שתף קטע נבחר

גיל-עד, נפתלי ואייל ייקברו זה לצד זה

הנערים, שגופותיהם אותרו אתמול, יובאו למנוחות היום ב-17:30 במודיעין. ההלוויות ייצאו מבתי הכנסת ביישובים שבהם התגוררו. משפחות הנערים ביקשו שייקברו בהר הרצל, וכעת מבקשות לפחות להקים אנדרטה שם: "רוצים שייראו מה בני העוולה השפלים עשו לשלושה פרחים"

שלושת הנערים החטופים, שגופותיהם נמצאו אתמול ליד חברון, ייקברו היום (ג') זה לצד זה במודיעין. גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, שנרצחו מיד לאחר שנחטפו לפני 19 יום, יובאו היום למנוחות בבית העלמין במודיעין.

 

שלוש ההלוויות ייצאו מבתי החטופים החל מהשעה 15:00, ובשעה 17:30 הן יתכנסו יחד להלוויה וקבורה בבית העלמין במודיעין. רבני היישובים תיאמו בטלפון את סידורי ההלוויות מאז שעות הבוקר.

 

הלווייתו של אייל יפרח תחל בשעה 15:30 בבית הכנסת משכנות נריה (רחוב פנחס בן יאיר 24) ביישובו אלעד. הלווייתו של נפתלי פרנקל תחל בשעה 15:00 בקיבוץ שעלבים. הלווייתו של גיל-עד שער תצא בשעה 15:00 מבית הכנסת המרכזי ביישוב טלמון. בשעה 17:30 ייטמנו השלושה זה לצד זה בבית העלמין במודיעין.

 

לפני יציאת הלוויה ייערכו בשלושת היישובים טקסי אשכבה. בטקס האשכבה באלעד לאייל יפרח, יישא הספד שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון; בטקס האשכבה בטלמון לגיל-עד שער, יישא הספד שר האוצר, יאיר לפיד; ובטקס האשכבה בנוף-איילון לנפתלי פרנקל, יישא הספד שר החינוך, הרב שי פירון. בהלוויה עצמה במודיעין יישא הספד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. 

בית העלמין במודיעין שבו ייטמנו השלושה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בית העלמין במודיעין שבו ייטמנו השלושה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

המקום שבו נמצאו שלושת הנערים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המקום שבו נמצאו שלושת הנערים(צילום: גיל יוחנן)

הבור שבו הוסתרו גופות השלושה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הבור שבו הוסתרו גופות השלושה(צילום: רויטרס)

עזרא שער, סבו של גיל-עד שער, סיפר עם פרסום מועד ומקום הלוויה במודיעין כי החל משעות הבוקר ניסו משפחות הנערים להביא לקבורת ילדיהן בהר הרצל בירושלים בהלוויה ממלכתית משותפת. "כל היום ביקשתי שיקברו אותם בהר הרצל כיאה לנערים שבני עוולה רצחו, אבל אמרו שאי אפשר כי הם לא חיילים", אמר הסב, אביו של אופיר שער. הסב פנה לשר הביטחון: "יש לי בקשה אחת: אנא הקימו אנדרטת הנצחה בהר הרצל לשלושת הנערים, כך שכל מי שיגיע לשם יראה מה עשו בני העוולה והרוצחים השפלים לשלושה פרחים שרק רצו להגיע הביתה לקראת שבת". 

 

עקב ההלוויות של שלושת החטופים, כביש 443 לכיוון אזור התעשייה של מודיעין ומשם לבית העלמין ייסגר לתנועת כלי רכב פרטיים. לבאים להלוויות יוקצו ארבעה חניונים בתוך העיר מודיעין: בקניון, בהיכל התרבות ושניים בכביש 443 ובקברות המכבים. מחניונים אלו ייצאו אוטובוסים לבית העלמין במודיעין. באגף התנועה ממליצים לנהגים הרוצים להגיע לירושלים לנסוע בכביש 1 ולא בכביש 443. לנגהים המתגוררים באזור מודיעין ממליצה המשטרה לתכנן את זמנם בהתאם לסגירת הכבישים ומסע ההלוויה. כמו כן מבקשים באגף התנועה מהנהגים לגלות סבלנות.

בית משפחתו של אחד החוטפים בחברון אחרי פעולת צה"ל הלילה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בית משפחתו של אחד החוטפים בחברון אחרי פעולת צה"ל הלילה(צילום: EPA)

בית משפחת אבו עיישה בחברון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בית משפחת אבו עיישה בחברון(צילום: EPA)

החשד: הנערים נורו עוד במכונית

ככל הנראה גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נורו עוד כשהיו במכונית החוטפים, זמן קצר לאחר שאחד מהם התקשר למוקד 100 ולחש "חטפו אותנו". בשעה 22:15 עלו שער, פרנקל ויפרח על רכב היונדאי שעצר להם בטרמפיאדת אלון שבות. עשר דקות לאחר מכן הבין אחד הנערים כי מדובר בחטיפה, והתקשר למוקד 100. במשטרה לא התייחסו ברצינות הראויה לשיחה, אבל החוטפים סברו כי אותה שיחה יכולה לשבש את תוכניותיהם - וירו באקדח למושב האחורי שבו ישבו השלושה.

 

בניגוד לתוכניות המקוריות של החוטפים, הם ביצעו פניית פרסה בחזרה לכיוון חברון. כעבור כשעה הגיעו לשולי העיירה דורא צפונית לחברון, שם שרפו את הרכב

ועברו עם החטופים לרכב מילוט. את הגופות הם הטמינו שעות לאחר מכן בטראסה, שלושה קילומטרים מערבית לחלחול - ואז ניתקו מגע וירדו למחתרת.

 

כמה שעות לאחר מכן זיהו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים את הרכב השרוף ודיווחו לצה"ל. דיווח זה נעשה לאחר שקרובי משפחה הגיעו לתחנת המשטרה ודיווחו על היעדרותם. רק ב-5:50 בבוקר, שבע שעות לאחר החטיפה ושעות ארוכות אחרי שנרצחו ונקברו, עלה לראשונה חשש לחטיפה. רק אז השב"כ וכוחות צה"ל בגזרה קיבלו את ההודעה הראשונית ומבצע "שובו אחים" החל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
שלוש הלוויות יתאחדו לאחת
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים