שתף קטע נבחר

אג'נדה לשלום דווקא עכשיו

כישלון המאמץ של קרי הותיר ואקום מסוכן. הממשל האמריקני חייב לפרסם עקרונות לפתרון הסכסוך ולהעביר מסר שההתנחלויות הן מכשול לשלום

ימים טעונים עוברים על אלה מאיתנו הפועלים לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות פתרון של שתי מדינות.

 

יוזמת השלום האמיצה של מזכיר המדינה ג'ון קרי קרסה, חידוש המשא ומתן לא נראה באופק ולנוכח החטיפה והרצח המזוויע של שלושת בני הנוער הישראלים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל ז"ל בידי מחבלים - ישראל והרשות הפלסטינית ניצבות במשבר חמור שיכול בקלות להידרדר לאלימות מחודשת ולשפיכות דמים בקנה מידה גדול. 

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

החוק שיגן על הילדים במשפחה / עדי רז

הכנסת זנחה את מהפכת המזונות / דיינה הר-אבן 

 

מה על ממשל אובמה לעשות בנסיבות אלה? ראשית, הוא חייב להאיץ בישראל וברשות הפלסטינית לנהל את המשבר הנוכחי בצורה אחראית. בזמן שארצות הברית בוחנת את מערכת היחסים שלה והתמיכה הכספית בממשלת האחדות הפלסטינית, שיתוף הפעולה של הרשות במאמצים להביא את המרצחים לדין, הוא חיוני.

 

הרשות הפלסטינית חייבת להבין את חובתה לשמור על חוק וסדר. מלבד העבודה הצמודה עם ישראל בחיפוש אחר החוטפים, הרשות חייבת לעשות כל שביכולתה בשטחים שבשליטתה כדי להבטיח שרגשות עוינים לא יקבלו ביטוי באמצעות גילויי אלימות.

 

במקביל, ארצות הברית צריכה להבהיר לישראל כי יש להימנע מפעולות ענישה לא מועילות נגד אלה שאינם קשורים ישירות לחטיפה, כגון הקשחת החיים היומיומיים עבור האזרחים הפלסטינים בשטחים. גם קריאות להרחבת הבנייה בשטחים כתשובה לרצח הנערים או קריאה מסוכנת לסיפוח חד-צדדי, הן שגויות מיסודן.

 

מעבר למשבר הנוכחי מותיר כישלון המאמץ של קרי ואקום מסוכן, שאותו מבקשים למלא קיצונים בשני הצדדים כמו גם בעלי בריתם בארצות הברית. בתנאים הנוכחיים אסור לממשל אובמה להתרחק ולהשאיר את הצדדים "לעצמם". להיפך, הגיע הזמן למילים פשוטות וישירות ולמנהיגות תקיפה יותר.

 

אסור גם להישמע לקריאות הפופוליסטיות בארצות הברית המבקשות להפסיק את הסיוע האמריקני לפלסטינים. הכספים הללו מסייעים לישראל לא פחות מאשר לפלסטינים, מממנים את שיתוף הפעולה הביטחוני בין כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים ותומכים ביציבות כלכלית בגדה המערבית.

 

על הממשל האמריקני לפרסם בהקדם מסגרת עקרונות לפתרון הסכסוך. פתרון סוגיות הליבה של הסכסוך תמיד נראה ברור יותר למי שמתבונן עליו ממרחק, ובלתי אפשרי כמעט לעוסקים בו ישירות. ארצות הברית חייבת להמשיך ולפעול למען המטרה של פיתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך שאירועים כמו הטרגדיה הנוכחית לא ימשיכו לקרות. מסגרת עקרונות אמריקנית, שתניח פתרונות סבירים לכל סוגיות הליבה של הסכסוך, ותקבל גיבוי בינלאומי חזק, תיצור בסיס ברור למשא ומתן עתידי, תוך מתן האפשרות לציבור בשני הצדדים לבחון ולדון בהיתכנות שלום בר-קיימא.

 

בעת הזו יש לתת את הדעת למפעל ההתנחלויות שעלול להוות מכשול עצום בדרך לפיתרון של שתי מדינות. על וושינגטון להעביר מסר ידידותי אך תקיף, כי כל עוד ההתנחלויות צומחות באין מפריע, ארצות הברית לא תוכל פשוט לעמוד מנגד ולסייע לתהליך שבסופו של דבר יחנוק את הסיכויים לשלום בין ישראל לפלסטינים.

 

ג'רמי בן עמי הוא נשיא ארגון ג'יי סטריט, השדולה האמריקנית פרו-ישראלית הפועלת לקידום פתרון שתי מדינות לשני העמים

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן ואובמה
צילום: AP
צילום: ג'יי סטריט
ג'רמי בן עמי
צילום: ג'יי סטריט
מומלצים