שתף קטע נבחר

צילום: חסן שעלאן, AFP

הרוגי חמאס - "תאונה" במנהרה; היערכות חריגה בכרם שלום, ירי לב"ש ולנגב המערבי

הדרום ממשיך לבעור: בישראל מעריכים שהזרוע הצבאית דוחפת להחרפת העימות, בניגוד להנהגה המדינית. רקטה התפוצצה בשטח פתוח בבאר שבע, ירי למועצות אשכול ולשער הנגב. אנשי חמאס שנהרגו הלילה - כתוצאה מתאונת עבודה. הקבינט כונס. שטח צבאי סגור ביישוב שליד הגבול

בזמן שהירי נמשך, במערכת הביטחון מעריכים הבוקר (ב') שגורמים בחמאס מעוניינים להחריף את המצב בדרום, ומאמצי התיווך המצריים אינם נושאים פרי. לפיכך נערכת ישראל להסלמה שעלולה לחייב מבצע צה"לי גדול ברצועת עזה. שרי הקבינט כונסו בצהריים בירושלים. עם זאת, לפי שעה תקפה ההחלטה שלפיה מעלה צה"ל את מדרגות התגובה בהתאם לפעילות חמאס והארגונים האחרים מהרצועה. כבר הלילה החריף צה"ל את תגובתו לירי מהרצועה ליישובי הדרום, אולם שבעת פעילי החמאס שנהרגו במנהרת טרור לא נפגעו מפעולה ישירה של חיל האוויר, אלא כנראה כתוצאה מ"תאונת עבודה" במנהרה.

 

בינתיים הירי לדרום לא פוסק:

ב-10:30 נשמעה אזעקה בבאר שבע. רקטה ששוגרה לעבר העיר נפלה בשטח פתוח מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

בהמשך נשמעו אזעקות במועצת שדות נגב.

שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב.

שתי רקטות התפוצצו במועצת אשכול, לא נשמעה אזעקה לפני כן.

 

חיילי צה"ל בגבול רצועת עזה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילי צה"ל בגבול רצועת עזה, היום(צילום: AFP)

היירוט מעל נתיבות בצהריים (צילום: ישראל ארזי) (צילום: ישראל ארזי)
היירוט מעל נתיבות בצהריים(צילום: ישראל ארזי)
 

צפו: סרטון תעמולה של חמאס מאיים על באר שבע

ברקע הפגיעה במנהרה בעזה, לפני הצהריים נסגר אזור קיבוץ כרם שלום שבדרום רצועת עזה לכניסת אזרחים שאינם תושבי הקיבוץ או שאינם שייכים לזרועות הביטחון. האזור סגור ומתוחם על-ידי משטרה צבאית והמחסומים הוצבו על כביש 232 לכיוון הקיבוץ. בנוסף, החל מאתמול מתבצעים במקום תגבורים לפעילות של הצבא שמאובטחת על-ידי כוחות גדולים. תושבי הקיבוץ, יותר מ-30 משפחות, נמצאים במקום ומנהלים חיי שגרה בהתאם להנחיות הצבא והמועצה האזורית אשכול.

מנשרי הצבא ()
מנשרי הצבא
 

הבוקר הציעו לתושבים להתפנות עם ילדי הקיבוץ לצורך פעילויות להפגת המתח בקיבוצים מארחים כגון קיבוץ ראש הנקרה וקיבוץ צובה, בתיאום התנועה הקיבוצית. למרות זאת, תושבי הקיבוץ בחרו שלא להתפנות בטענה כי בקיבוץ מתקיימת פעילות באזורים ממוגנים וזו הסביבה המוכרת לילדים והנוחה להם ביותר. התושבים לא קיבלו עדכון על הנעשה סביב הקיבוץ ועל הפעילות המוגברת סביבו, ולדבריהם הכול מתנהל כשורה, פרט לעובדה שהם רשאים להיכנס לקיבוץ רק בהצגת תעודת תושב.

 

הערכות מצב בקריה

במערכת הביטחון מצביעים על הפער בין הזרוע המדינית של חמאס, שמאותתת בבירור שהיא לא מעוניינת בהגברת העימות, לבין הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, שפועלת באגרסיביות. ההערכה היא שהזרוע הצבאית של חמאס פועלת על רקע תחושת מצוקה ומתוך כוונה לנצל את הסערה בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר במזרח ירושלים בשבוע שעבר.

