שתף קטע נבחר

פוטר מנהל בטיב טעם: "טחן בשר להשמדה"

בית דין עסק בתביעה של מנהל מחלקת בשר, שלא זכה לפיצויי פיטורים. טיב טעם פירטה את שורת העבירות שביצע, אך הוחלט שהוא יקבל 347 אלף שקל

"טיב טעם" פיטרה מנהל מחלקה ושללה ממנו את פיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת בטענה שביצע שורה ארוכה של הפרות משמעת חמורות. העובד פנה לבית הדין לעבודה, אבל חרף העובדה שלא הכחיש את ביצוע עבירות משמעת, חויבה "טיב טעם" לפצות אותו ב-347 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ביולי 2012 נערך למנהל מחלקת הבשר בחברה שימוע בגין טענה לשרשרת עבירות משמעת, בהן טחינת בשר שיועד להשמדה, החלפת תאריכים במדבקות על הבשר, העברת סחורות לזכיין ללא רישום, אי סגירת דלתות החירום בסניף, ומעורבות בקטטה לאחר ששתה לשוכרה, שבעקבותיה איבד את מפתחות הרכב של "טיב טעם" ולא הגיע לפתוח את דלתות הסניף בבוקר שלמחרת.

 

לאחר השימוע הוחלט לפטר את המנהל לאלתר בתום ארבע שנות עבודה, תוך שלילת פיצויי הפיטורים שלו ודמי ההודעה המוקדמת.

 

המנהל פנה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב וטען שלא הוכח שהעבירות שביצע מצדיקות שלילת פיצויים, וגם בשימוע לא נאמר לו על הכוונה לשלול אותם ממנו. לדבריו, לטענתו הוא זומן לשימוע ללא הזמנה מסודרת וללא שפורטו בפניו השיקולים לפטרו.

 

בתגובה טענה "טיב טעם" שבתקופת עבודתו צבר המנהל עבירות חמורות שהביאו אותה להטיל עליו תקופת ניסיון בטרם יפוטר. לדבריה, השימוע נערך כדין והפיטורים בוצעו בנסיבות שבהן לא היה זכאי להודעה מוקדמת ולפיצויי פיטורים. לטענתה, התובע זומן לשימוע שלושה ימים מראש לפי הודעה שנמסרה לו בעל פה, ואף אמר בעצמו אמר שהוא מרגיש שעומדים לפטר אותו.

 

אין הצדקה לצעדים הקיצוניים שננקטו

השופטת חופית גרשון יזרעאלי קבעה שתקופת הניסיון שבה הועמד התובע הסתיימה כחודשיים וחצי טרם זומן לשימוע, ובכך נותק הקשר בין העבירות שלכאורה ביצע לבין הפיטורים. בכל מקרה, קבעה השופטת, אותם אירועים לא מעידים על עבירות משמעת כה חמורות המצדיקות צעד קיצוני כשלילת פיצויי הפיטורים ודמי הודעה מוקדמת.

 

באשר לאופן השימוע נקבע שגם אם התובע חשד שקיימת כוונה לפטר אותו, אין בכך כדי לפטור את הנתבעת ממתן הודעה מסודרת בדבר השימוע מראש. לשיטת השופטת, לא ניתנה לו הזדמנות להתכונן לשימוע כראוי ואף להיוועץ בעורך דין. כמו כן, מעיון בפרוטוקול השימוע נראה שההחלטה לשלול ממנו את זכויותיו התקבלה בתום השימוע, ומבלי שהתאפשר לו לטעון כנגד כך במהלכו.

 

משכך קבעה השופטת גרשון יזרעאלי שאירעו פגמים בהליך הפיטורים וחייבה את טיב טעם לשלם לו 347 אלף שקל בגין פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, פגמים בהליך השימוע ושעות נוספות. טיב טעם גם תישא בשכר טרחת עו"ד של 15 אלף שקל.

 

פסיקתו המפורשת של בית הדין מעלה כי לא רק שהליכי שימוע לא תקינים עלולים להביא לקביעה שהפיטורים נעשו שלא כדין, אלא יש בידיהם גם לבטל את ההחלטה לשלילת פיצויי פיטורים לאור הפרות משמעת. 

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד חן ספקטור עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ב"כ התובע: עו"ד רונן ברק
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד מנחם עופר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים