שתף קטע נבחר

יום לפני ניסתה החוליה היהודית לחטוף ילד בן 9. אביו:"המשטרה לא טיפלה כראוי"; המשטרה: "התיאור של האב היה שגוי"

הוארך מעצרם של ששת החשודים ברצח מוחמד אבו חדיר משועפט. נטען כי העצורים, בני 16 עד 22, ניסו יום קודם לחטוף ילד בן 9 בשכונת בית חנינא הסמוכה. המשפחה טוענת שהפרטים שסיפקה האם לשוטרים במקום יכלו למנוע את הרצח: "היה להם מספיק זמן"

עם הארכת מעצרם של ששת החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר בן ה-16 משועפט מתבררים עוד פרטים על חקירתם. על פי הנטען, השישה, בני 22-16 מבית שמש, מירושלים, מביתר עילית ומהתנחלות באזור בנימין, ניסו בין היתר לחטוף יום לפני כן ילד אחר בן 9 שהלך ברחוב עם אמו ועם אחיו בשכונת בית חנינא הסמוכה. האם ניהלה מאבק עם החוטפים, והילד, מוסא זלום, הצליח לברוח. מתברר שלמקום הגיעו שוטרים, אבל לטענת האב ראמי, "המשטרה לא טיפלה בתלונה שלנו כמו שצריך".  

 

הילד מוסא אמר לחדשות ערוץ 2: "הלכתי ברחוב, ופתאום בא לפניי מישהו, היה איתו גם נהג. הוא יצא מרכב הונדה פרטי והוא בא ככה וחנק אותי. הם עשו את זה עם חבל. קראתי לאימא שלי והיא נאבקה בהם".

 

האב, ראמי, סיפר כי האם והילדים הלכו ברחוב כדי להתאוורר אחרי סיום הסעודה של שבירת צום הרמדאן. האם שמעה לפתע צרחה של הילד, הסתובבה וראתה אדם יהודי אוחז במוסא ומנסה לחנוק אותו ולמשוך אותו לתוך רכב שבו ישב נהג. הוא הוסיף כי האישה הסתערה על אותו אדם וניסתה למשוך את הילד ממנו. היא היכתה אותו באמצעות הטלפון הנייד שהיה בידה, והאדם נאבק בה והיכה אותה בחזה ובראש. הוא הוסיף כי הילד נחנק בברוטליות ויש עדיין סימני חניקה על צווארו, אולם הוא הצליח לברוח לאתר שטיפת מכוניות. עוברי אורח שהבינו כי מדובר במשהו חשוד הגיעו למקום בריצה כדי לעזור לאם, ואז שני האנשים ברחו ברכבם מהמקום.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגנה טרור משני הצדדים:

ראמי סיפר ל-ynet שלמקום הגיעו שוטרים וגבו עדות מאשתו, "היו שם מצלמות שצילמו, לקחו את הפרטים של הרכב. היה להם מספיק זמן למצוא את האנשים האלה, וככה אפשר היה למנוע אולי את החטיפה והרצח של מוחמד". לדבריו, הם נחקרו רק ביום רביעי בבוקר משום שביום שלישי שהו בבית החולים עם בנם.

 

עוד בחדשות ynet:

 

האב אמר עוד שביום רביעי הוא הלך לתחנת משטרה בשכונת נווה יעקב הסמוכה והשאיר בידי השוטרים את פרטיו, אך הם לא חזרו אליו. לאחר מכן התקשר אליו קצין משטרה, והאב עדכן אותו בפרטים ואמר לו שהאישה אינה יכולה להגיש תלונה משום שמצבה הנפשי ירוד מאוד. אחד מבני המשפחה ביקש מהמשטרה לבחון מצלמות אבטחה מהסביבה, אולם אלו ככל הנראה לא נבדקו.

גם לפי עדויות אחרות משועפט, הרכב ובו החשודים נעצר ליד האם, והנוסעים ניסו להכניס אליו בכוח את הילד. התנהל מאבק בין האם לחוטפים ובמהלכו ברח בנה וניצל. למקום הגיעו עוברי אורח, והנהג נמלט.

 

במשטרה אומרים כי התלונה טופלה כנדרש וקיבלה את מלוא תשומת הלב - למקום הגיעה ניידת, והאם תושאלה. כמו כן נפרסו מחסומים כדי לאתר את הרכב. במשטרה מוסיפים כי אב המשפחה שהגיע למקום טען כי יושבי הרכב היו ערבים וכי תיאור הרכב שמסרה האם היה שגוי. לדבריהם, נעשה ניסיון לתחקר אותו למחרת היום, אך הוא לא שיתף פעולה עם החוקרים אלא רק ביום רביעי, לאחר שנודע על חטיפתו של מוחמד אבו חדיר. יצוין שכאשר פנינו לדוברות המשטרה יום לאחר ניסיון החטיפה, טענו שם שאינם מכירים מקרה שכזה.

 

חשוד בשני מקרי החטיפה הודה והפליל

מעצרם של חמישה מתוך שישה חשודים בחטיפה וברצח של אבו חדיר הוארך בשמונה ימים בבית משפט השלום בפתח תקווה, אף שהמשטרה ביקשה 15 ימים. מעצרו של חשוד שישי הוארך בחמישה ימים. השישה חשודים בעבירות של השתייכות לארגון טרור, חברות בהתארגנות אסורה, חטיפה לשם רצח, רצח קטין, קשירת קשר לפשע והחזקת נשק ותחמושת וביצוע פשע ממניע גזעני. לפי החשד, שלושה מהחשודים השתתפו בניסיון החטיפה של זלום יום קודם לחטיפת אבו חדיר. אחד מהם הודה והפליל את האחרים.