אזור הנפילה באשכול, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
אזור הנפילה באשכול, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

 

בשטחי יהודה ושומרון מורגשת התסיסה בעקבות הרצח, אולם היא מוגבלת למוקדי חיכוך ידועים ואינה תופסת לפי שעה תנופה ותאוצה. בהתפרעויות משתתפים מאות פלסטינים, בעיקר צעירים מתחת לגיל 18, ולא אלפים כמו בהתלקחויות קודמות בגדה.

 

במערכת הביטחון מעריכים שאם לא יהיו הרוגים בקרב המתפרעים, ניתן יהיה להכיל את האירועים בתוך ימים אחדים. כוחות צה"ל, משמר הגבול והמשטרה פועלים באיפוק ומשתמשים באמצעים לפיזור הפגנות כגון גז מדמיע ובכדורי גומי. עד כה לא נרשם אפילו מקרה אחד של שימוש באש חיה.

 

היום יתקיימו בקריה בתל אביב הערכות מצב בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ כדי לתכנן את המשך ההתמודדות עם ההסלמה בדרום, ביהודה ושומרון, בירושלים וביישובים ערביים בתוך ישראל.

 

ירי RPG על כוח צה"ל בגבול עזה

במקביל התרחשה תקרית נדירה על גבול הרצועה: אש נפתחה לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית בגדר המערכת, ליד קיבוץ רעים. ככל הנראה היה מדובר ברקטת RPG נגד טנקים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הטיל התפוצץ לפני שהספיק לפגוע ברכב הצבאי. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי.

 

מוקדם יותר חיסל חיל האוויר שני מחבלים אחרים, שלפי הפלסטינים משתייכים לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי במרכז הרצועה. על פי צה"ל, החוליה עמדה לשגר רקטות. דובר חמאס ברצועה, סאמי אבו זוהרי, שלח מסר מאיים הלילה בדף הפייסבוק שלו: "זוהי הסלמה חמורה והאויב ישלם את המחיר".

 

בינתיים נמשך הירי מהרצועה ליישובי הדרום. רקטה אחת התפוצצה הבוקר בשטח פתוח ועוד פצמ"ר פגע בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול. חייל נפגע קל ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע עם פגיעות רסיסים ברגליים ובגב, נזק נגרם לכלי רכב.

 

אזעקות צבע אדום נשמעו בשדרות ובמועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב, ובבוקר באשכול. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשדרות ורקטה נוספת בשטח פתוח בשער הנגב. בכל המקרים לא היו נפגעים או נזק. דובר חמאס בעזה מושיר אל-מסרי אמר כי "לא נפסקו המגעים לרגיעה המתנהלים עם מצרים, בייחוד עם הגורמים הביטחוניים". עם זאת, טען כי "עד כה אין מאמצים רציניים להגיע לרגיעה".

 

"וקוראים לזה שגרה"

המצב הביטחוני המתוח מעורר את זעמם של תושבי הדרום, וכבר היום צפויות להתקיים פעולות מחאה שארגנו תושבים משדרות, ואליהם צפויים להצטרף גם תושבים מיישובי עוטף עזה.

התושבים יפגינו היום מול הסינמטק בשדרות ויקראו לממשלת ישראל להפסיק את מדיניות ההבלגה ולהגיב לירי הבלתי פוסק.

 

ראש מועצת אשכול, חיים ילין, אמר אמש: "הטילים ממשיכים להתפוצץ מעל בתי התושבים בעוטף עזה, וההגדרה המשפטית של המצב היא 'שגרה'. הקבינט הביטחוני מסרב לקבל החלטות ברורות ומשאיר את התושבים במצב עמום. האם זו השגרה, שבה מתפוצצים 20 טילים ביום, שאותה המדינה מוכנה לקבל ולגדל בה את ילדיה? בימים האחרונים אנחנו מזהים עלייה משמעותית בפנייה למרכזי החוסן לסיוע, יותר מאשר חווינו ב'עופרת יצוקה' וב'עמוד ענן' ביחס למספר האירועים".

 

במשדר המיוחד של ynet אמר ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר: "אנחנו מוכרחים להתרכז באיך אנחנו משמידים את היכולות הצבאיות בעזה. זה לא מבצע של שלושה שבועות כמו עופרת יצוקה ולא שמונה ימים כמו עמוד ענן. זה ייקח שנה ויותר. זה מהלך שלא נוכל להימנע ממנו. אי אפשר למוטט אידיאולוגיה אבל אפשר למוטט ארגון טרור".


פורסם לראשונה 07/07/2014 10:35

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון ומתי סיבר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ארכיון. מנהרה בין רצועת עזה לישראל
צילום: EPA
מומלצים