שתף קטע נבחר

"זיהיתי את המשקפיים המנופצים של אייל"

באמצע הלילה ביקשו אנשי ביטחון משלום פרידמן, מנהל חנות אופטיקה מאלעד, לזהות את אחד השרידים שנמצאו בדרך לגופות החטופים. "אני אדם לא רגשן, אבל באותו רגע שראיתי את המשקפיים המרוטשים - חלחלה"

"איך שראיתי את המשקפיים - ייאוש". הדרך לאיתור גופות הנערים החטופים הייתה רצופה עבודת נמלים מאומצת - מבצעית ומודיעינית, ועדויות ראשונות ממנה חושפות כעת את אחד השלבים האחרונים והמשמעותיים בהרכבת הפאזל. שלום פרידמן, מנהל חנות אופטיקה באלעד, סיפר אמש (יום ב') כיצד התבקש על ידי גורמי ביטחון לפני פחות מ-48 שעות, באישון לילה, לזהות את משקפיו של תושב העיר אייל יפרח, שנרכשו אצלו וככל הנראה נמצאו במהלך הסריקות. "הם היו מנופצים לגמרי", הוא שחזר בראיון לרדיו "קול חי", "זה גרם לי לייאוש. לא האמנתי כבר בכלום".

 

עוד בחדשות:

שיח, אבנים, גופות. מוצאי הנערים משחזרים

בישיבות ובכיכרות: נרות ובכי על הבנים

צה"ל פוצץ חלק מביתו של אחד החוטפים

 

לדבריו, "באחת בלילה (בין שבת לראשון) הגיעו אלינו עם המשקפיים לזהות אם הם של אייל. יש משקפיים של 280 ייחודיות, 'רייצ'ל'. אייל קנה אצלנו לפני ארבעה חדשים. הם ידעו שהוא קנה אצלנו. למחרת בבוקר הם הביאו עם זה חלקיקי זגוגיות וזה תאם למספר, כי בעצם הוא עשה את הבדיקה אצלנו... אני אדם לא רגשן, אבל באותו רגע שראיתי את המשקפיים המרוטשים - חלחלה, חלחלה, זה היה 'אויש', זה פתאום קרוב".

 

המראיין שאל את פרידמן אם הדבר הסב לו תקווה או ייאוש. "ייאוש. איך שראיתי את המשקפיים - ייאוש. זה ממש היה שרוט וגמור, כל הזכוכיות מנופצות. לא האמנתי כבר בכלום. עד עכשיו לא דיברתי עם מישהו, וזה בער בקרבי לדבר (אבל) זה היה סכנת נפשות. לך תדע לאן זה יכול להוביל, משקפיים כאלה. אמרו לי שזה ממצא חשוב".

 (צילום: GoogleMaps) (צילום: GoogleMaps)
(צילום: GoogleMaps)

"אתה רואה חלקיקי זכויות ככה קטנים. מישהו עשה עבודה טובה. היינו צריכים להרכיב, למצוא איפה המספר נמצא.

 היה חלק אחד שכן הצלנו למצוא וחלקים רבים לא הצלחנו - וזיהינו בוודאות".

 

שלוש הגופות נמצאו בשעה 17:00 בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך לפני כמה ימים נמצאו בסמוך המשקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

 

על פי הערכה, הנערים נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על החזרת הגופות תמורת שחרור אסירים במועד שאותו הם יבחרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אייל יפרח ז"ל עם המשקפיים
צילום: שאול גולן
צילום: עידו ארז
האופטיקאי שלום פרידמן
צילום: עידו ארז
מומלצים