שתף קטע נבחר

ישראל בראש מדד עולמי לחדשנות בקלינטק

על פי מדד גלובלי חדש שפורסם לאחרונה, ישראל, פינלנד וארה"ב הן המובילות בענף "הטכנולוגיה הנקייה" של העתיד. מחברי הדו"ח כתבו: ישראל דורגה במקום הראשון הודות לשיעור הגבוה של ביצועים וחדשנות בתחום הקלינטק ולמרות שהיא נמצאת באזור בעל משאבי טבע מוגבלים

מחמאות לתעשייה הישראלית: מדד החדשנות הגלובלי של ענף הקלינטק העולמי לשנת 2014 (Global Cleantech Innovation Index 2014), שגובש על ידי Cleantech Group וה-WWF (הקרן העולמית לשימור חיות הבר), חושף אילו מדינות הן בעלות הסבירות הגבוהה ביותר לייצר חברות סטארט-אפ יזמיות שייכנסו לשוק בתחום הטכנולוגיה הנקייה ב-10 השנים הקרובות.

 

קלינטק - כתבות נוספות בנושא:

 

מחברי הדו"ח, שהשוו בין 40 מדינות ובנו תחזית לשנים הקרובות, מצאו כי ישראל עומדת בראש הרשימה, הודות לשיעור הגבוה של ביצועים וחדשנות בתחום הקלינטק במדינה, ולדבריהם "כל זאת למרות שהיא נמצאת באזור בעל משאבי טבע מוגבלים". 

 


מדד החדשנות הטכנולוגית בקלינטק

מדד החדשנות הטכנולוגית בקלינטק
מיקום בדירוג המדינה
1 ישראל
2 פינלנד
3 ארצות הברית
4 שוודיה
5 דנמרק
6 בריטניה
7 קנדה
8 שוויץ
9 גרמניה
10 אירלנד

לצפייה בדירוג המלא

 

מתוך הדו"ח, עולה כי ישראל הגיעה לראש הרשימה בין היתר בעקבות "חברות הסטארט-אפ בעלות ההשפעה הגבוהה בתחום הקלינטק", ומכיוון ש"המדינה הגדילה את מדיניות התמיכה הממשלתית שלה ויש לה קרנות מכוונות קלינטק לשלבים הראשונים של יוזמות, בנוסף לפעילות משמעותית של מחקר ופיתוח". כל זאת, למרות שלפי מחברי הדו"ח ההכנסות של חברות קלינטק בישראל נותרו נמוכות.

 

פינלנד הגיעה למקום השני במדד בעקבות צמצום פליטות הפחמן באמצעות טכנולוגיות קלינטק, ארצות הברית שלישית הודות לצמיחה המהירה של ענף הקלינטק במדינה, שמשך אליו את השקעות ההון המשמעותיות ביותר.

 

סין, הודו וברזיל צוינו בתור מדינות שצפויות לטפס במדדים הבאים על רקע עלייה בכמות חברות הסטארט-אפ העוסקות בקלינטק, במקביל לצמיחה המהירה של כלכלות אלו. מחברי הדו"ח ציינו גם כי המדינות מתחילות להגיב לרמות הגבוהות של הזיהום שנרשמו בהן, מה שמעלה את הצורך הדחוף בחדשנות בטכנולוגיות נקיות.  

 

 (צילום: באדיבות אדוונטיקס) (צילום: באדיבות אדוונטיקס)
(צילום: באדיבות אדוונטיקס)

 

חברות הקלינטק: "הממשלה לא מזהה את הפוטנציאל"

אבי פלדמן, מנכ"ל capital nature, העומד בראש פורום חברות הקלינטק ב-IATI (איגוד התעשיות המתקדמות), הגיב לנתונים ואמר כי "הדו"ח שפורסם הינו עדות נפלאה למה שאנו טוענים מזה זמן רב - יש בישראל פוטנציאל ייחודי לפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך בתחום הקלינטק וזהו חלון הזדמנויות, שייתכן שלא יחזור על עצמו, בו ישראל יכולה להפוך למובילה טכנולוגית עולמית".

 

לדברי פלדמן, בשנים האחרונות ישנה התעניינות גוברת של חברות בינלאומיות וגופי השקעה המחפשים בישראל טכנולוגיות בתחומים אלו, אשר כבר הגיעו לשלב הבשלות המסחרית.

 

למרות שמחברי הדו"ח הצביעו על הגדלת התמיכה הממשלתית בענף כאחד הגורמים למיקומה הגבוה של ישראל, אומר פלדמן כי "מצער שזיהוי היכולות הישראליות בא מבחוץ ודווקא משרדי הממשלה בישראל אינם מזהים את הפוטנציאל האמור, ועל כן התמיכה הממשלתית בפיתוח טכנולוגי, בעיקר בשלבים מתקדמים, ובשילוב של טכנולוגיות ישראליות חדשות במשק החשמל או המים המקומיים, הינה כה נמוכה ולא אפקטיבית". 

 

"חבל שבמדינה בה יש כל כך הרבה פיתוחים חדשניים בתחום זה, החלק היחסי של חשמל מאנרגיה מתחדשת עומד על 1% בלבד", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים