כשבוע ל-ynet והבטיח שלא יעזוב את הגזרה עד שיימצאו החטופים. לאורך הימים האחרונים שמר ספדה בווטסאפ שלו הודעה מבתו הקטנה, שכתבה לו: "אבא, מצאת את הילדים שנגנבו?". היום הוא ולוחמי הפלוגה המסייעת של לביא שמו סוף לתעלומה, בהכוונת השב"כ.

הריסות בבית אחד המחבלים, הלילה (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
הריסות בבית אחד המחבלים, הלילה(צילום: אליאור לוי)

ליד בית משפחת שער בטלמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליד בית משפחת שער בטלמון(צילום: מוטי קמחי)

התכנסות ספונטנית בכיכר רבין בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
התכנסות ספונטנית בכיכר רבין בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

"לא נפסיק עד שנגיע לחוטפים"

הקבינט הביטחוני כונס אמש לישיבה מיוחדת כדי לדון בצעדי תגובה אחרי מציאת הגופות. "חמאס אחראי וחמאס ישלם", אמר נתניהו, אבל בעזה הבהיר ראש הממשלה לשעבר מטעם הארגון שהם "לא מפחדים". הדיונים בקבינט צפויים להימשך.

 

מלבד הפעילות סביב בתי החוטפים מחברון - שלפחות אחד מהם פוצץ בחלקו בשל חשש שמולכד - הלילה נערכה בפיקוד מרכז ישיבת הערכת מצב. חלק גדול מכוחות התגבור צפויים להישאר בגזרה בימים הקרובים מחשש להפרות סדר המוניות ועימותים על רקע המכבש המודיעיני לאיתור החוטפים והריסת ביתו של המחבל מאידנא, שרצח בליל הסדר את נצ"מ ברוך מזרחי.

 

צה"ל פשט בשבועיים האחרונים על עשרות מוסדות רווחה אזרחיים של חמאס ברחבי הגדה, ומלבד הכסף והרכוש שהוחרם, נמצאו, לפי גורמי ביטחון, ראיות לכך שכספי טרור של חמאס עזה התגלגלו לגדה.

זירת מציאת הגופות ()
זירת מציאת הגופות

בכניסה למכון לרפואה משפטית באבו כביר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בכניסה למכון לרפואה משפטית באבו כביר(צילום: ירון ברנר)

עד כה הוחרמו במבצע "שובו אחים" שניים עד שלושה מיליון שקלים מכספי חמאס. כ-450 פלסטינים נעצרו, רובם לא קשורים לחטיפה, בהם 57 משוחררי עסקת שליט שמערכת הביטחון תבקש שישובו לרצות את מלוא עונשם המקורי.

 

במערכת הביטחון צפויים להכריע ביומיים הקרובים בנוגע להקלות לאוכלוסייה הפלסטינית ביום השישי הראשון לחג הרמדאן. צעד "התקפי" נוסף שיעלה לדיון הוא הריסת בתיהם של שני המחבלים מחברון. השניים טרם נתפסו והודו, ועל כן מבחינה משפטית יהיה קשה עד בלתי אפשרי להוציא אל הפועל צעד הרתעתי זה. לפני כשבוע הכריז ראש הממשלה כי הורה להרוס את בית המחבל מליל הסדר, ובאוגדת איו"ש הבטיחו כי ההריסה תמומש תוך יממה. אמש היה זה מפקד פיקוד מרכז אלוף ניצן אלון שהזכיר כי "הריסת בית המחבל מאידנא נמצאת בבחינת בג"ץ".

 

לראשונה מאז חטיפת הנערים סגר צה"ל הרמטית את הכניסות והיציאות ממרבית הכפרים והעיירות צפונית לחברון. כוחות הביטחון נערכים לאפשרות שיתרחשו הפרות סדר בשל האיסור על הפלסטינים לנוע בכביש 60 ו-35, ובכך להגיע מעיר לעיר בגדה.

 

בצבא אמרו עוד כי מעצר מאות פעילי חמאס צפוי להניב מודיעין שיוביל לחוליות נוספות של הארגון. "המטרה היא למצוא את החוטפים, ובזה הצבא ושב"כ ישקיעו את רוב המאמצים כעת. לא נפסיק לרגע לפעול עד שנשים את היד על החוטפים", אמר גורם צבאי. בצה"ל מעריכים שפיגוע החטיפה לא הוכוון מההנהגה הצבאית של חמאס ברצועה. מסר דומה הביעו בשתיקתם גם ראשי חמאס בעזה עצמם. מבצע צבאי נרחב בעזה לא נראה כתרחיש סביר, אבל הלילה יצא חיל האוויר לשורת תקיפות חריגה בהיקפה ברצועה. לפני התקיפות ואחריהן נמשך ירי הרקטות לעבר הנגב המערבי.

 

"עדיף שגגות הבתים בעזה ירעדו מאשר אלו של תושבי שדרות", אמר באולפן ynet שר התחבורה ישראל כץ, תוך שהוא קורא להחלת עונש מוות על מחבלים רוצחים. "חייב להיות גמול, חייבת להיות הרתעה וחייבת להיות פגיעה קשה ביכולות. ראש הממשלה בישראל אמר 'חמאס אחראי, חמאס ישלם'. יש משמעות לקביעה הזו. הוא האויב שלנו כרגע ואנחנו נילחם בו". 

 

החטיפה והמבצע

שער, פרנקל ויפרח נחטפו כשעלו על טרמפ באזור גוש עציון. על פי הערכה, הם נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על הגופות במועד שאותו הם יבחרו. בכפוף לכך, הם לא שיגרו דרישות לעבר ישראל, חלק מדפוס פעולה אופייני לחמאס ביהודה ושומרון.

המצוד נמשך: איפה מרוואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה? (צילום: AP) (צילום: AP)
המצוד נמשך: איפה מרוואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה?(צילום: AP)

אמו של נפתלי, רחל, נאמה לפני כשבוע בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם כשלצדה יושבות האמהות האחרות, וסיפרה לנוכחים על הבנים: "הבן שלי נפתלי הוא בן 16 ואוהב לנגן על גיטרה ולשחק כדורסל. הוא תלמיד טוב וילד טוב - שילוב של רצינות וכיף. אייל אוהב ספורט ולבשל. גיל-עד הוא קונדיטור חובב ואוהב סרטים. הבן שלי שלח לי מסרון וכתב לי שהוא בדרכו הביתה ואז הוא נעלם. הסיוט הכי גדול של אמא, של המתנה אינסופית לילד שלה, התממש".

 

קרובי משפחה אחרים סיפרו על הנעדרים בשבועיים האחרונים וסיפקו הצצה לאישיותם. אחותו של גיל-עד שער סיפרה עליו: "הוא עוזר מאוד בבית ואוהב לאפות, כשהוא מגיע הביתה יודעים שיהיו עוגות טובות. הוא נמצא בקשר שוטף עם האחים, אוהב לקרוא ומאוד אוהב להאזין למוזיקה. משקיע מאוד בלימודים ואוהב ללמוד אצל סבא וסבתא".

 

גם חברו של אייל יפרח לספסל הישיבה סיפר לאחר החטיפה כי "אני מאמין שהוא מחזיק מעמד בזכות כוחות הנפש האדירים שלו. הוא בן אדם חזק שיודע להתמודד עם מצבים קשים". יצחק דבול, שכן של המשפחה באלעד, הוסיף: "אני מכיר את אייל מגיל קטן, הוא ילד לתפארת. לא מזמן הוא סיים את הבגרויות, הוא אהב לשחק כדורסל. בחצר שלהם יש מתקן כדורסל וכל הזמן הוא שיחק עם אחיו".

 

שלוש הגופות נמצאו אתמול בשעה 17:00 בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך לפני כמה ימים נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

 

מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים וחוטפיהם יצא לדרכו זמן קצר לאחר האירוע. כוחות רבים סרקו שטחים סמוכים, הפעילו אמצעים מיוחדים ועצרו עשרות פלסטינים בתקווה לדלות מידע על הפעולה. ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון הצהירו ללא הרף כי "הפעולות מתבססות על ההנחה כי הנערים עדיין בחיים", אולם הערכות ביטחוניות אחרות - שהתבססו על מקרי עבר ועל ניתוח דפוסי פעולה חבלניים - גרסו שורה תחתונה פסימית יותר.

 

על פי הודעת השב"כ, מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטיניים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר, הם שני המעורבים העיקריים בחטיפה. מאז האירוע התנהל מצוד אחר השניים, אך מאמצי מערכת הביטחון לא הובילו עד כה לאיתורם. על פי הודעת שב"כ לאחר איתור הגופות, "בשעות אלה מתבצעות חקירות בשטח ונמשכות הסריקות באזור. הארגון ממשיך במאמצים המודיעיניים והמבצעיים ללכידת כל המעורבים בפיגוע, ובכלל זה, שני המבוקשים החשודים כחוטפים ורוצחי הנערים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים