שתף קטע נבחר

דיווח כי "נער ערבי נחטף"; גופה ביער ירושלים, מהומות בשועפט

כוחות רבים הוקפצו הבוקר ובודקים חשד לקשר בין דיווחים על נעדר צעיר ועל העלאתו לרכב בכוח בבית חנינא, לבין גופה שנמצאה ביער. צעירים ערבים מיידים אבנים ומתעמתים עם שוטרים במזרח העיר, מטען צינור התפוצץ, תחנות רכבת קלה ניזוקו בשועפט ובית חנינא. תנועת הרכבת הקלה באזור הופסקה

ברקע האבל על החטופים שנרצחו - אירוע חריג, גופה, מהומות אלימות וכוחות ביטחון רבים באזור ירושלים. בעקבות דיווח על "חטיפתו" של נער במזרח ירושלים, מוחמד אבו חדיר, ומציאת גופה ביער ירושלים, המשטרה חוקרת הבוקר (יום ד') חשד לקשר בין המקרים. באזור מקום מגוריו של הנער הנעדר בשועפט ובבית חנינא פרצו מהומות ועימותים עם שוטרים. הושלכו מטעני צינור ואחד מהם התפוצץ. אדם פונה לבית חולים, אין נפגעים בקרב השוטרים.

 

 

 
הנער הנעדר, מוחמד אבו חדיר                ()
הנער הנעדר, מוחמד אבו חדיר
 
המהומות בשועפט ()
המהומות בשועפט
תחנת בית חנינא (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
תחנת בית חנינא(צילום: אליאור לוי)

אזור שועפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזור שועפט(צילום: רויטרס)
כוחות בכניסה ליער ירושלים הבוקר (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
כוחות בכניסה ליער ירושלים הבוקר(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

בשעות הבוקר המוקדמות התקבל דיווח במשטרה ממודיע על אדם שהועלה לרכב בכוח באזור בית חנינא שבמזרח ירושלים. מיד עם קבלת הדיווח, נעשו פעולות להתחקות אחר תנועת הרכב והוקפצו כוחות, ובהם מסוק, והונחו מחסומים באזור. במקביל לדיווח הראשוני התקבלה הודעה על נער נעדר משועפט שיצא ממסגד, ומיד החלו פעולות לחיפושים אחריו. לאחר כשעה אותרה ביער ירושלים גופת אדם שזהותו לא ידועה בשלב זה. נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות המקרה, וגם השב"כ מעורב בה. כל הכיוונים נבדקים. המשטרה מיהרה לבקש מבית המשפט צו איסור פרסום. 

 

בתום הערכת מצב שהתקיימה במשטרת ירושלים, קרא המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, לציבור לשמור על איפוק והדגיש כי "המשטרה לא תאפשר לאיש לקחת את החוק לידיים". מפקד המחוז, ניצב יוסי פריינטי, הוסיף כי אנשיו "קיבלו הודעה בסביבות השעה 4 לפנות בוקר על איזשהו אירוע של חטיפה שהתרחש כנראה באזור שועפט. באזור 5:45 מצאנו גופה שמונחת לצד הדרך. נכון לרגע זה אנחנו לא יודעים לקשור בין הגופה לנער שעלה לאוטו". הוא קרא "לנהוג באיפוק, לא לקבוע מסקנות ולחכות להתפתחות בחקירה".

אזור המהומות בשועפט, הבוקר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
אזור המהומות בשועפט, הבוקר(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

במקביל, עשרות צעירים ערבים יידו אבנים, העלו באש פחים והתעמתו עם שוטרים בשועפט. הם גרמו נזק רב לתחנות הרכבת הקלה שועפט, בית חנינא וא-סהל, וניפצו בהן זגוגיות ומצלמות, בעוד הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. מבדיקה של חבלן עולה כי בין החפצים שהושלכו בבית חנינא גם שלושה מטעני צינור לעבר כוחות המשטרה. אחד מהם התפוצץ, ואדם פונה לבית חולים. אין נפגעים בקרב שוטרים. 

 

בהוראת המשטרה, פועלת הרכבת הקלה הבוקר בין התחנות הר הרצל לגבעת התחמושת בלבד. הנוסעים בתחנות בפסגת זאב מתבקשים לפנות לתחנות האוטובוסים הסמוכות. "במהלך התפרעויות תושבים הושחתו 3 תחנות של הרכבת הקלה", מסר דובר חברת "סיטיפס", מפעילת הרכבת. "כל חומר מצולם שיש בידי החברה עד לרגע שבירת המצלמות יועבר לידי המשטרה". 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת "גינה בתוקף" את מה שהגדיר כרצח, ואמר כי "זהו מעשה חמור וברברי שלא ייעשה. זו אינה דרכנו ואני סומך על כוחות הביטחון שיביאו לדין את האשמים. אני קורא לכולם לנהוג באיפוק, להוציא את האלימות מכל סוג מחוץ לתחום ולפעול להרגעת הרוחות".

 

משפחתו של נפתלי פרנקל, אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בגוש עציון, הגיבה לאירועים ומסרה כי "איננו יודעים במדויק מה אירע במזרח ירושלים והנושא נבדק במשטרה. אולם אם אכן נרצח צעיר ערבי על רקע לאומני הרי שמדובר במעשה מחריד ומזעזע. אין הבדל בין דם לדם. רצח הוא רצח, יהיו הלאום והגיל אשר יהיו. אין הצדקה, אין סליחה ואין כפרה לרצח כלשהו".

 

במסגרת ההפגנות האלימות בירושלים שהתנהלו אתמול במקביל להלוויות שלושת הנערים שנרצחו בפיגוע החטיפה, תקפו מתפרעים עוברי אורח ערבים וניסו לכלות בהם את זעמם. המשטרה הצליחה לחלץ לפחות שמונה ערבים מההמון ועצרה 47 חשודים בהתפרעות, ניסיון לתקוף צעירים ערבים, תקיפת שוטרים וגרימת נזק לרכוש. סרטונים תיעדו את ההתקהלות המאיימת של המתפרעים ואת שורת השוטרים שמנעו בגופם פגיעה בחפים מפשע.

 

אמש טענה משפחה פלסטינית על ניסיון חטיפת ילד ברחוב הראשי של שכונת שועפט. על פי התלונה, הילד - מוסא זלום, בן 10 - הלך עם אמו ואחיו ברחוב, ואז נוסעים מכלי רכב שעצר ניסו להכניס אותו למכונית בכוח. לאחר מאבק עמם, הצליח הילד לברוח, וכלי הרכב נסע מהמקום. במשטרה הדגישו כי לא התקבל דיווח על האירוע.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו חסן שעלאן ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם (דבול) דביר
בכניסה ליער ירושלים הבוקר
צילום: נועם (דבול) דביר
הנער שנחטף, מוחמד אבו חדיר
מומלצים