 

בארגון חננו, המייצג את החשודים משפטית, טענו עוד כי אחד החשודים, שנעצר בשעת בוקר מוקדמת בפשיטת כוחות משטרה ושב"כ על ביתו, חושמל בטייזר. "השוטרים היו לבושים בבגדים אזרחים והשתמשו באלימות רבה. הם ירו פעמיים מאקדח טייזר לעבר החשוד למרות שלא היה בכך צורך, ופגעו בצווארו", טענו עדי ראייה לאירוע. עוד מסרו בארגון כי החשוד נלקח לבית חולים לפני שנלקח למעצר.

 

מהחקירה עולה כי החשודים תכננו מראש את הרצח, הגיעו לבית חנינא ביום רביעי שעבר לפנות בוקר, חטפו את אבו חדיר ורצחו אותו. הראיה המרכזית היא המכונית שבה השתמשו החשודים לחטיפה, ונמצאת כעת בידי החוקרים, ואף תועדה במצלמות האבטחה.

מוחמד אבו חדיר. נשרף בעודו בחיים ()
מוחמד אבו חדיר. נשרף בעודו בחיים

הדיון בעניינם של ששת החשודים התקיים בדלתיים סגורות, כל אחד בנפרד. עורכי הדין עדי קידר, בנצי קבלר, אהרון רוזה ואורי קינן מטעם ארגון חוננו טענו את טיעוניהם ללא נוכחות החשודים. הארגון, באמצעות עו"ד נפתלי ורצברגר, הגיש ערר על מניעת המפגש של העצורים עם עורכי דינם לבית המשפט המחוזי בירושלים. במקביל, האריך בית משפט השלום בפתח תקווה עד להודעה חדשה את צו איסור הפרסום על פרטי החשודים ופרטי החקירה בעניין רצח הנער.

 

עורכי הדין אהרון רוזה ואורי קינן מסרו בתגובה: "אנו שבים ומוחים על ההחלטות הגורפות לאסור מפגש עם עורך דין עוד בטרם נשמעה גרסת החשוד. זו דרך פעולה שנלקחה וראויה למשטרים אפלים, וזו החלטה המעקרת הלכה למעשה את הזכות להליך הוגן וייצוג ראוי".

 

בנוגע לאיסור המפגש עם עורך דין, הוסיף עו"ד בנצי קבלר, אשר מייצג שניים מהחשודים, כי "החלטה שכזו שומטת את כל הבסיס שעליו מושתתת כל מדינת חוק".

 

ראש הממשלה מגנה: מקומם של הרוצחים אינו בחברה הישראלית

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר את משפחתו של נפתלי פרנקל בנוף איילון והתייחס גם לפענוח רצח מוחמד אבו חדיר. "אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של הנער ואני גם מבטיח לכם שאנחנו נמצה את מלוא חומרת הדין עם מבצעי

הפשע המזעזע הזה, שראוי לכל גינוי והוקעה. מקומם של רוצחים כאלה איננו בחברה הישראלית", אמר ראש הממשלה. "איננו מבדילים בין טרור לטרור ומול שניהם נפגין יד קשה. אני אינני מבחין בין הסתה להסתה בתוך מדינת ישראל. כשם שאני מגנה בכל פה קריאות מוות לערבים אני מגנה קריאות מוות ליהודים". נתניהו הזכיר את הסטודנט הערבי שהצדיק את פיגוע החטיפה וכתב בפייסבוק "3:0 לפלסטין ואנחנו אפילו לא במונדיאל". על כך אמר: "הזדעזעתי מהרשעות. לא ניתן לקיצונים, לא משנה מאיזה צד, להבעיר את האזור ולהביא לשפיכות דמים.

 

נתניהו ציין את המהירות שבה פוענח הרצח של אבו חדיר. "הנחיתי את המשטרה זמן קצר אחרי הרצח לתת עדיפות לאתר את הרוצחים והבטחתי שברגע שיהיו תוצאות לא נעכב את פרסומן. במקביל, פענחו כוחות הביטחון גם את הרצח של שלי דדון, הנערה מעפולה, והחשוד במעשה הוא תושב אעבלין בגליל. גם איתו נמצה את מלוא חומרת הדין. חוסנה של מדינת ישראל טמון בכך שהיא מדינה שומרת חוק, וכל מי שיפר את החוק ייתקל בתגובה חריפה. רצח הוא רצח, הסתה היא הסתה, ועל שניהם נגיב בתקיפות".

 

ישי פרנקל, דודו של נפתלי שנחטף ונרצח יחד עם גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל, התקשר אתמול לנחם את משפחתו של אבו חדיר ושוחח עם אביו. "הבענו השתתפות מאוד עמוקה בצער שלהם, ממשפחה שכולה למשפחה שכולה", סיפר. "אני חושב שטוב מאוד שמצאו את מי שנראים האשמים. הבענו שאט נפש מוחלט ממה שנעשה. הוא קיבל את הדברים, היה לו חשוב מאוד לשמוע את זה. זו רוח המשפחה שלנו, זה מחריד, אין שום הבדל בין מי שרצח את מוחמד לבין מי שרצח את הילדים שלנו. אלה רוצחים ואלה רוצחים, ועם אלה ואלה צריך למצות את מלוא חומרת הדין, ואמרנו לו את זה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/07/2014 19:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוחמד אבו חדיר
צילום: רויטרס
הילד מוסא זלום
מומלצים